Itthon hvg.hu 2018. december. 10. 07:45

Nem várt helyről kapott kritikát a kormány sajtószabadság-ügyben

A KSH és a közszolgálati egyetem által összerakott Jó Állam jelentésben is figyelmeztetik Orbánékat a sajtószabadság fontosságára.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által a kormány számára összeállított 2018-as Jó Állam jelentésben is kapott némi kritikát a kormány, a jelentés a sajtószabadság helyzetével kapcsolatban tartalmaz elmarasztaló megállapításokat – írja az Mfor.hu.

A lap felidézi, hogy a pár napja kiadott jelentés a kormányzat számára nyújt értékelő áttekintést a magyar állam működésével, hatékonyságával összefüggésben, de csupán tájékoztató jellegű, nem szolgál konkrét intézkedések megalapozására. A jelentés a következő területeket érinti: biztonság és bizalom a kormányzásban, közösségi jóllét hatásterület, pénzügyi stabilitás és gazdasági versenyképesség, fenntarthatóság, demokrácia és hatékony közigazgatás.

Az NKE tudományos főmunkatársa, Cservák Csaba vezetésével összeállított demokrácia fejezetben viszont felhívják a kormány figyelmét a sajtószabadság helyzetére, arra, hogy a sajtószabadságra vonatkozó összetett adatok alapján 2013-tól kezdődően folyamatosan romló tendencia figyelhető meg a mutatóban, amelynek értéke 2015-ben és 2016-ban tovább romlott, márpedig a sajtószabadság hozzátartozna a demokráciához.

"Habár a sajtószabadság megítélése – annak természetéből adódóan – nehezen megfogható, szubjektív elemeken alapul, értékelése mégis kiemelten fontos a demokratikus jogállam minőségének meghatározása szempontjából. A sajtó- és szólásszabadság teljes körű érvényesülése nélkül nem beszélhetünk szabad demokráciáról sem, mert a választópolgárok nem jutnak hozzá a politikai álláspontjuk kialakításához szükséges valós információkhoz" – áll a jelentésben, amely azt is megállapítja:

a visegrádi országok közül az összevont mutatók alapján hazánk teljesít a leggyengébben: Csehország, Szlovákia és Lengyelország magasabb pontszámmal rendelkezik, vagyis ezekben az országokban erősebbnek ítélik a sajtószabadság érvényesülését.

A jelentést összeállító munkacsoport olyan mutatókat keresett a sajtó szabadságának kifejezésére, amelyek szubjektív módon, széles gondolati körben képesek lefedni a sajtópluralizmus helyzetét, így figyelembe vették a Riporterek Határok Nélkül, a Freedom House, valamint az Economist Intelligence Unit Democracy ezzel kapcsolatos indexét is.

Hirdetés