A Ház előtt a döntés, a képviselők szavaznak majd Simonka György mentelmi jogáról. Videó.
Polt Péter legfőbb ügyész a Fidesz politikusának kiadását kérte, hétfői ülésén a mentelmi bizottság tagja egybehangzóan úgy döntöttek, kerüljön a parlament elé Simonka mentelmi jogának felfüggesztése, a bizottság a mentelmi jog felfüggesztését javasolta.
A hvg.hu helyszíni tudósítója azt jelentette, Hargitai János (KDNP, a bizottság elnöke) úgy fogalmazott, ha közvádas eljárásról van szó, akkor a mentelmi bizottság mindig így szokott dönteni, illetve a parlament sem szokott akadályt gördíteni a vizsgálat lefolytatása elé. „Ezt nem politikai, hanem jogi ügynek tekintjük” – tette hozzá.
Hétfőn plenáris ülést tart a parlament is, itt döntenek majd Simonka mentelmi jogának felfüggesztéséről. Polt Péter legfőbb ügyész ezt azzal indokolva kezdeményezte, hogy a kormánypárti politikust gyanúsítottként hallgathassák ki bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények miatti nyomozásban.
Kameránk előtt Hargitai:
És Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd):
Az eddig beszerzett adatok alapján
a Simonka György rendelkezései szerint lebonyolított beruházások kapcsán okozott vagyoni hátrány meghaladja az 1 milliárd 400 millió forintot.
Az ügyészség korábbi közleménye szerint Simonka György meghatározta azt is, hogy az egyes beruházásokat megvalósító cégek képviselői a nekik átutalt, vagyis felülárazott vállalkozói díj mekkora részét – általában 45 %-át – szolgáltassák vissza neki készpénzben.
Az ügyben felmerült megalapozott gyanú lényege szerint Simonka György a zöldség-gyümölcs termelői csoportok és termelői szervezetek (TÉSZ) által igénybe vehető, az Európai Uniótól és a hazai költségvetésből származó támogatásokat jogellenesen akarta megszerezni.
A termelői szervezetek ugyanis az elismerési tervben szereplő beruházásokhoz, eszközbeszerzésekhez az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból, valamint az uniós támogatáson túlmenően a tagállami költségvetésből is támogatásban részesülhettek. Mivel Simonka György tisztában volt azzal, hogy jelentős összegű pályázati források nyílnak meg, ezért 2009. év végén elhatározta, hogy mások segítségével, azok cégeinek a felhasználásával egy olyan személyi kört épít fel, melynek az volt a célja, hogy a beruházások megvalósítása során, a döntéshozókat megtévesztve, egymással összehangoltan, európai uniós, illetve a hazai költségvetésből származó, vissza nem térítendő támogatás igénybevételével jogtalan vagyoni haszonhoz jussanak.