Itthon MTI / hvg.hu 2018. október. 19. 15:15

Rákkeltő anyagok a Dunában: a Nemzeti Közműveknek kellene lépnie

Az óbudai önkormányzat szerint évtizedek óta ismert problémáról van szó, de az ügyben csak a terület tulajdonosa, az NKM Földgázszolgáltató Zrt. léphet.

Mint azt megírtuk, a Greenpeace pénteken arra hívta fel a figyelmet, hogy a Duna alacsony vízállása felszínre hozta az egykori Óbudai Gázgyár szennyezett talajából a folyóba szivárgó mérgek kis csatornáit. A szervezet szerint a volt Óbudai Gázgyár több mint hét évtizedes működése alatt a gáz tisztításának melléktermékeként keletkezett, szerves vegyületeket, cianidot, arzént és egyéb fémeket tartalmazó gázmasszának a gázgyár területén történő illegális elásásával közel 200 ezer tonnányi talajt szennyeztek el. Októberben mintát vettek a vízből, a mérés pedig rendkívül magas szennyezést mutatott a rákkeltő naftalinokból, valamint a mérgező policiklusos aromás szénhidrogénekből (PAH) és a rákkeltő benzolból.

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata ezzel kapcsolatban pénteken délután közölte, hogy évtizedek óta tudott, hogy az egykori Gázgyár szennyezett talajából mérgező anyagok szivárognak a Dunába, de a kármentesítés érdekében csak a terület tulajdonosa, az NKM Földgázszolgáltató Zrt. léphet.

Mint írták, Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere már 2009 óta figyelemmel kíséri a területet érintő folyamatokat, tudomása van a kármentesítést célzó korábbi tárgyalásokról, érdemi lépéseket azonban csak a terület tulajdonosa, a NKM Földgázszolgáltató Zrt. tehet. Hozzátették, hogy a gázgyár területe nem III. kerületi önkormányzati tulajdon, a gázgyár kármentesítése pedig nem az önkormányzat feladata.

A kerület emellett üdvözli az üggyel kapcsolatos, kiemelkedő sajtóérdeklődést, mert reményeik szerint ennek nyomán új lendületet vehet az elmúlt években holtpontra jutott folyamat.

Jelezték: Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata a kerületi lakosok érdekében minden tőle telhető segítséget megad a kármentesítés gyors és hatékony elvégzéséhez, de – hívták fel a figyelmet – a kármentesítés során az érintett lakosság biztonságát szavatolni kell, a felmerülő kérdéseikre pedig megnyugtató válaszokat kell adni.

Hirdetés