Itthon hvg.hu 2018. október. 18. 15:37

Németh Szilárd: Demeter Márta nemzetbiztonsági kockázatot jelent

Az LMP-s Demeter Márta tettével bebizonyította, hogy katonai és nemzetbiztonsági kockázatot jelent mondta a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára.

Németh Szilárd arról beszélt, hogy Demeter Márta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnökeként bizalmas és érzékeny adatokat "hamisított és szivárogtatott ki". (Erről bővebben itt írtunk. Demeter szerint honvédségi gép hozta haza Orbán legkisebb lányát, de kiderült, jó eséllyel egy katona kétéves lánya ült a gépen.) Ezért úgy vélik, az LMP-nek vissza kell hívnia őt a szakbizottság második posztjáról.

"Ilyen emberre nem lehet rábízni" a testület vezetői tisztségét – jegyezte meg Németh Szilárd, aki szerint Demeter Márta pozíciójával visszaélve követte el tettét, ezért felszólítják, hogy adja vissza képviselői mandátumát.

A Honvédelmi Minisztérium nem engedi meg, hogy bárki politikai érdekből egy magyar katonai misszióban részt vevő magyar katona, és családja biztonságát kockáztassa, mondta Németh. Németh Szilárd azt mondta: Demeter Márta felelőtlenül járt el, megsértett minden jogszabályt, amely az iratbetekintésre vonatkozik. Ráadásul nemcsak nyilvánosságra hozta, hanem meg is hamisította az adatokat, azáltal, hogy azokat a miniszterelnökkel hozta összefüggésbe.

Németh Szilárd csütörtökön közölte: a HM és a Magyar Honvédség mindig eleget tesz törvényi kötelezettségének, minden megválasztott országgyűlési képviselőnek – legyenek bármely frakció tagjai, különösen a honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság tagjainak – teljeskörűen, a lehető leggyorsabban rendelkezésére bocsátják a kért adatokat. Így jártak el Demeter Márta esetében is, aki mostanáig hét iratbetekintést kért. Ezt pedig mind a hét alkalommal, hosszú órákon keresztül biztosították is. Mindemellett Demeter Márta már több mint 300 írásbeli kérdést nyújtott be a honvédelmi tárcához.

Az államtitkár idézte a honvédelmi törvény 38. paragrafusának 7-es szakaszát, amely a honvédelmi és nemzetbiztonsági érdekből nem nyilvános adatok kezeléséről szól. Ezt a törvényt – mint megjegyezte – a honvédelmi és rendészeti bizottság egyik vezetőjének különösen ismernie kéne. Ugyanakkor hozzátette: amikor Demeter Márta szeptember 19-én, a kecskeméti repülőbázison betekintett a dokumentumokba, külön is tájékoztatták arról, hogy az ott megismert adatokat 30 évig nem lehet nyilvánosságra hozni. Demeter Márta ezt tudomásul vette.

A mintegy 3,5 órán át tartó iratbetekintés után Demeter Márta egy újabb iratcsomagot is kért, sőt a helyszínen még kérdéseket is feltett.

Németh Szilárd elmondta, az iratok között a név mellett csak egy útlevélszám volt. Ez alapján a név alapján Demeter Márta feltehetett volna tisztázó kérdéseket, de ezt nem tette meg. A miniszterelnök lányának általa feltételezett utaztatásáról egyetlen kérdés sem hangzott el – közölte Németh Szilárd, aki szerint Demeter Márta "orbitális hibát" követett el.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról