1947-ben volt az eddigi rekord, most annál is tíz centivel alacsonyabb a vízállás.
Nem 1-2 centiméterrel, hanem 10 centiméterrel dőlt meg több helyen – köztük Budapesten is – az alacsony vízállási rekord a Dunán – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője az M1-en.
Siklós Gabriella elmondta: Budapestnél eddig 51 centiméter volt a valaha mért legalacsonyabb vízállás, amelyet 1947. november 6-án regisztráltak. Szerdán ehhez képest 41 centiméter volt a vízszint.
Komárom felett nem, de az alatt a Duna teljes magyarországi szakaszán megdőltek az alacsony vízállási rekordok. Így a negatív rekordok térképe teljesen átrajzolódott, mostantól mindenhol 2018-as adat szerepel.
Az OVF szóvivője felhívta a figyelmet arra is, hogy a közölt adatok relatív vízállást jelentenek. Az 1800-as években egy hasonlóan kisvizes vízállásnál döntöttek a szakemberek arról, hogy a vízszintet mérni kell. Ahol akkor állt a víz, ott határozták meg a nulla pontot. Így fordulhat elő most, hogy több helyen mínuszban vannak a vízállások.
Siklós Gabriella kitért arra is, hogy a hajózásnál 25 deciméter az ideális gázlómélység. Most ez 15-17 deciméter körül van. Ezért kihelyeztek segítő bójákat, de éjszakára a hajózási hatóság hajózási zárlatot rendelt el a teherhajóknak.
Az OVF szóvivője a várható csapadék kapcsán kiemelte: az, hogy Magyarországon esik az eső, csak a Zala és a Zagyva szempontjából számít. Minden más folyónál a külföldi vízgyűjtőterületen lehullott csapadék a fontos. A Duna jelentős részvízgyűjtőin – Inn, Traun, Enns – jövő héten kedden, szerdán 20-25 milliméternyi eső várható. Ennek hatása a jövő hét vége felé érheti el a Duna magyarországi szakaszát – fejtette ki.