Nem zárható ki, hogy Székely László szakmai szabályszegése miatt halt meg a beteg.
Cikkünk frissül
Nyomozást rendelt el az ügyészség a Budapesten szívműtétre váró beteg halála miatt - közölte az ügyészség. Székely László betegének halála miatt egy magánszemély tett feljelentést. Az ügyészség
halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségének gyanúja miatt
rendelte el a nyomozást.
A közlemény hangsúlyozza, a nyomozást az ügyben azért kellett elrendelni, mert a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján
nem zárható ki az, hogy az elbocsátott orvos szakmai szabályszegése vezetett a beteg halálához.
A nyomozást a BRFK végzi.
Az elhunyt családjának ügyvédje, Ábrahám László szerint a szocialista Bangóné Borbély Ildikó feljelentése után indult a nyomozás.
A beteg halála miatt több vizsgálat is indult
A Kásler Miklós miniszter felkérésére végzett vizsgálatot Kollár Lajos érsebész, aki azt állapította meg, nem Székely László szívsebész felmentése miatt halt meg a szívműtétre váró 55 éves pásztói férfi. A páciens ugyanis sürgősségi beavatkozást igényelt volna, és ez jóval hamarabb kiderült, mint ahogy Székelyt felmentették. Más vizsgálatok is azt hozták ki, nem Székely kirúgása miatt halt meg a beteg, sőt, volt, amelyik őt tette felelőssé.
Székely Lászlót, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (GOKI) szívsebészét még szeptemberben menesztették súlyos jogi-etikai vétség miatt. Székely betege nem sokkal később hunyt el. A GOKI főigazgatója, Andréka Péter és Székely egymásra mutogatott.
Székely szerint a kardiológiai intézet tudott arról, hogy az 55 éves férfi műtétre vár, mert erről egyrészt kaptak egy tájékoztató levelet, másrészt a beteg maga is telefonált, hogy mi lesz vele. A főigazgató azzal érvelt, a hivatalos és nemhivatalos várólistán sem szerepelt a férfi, az említett levelet pedig nem iktatták.
Sürgős műtétre lett volna szüksége
Kollár vizsgálata szerint a beteg július 30-án járt a GOKI kardiológiai szakrendelésén, ahol a már korábban elvégzett képalkotó vizsgálat alapján a mellkasifőütőér-tágulata miatt nyilvánvalóvá vált, hogy állapota súlyos, így lehetőleg sürgősségi beavatkozást igényel.
Székely a vizsgálat után szívsebészeti konzíliumot kért, azonban arról nem készített jegyzőkönyvet, és más egyébként kötelezően előírt dokumentumot sem készített el. Kollár szerint a GOKI-nak kell belső etikai vizsgálatot folytatnia, hogy pontosan ki a felelős a történtekért. Kollár azt mondta, szerinte "nonszensz a feltételezés, hogy egy szívsebész elbocsátása miatt emberek fognak meghalni, hiszen egy intézetben több orvos dolgozik".
A vizsgálat szerint a betegnek mellkasifőütőér-szűkülete volt, ezért 35 évvel korábban egy műanyagfolt-plasztikát végeztek a vér szabadabb áramlásáért, azonban akkor nem lehetett tudni, mennyi ennek az eszköznek az élettartama. Amint a beültetett eszköz elfáradt, értágulat alakult ki, a műanyag folt kiszakadt, ez vezetett végül a beteg halálához.M
Múlt héten ijesztő állapotban volt a másik betege
Székelynek volt még két, műtétre váró betege, akikről szintén tájékoztatták a kórházat, a már említett levélben. Egyikük múlt héten nyilatkozott az ATV Híradójának arról, hogy nem tudja, mikor műtik meg, a beavatkozás eredetileg Székely kirúgása után két nappal volt beütemezve. A férfi arról beszélt,
egyre veszélyesebb a tágulat, jó lenne vagy jó lett volna minél hamarább ezt a beavatkozást elvégezni, illetve legalább azt tudni, hogy mikor kerülök sorra. Idegőrlő ez a három hét, lassan az ember idegrendszerét teljesen felőrli, hogy semmit nem tud.Székely akkor azt mondta, a beteg ijesztő állapotban van. Nem tudni, hogy azóta megműtötték-e, a GOKI még vár egy vizsgálati eredményt, annak lezárulta előtt egyáltalán nem nyilatkozik a kérdésben.