Itthon hvg.hu 2018. szeptember. 12. 15:14

Mentőhelikopter sietett a mustgázmérgezés áldozatához

Somlószőlősön történt a baleset.

Mustgázmérgezés miatt riasztották a pápai hivatásos tűzoltókat Somlószőlősre.

Az egység kiérkezése előtt kihoztak egy embert a pincéből, akit mentőhelikopterrel visznek kórházba.

A tűzoltók műszeres mérései még a korábbi szellőztetés ellenére is kimutatták a mérgező gáz jelenlétét a pincében.

A katasztrófavédelem még a szüreti időszak előtt figyelmeztetett a mustgáz veszélyeire. A mustgáz – írták – valójában szén-dioxid, ami színtelen, szagtalan, levegőnél nehezebb gáz. Gyakori a természetben, a levegő állandó alkotóeleme. Cukortartalmú növények, gyümölcsök erjedése során keletkezik, például akkor, amikor forr a must. Mivel nehezebb a levegőnél, így alulról fölfelé, a padozattól kiindulva tölti ki a teret, a pincét, a járatokat.

A mustgáz a pincékben összegyűlik, kiszorítja a levegőt, így teremtve oxigénhiányos állapotot, emellett bizonyos koncentrációban fontos életfolyamatokat is befolyásol. Hat a központi idegrendszerre, aminek jelei a szédülés, hányinger, illetve mentális zavar. Vagyis hiába tudna az ember fizikailag menekülni, a szellemi funkciók zavara miatt nem lesz képes elhagyni a pincét, mert nem érzékeli, hogy mi történik vele. Ezért tapasztalható, hogy az újbor forrásának időszakában gyakran lesznek rosszul emberek a pincékben.

Megelőzésként a katasztrófavédelem azt javasolja, hogy a pincéjükbe tartók végezzenek gyertyapróbát: térdmagasságban elöl tartott égő gyertyával közelítsék meg a helyiséget. Ha a gyertya elalszik, feltehetően nagy koncentrációban mustgáz van jelen. Érdemes továbbá a járatokat rendszeresen szellőztetni, ezzel elkerülhető, hogy nagy koncentrációban gyűljön fel a szén-dioxid, vagy gázérzékelőt felszerelni.

A szakemberek figyelmeztetnek: gyakori probléma, hogy sokan megfelelő védelem nélkül próbálnak az összeesett, ájult emberek segítségére sietni, és segítségnyújtás közben maguk is belélegzik a veszélyes gázt. Így a segítők is könnyen bajba kerülhetnek, ezért senki ne próbáljon egyedül ájult ember segítségére sietni.

Amennyiben ilyen esetet észlel, hívja a 105-ös segélyhívó számot, mivel a mustgázmérgezést szenvedő embereket csak a tűzoltók tudják biztonsággal kimenteni a pincékből.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.