Zacher Gábor a mai nappal adta be felmondását, tervei szerint október végéig dolgozott volna a kórházban. A miniszter máshogy döntött.
"Ma éjfélig dolgozom a Honvédkórházban" – mondta a hvg.hu-nak pénteken Zacher Gábor, aki felmondott a kórházban. A sürgősségi osztályt vezette, úgy tervezte, kitölti két hónapos felmondási idejét és az elvállalt műszakokat elviszi. A miniszter azonban máshogy gondolta:
A miniszter délután elfogadta a lemondásomat, és mentesített a felmondási idő letöltése alól.
A döntést nem indokolták. Zacher erre nem számított, arra igen, hogy esetleg nem osztályvezetőként dolgozik október végéig.
A Honvédelmi Minisztérium Zacher Gábor felmondásának hírére úgy reagált, az orvos szerződése év végével lejár és nem akartak hosszabbítani. Zacher megerősítette, hogy lejár a szerződése, azt mondta, öt évre nevezték ki. A kórház igazgatójával csütörtökön beszéltek erről, Zacher elmondása szerint a kórházvezető tájékoztatta, hogy pályázatot írnak ki a posztra, amire ő is pályázhat. Zacher azonban nem akart.
A kórház személyi és tárgyi feltételeivel kapcsolatban súlyos kritikákat fogalmazott meg délelőtt, szerinte ezeket nem kisebbíti, hogy év végén lejár a szerződése. Azt mondja, mostanra vált számára tolerálhatatlanná a helyzet. Zacher azt állítja, a kórházban a sürgősségi osztályon a minimumfeltételeket sem teljesítik, az előírt 6 orvos helyett 4-5 orvos van jelen, de olyan is előfordul, hogy közülük négyen rezidensek.
Zacher egyébként elárulta azt is, a közeljövőben 9 orvos távozik a sürgősségiről, felmondásuk folyamatban van. A hvg.hu és a Népszava is értesült arról, hogy felmondtak orvosok, viszont ezt csütörtökön még a Honvédelmi Minisztérium letagadta. A minisztérium Zacher kritikáira nem reagált, és nem válaszolt arra sem, hogyan fogják megoldani a sürgősségi ellátást, ha Zacherrel együtt 10 orvos távozik a kórházból.
No go zóna
A Honvédkórház sürgősségijéről különösen sok ijesztő történet keringett – nyilván ez összefüggésben áll azzal, hogy a legnagyobb kórházként a legleterheltebb is. Márciusban egy háziorvos, Mateisz Erzsébet egyenesen no go zónának kiáltotta ki, miután meghalt egy betege, akit először a sürgősségire vittek be, de onnan – a háziorvos állítása szerint nem megfelelő ellátás után – hazaküldtek. Az idős nő másnap visszakerült a kórházba, azonban egy másik osztályon a gondos ellátás ellenére nem tudták megmenteni az életét. Mateisz akkor azt mondta, az eset után próbált kommunikálni a kórház vezetésével, de lepattant róluk. A minisztérium szerint nem igaz, hogy nem látták el az idős asszonyt, bár azt nem részletezték, mi volt a szakszerű ellátás.
Egy másik, fél napig várakoztatott, majd elhunyt, súlyos beteg férfival kapcsolatban Zacher Gábor, a sürgősségi osztály vezetője korábban azt mondta, a lelkiismeretük tiszta, szakmai hiba nem történt, de a kapacitások végesek.
Márciusban megkérdeztük a HM-et, hogy ezek után milyen változtatás szükséges, de a válaszukból úgy tűnt, semmilyen. Annyit írtak, "a Honvédkórház orvosai, úgy ahogyan eddig, ezután is az esküjükben vállaltak szerint mindent megtesznek a betegek gyógyítása és felépülése, valamint az emberi élet megmentése érdekében".