Itthon hvg.hu 2018. augusztus. 29. 15:14

Exfideszesek is lehetnek a Migration Aid új pártjában

És exjobbikosok, ex-LMP-sek is jelentkeztek. Az Éjjeli Őrségnek még csak a híre létezik, de máris több csatornán rátámadtak.

Szeptember közepén tervezik hivatalosan is bejegyeztetni a Migration Aid Alapítvány helyére lépő pártot, az Éjjeli Őrséget – számolt be az előkészületek állásáról a hvg.hu-nak Siewert András, a hamarosan megszűnő alapítvány vezetője.

Az évek óta a kormány támadásainak célkeresztjében álló, menekülteket segítő Migration Aid két hete jelentette be, hogy a működését ellehetetlenítő bevándorlási különadó elkerülése érdekében néven politikai párttá alakul. A szervezet reményei szerint így folytathatja eddigi tevékenységét, a pártokra ugyanis nem vonatkozik a különadó. (Még, de nincs kétségünk afelől, hogy a kormánypárti többség rögtön az őszi ülésszak elején megtalálja a módját, hogyan zárja be ezt óvatlanul nyitva hagyott kiskaput – a szerk. Az új adóval kapcsolatos anomáliákról itt írtunk részletesen.)

Az Éjjeli Őrség pártként viszont nemcsak menekültüggyel foglalkozik és nemcsak a Migration Aid egykori tagjaiból, támogatóiból és önkénteseiből áll majd: Siewert András összegzése szerint az augusztus 20-i zászlóbontás óta legalább kétszáz olyan érdeklődőt regisztráltak, aki korábban nem volt kapcsolatban az alapítvánnyal, százan közülük a csatlakozáshoz szükséges formanyomtatványt is kitöltötték.

www.ejjeliorseg.net

(Az Éjjeli Őrség megalakulásában a honlapon olvasható leírás szerint többféle „minőségben” lehet részt venni: aki nem akar párttag lenni, de szívesen vállalna szerepet a szervezésben és a közösségépítésében, az „Tervezőnek”, aki pedig személyesen vagy az interneten segítene a párttal kapcsolatos információk terjesztésében, az „Beszélőnek”, illetve „Digitális Harcosnak” is jelentkezhet.)  

A száz csatlakozni szándékozóból körülbelül tucatnyian mai parlamenti pártok tagjai voltak korábban: Siewert András szerint egykori fideszesek, jobbikosok, MSZP-sek és LMP-sek is jelezték már szándékukat, azt viszont nem szerette volna elmondani, hogy melyik pártból volt a legtöbb jelentkező.

Bár nincs két hete, hogy terveiket bejelentették, az Éjjeli Őrségre máris ráugrottak a kormánypártok, illetve a kormánypárti média. A Fidesz először csak – természetesen sorosozó – közleményben támadta az új formációt, hangsúlyozva, hogy a Fidesz-KDNP továbbra is minden eszközzel fel fog lépni az illegális migrációt segítő tevékenységek ellen. Majd a pártlapként működő Origo „Soros György pártot alapít” című cikke után a köztévé sem mulasztott el foglalkozni a szervezettel, megszólaltatva Lomnici Zoltán “szakértőt” (a Békementeket szervező, közpénzből dotált, álcivil CÖF szóvivőjét – a szerk.), aki arról értekezett, hogy hiába próbáltak Siewerték kibújni az új különadó alól, a bevándorlást segítőkre rótt új sarc a még meg sem alakult Éjjeli Őrségre is vonatkozik. (Nem nyert, a bevándorlási különadóról szóló törvény hangsúlyozottan csak jogi személyiségekre vonatkozik, magánszemélyekre nem, az Éjjeli Őrség a párttá alakulásig pedig értelemszerűen csak magánszemélyek csoportja, nem jogi személyiség, tehát nem is lehet az adó alanya – a szerk.)

www.ejjeliorseg.net

A nyílt támadások mellett Siewert András elmondása szerint belülről is megpróbálták bomlasztani a rendszert: a leendő párt szervezőiből álló Facebook-csoportba egy hét alatt két, kamuprofilt használó, magát menekültbarátként láttató, feltehetően kormánypárti „tégla” is beépült, akikről utóbb kiderült, folyamatosan szivárogtatták kifelé a zárt csoportban felmerült témákat és közzétett bejegyzéseket.

Ez utóbbi miatt a pártalapítási folyamatban Siewert András szerint csak a minimálisan szükséges létszámú, az alapítvány régi, megbízható tagjaiból és támogatóiból álló legszűkebb kör vehet részt, egy egyéves bizalmi időszak után azonban bárki tagja lehet akár e belső körnek is.

Az Éjjeli Őrség céljait és alapelveit a hátralévő két hétben közösen fogják lefektetni a jelentkezőkkel.

A Migration AId párttá alakulása láthatóan nem indít el lavinát: keddi körkérdésünkre a bevándorlási különadóban potenciálisan érintett (vagyis a kormány szerint annak gondolt) többi civil szervezetnél a Helsinki Bizottságtól az Amnesty International Magyarországon át a Menedék Menekülteket Segítő Egyesületig egybehangzóan azt mondták: sok sikert kívánnak Siewert Andráséknak, de ők maguk biztosan nem választják ezt az utat.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.