A Társadalmi Nemek Tanulmánya Tanszékének professzora a Népszavának, az egyetem maga pedig a Magyar Rektori Konferenciának jelezte: elutasítják a tanszabadságba való ilyennemű beavatkozást.
A hvg.hu írta meg először, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az igazságügyi tárca rendeletmódosítást terjesztett elő, amelyben egyebek között betiltanák, hogy a jövőben társadalmi nemek tanulmánya, azaz gender szak indulhasson Magyarországon. Hazánkban két egyetemen van gender-képzés jelenleg: az egyik az ELTE, a másik éppenséggel a CEU.
A Népszava megkérdezte Pető Andreát, a CEU Társadalmi Nemek Tanulmánya Tanszékének professzorát, aki azt mondta, a tervezet a felsőoktatásba rendeleti úton való durva beavatkozás, amely komoly elemzés és konzultáció nélkül megszüntetne egy egyetemi szakot, ez pedig kihatással lehet a magyar egyetemekre, a felsőoktatás minőségbiztosítására és annak nemzetközi kapcsolataira is.
Pető azt is elmondta, hogy a társadalmi nemek tanulmánya mesterképzést 12 éve akkreditálták, a szak tartalmát egy 2016-os EMMI-rendelet is rögzítette. A készülő tilalom tehát figyelmen kívül hagyná az illetékes szakemberek értékelését is, beleértve az EMMI-ét, tette hozzá Pető. Ez pedig azt az üzenetet hordozná, hogy
Magyarországon az ideológiai-politikai szempontok felülírják a tanszabadság elvét.
Üzent a kormánynak a CEU, mint intézmény is, igaz nem nyilvánosan, hanem a Magyar Rektori Konferenciának megküldött állásfoglalásuk formájában. Az egyetem ebben jelezte,
elkötelezettek a tanszabadság mellett, és elutasítják az oktatás tartalmát érintő mindennemű cenzúrát.