Az RTL Híradó háziorvosokat kérdezett meg arról, mit tehetnek azok a betegek, akik olyan valzartán hatóanyagú gyógyszert szednek, amelyeket érint a pénteken nyilvánosságra hozott felfüggesztés. A gyógyszerügyi hatóság hétvégén azt ígérte: a hét első napjaiban tájékoztatja az egészségügyi szakembereket, szükség esetén a betegeket a további teendőkről.
Menjenek el az orvoshoz és kapnak másik gyógyszert – ezt tanácsolják az RTL Híradó által megkérdezett háziorvosok a betegeknek, akiket érint a vérnyomáscsökkentők múlt pénteken bejelentett felfüggesztése.
Pénteken összesen 27 olyan gyógyszer forgalmazását függesztették fel, amelyek valzartán nevű hatóanyagot tartalmaznak. Egy részükben emellett van egy hidroklorotiazid (HCT) nevű vízhajtó hatóanyag is. Többféle nevű, összetételű, hatáserősségű készítmény található az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) oldalán közzétett táblázatban, és nem egy, hanem több gyártó termékeiről van szó. A forgalmazásukat azért függesztették fel, mert felmerült, hogy minőségi hibás lehet az érintett készítmények gyógyszer-hatóanyaga. Azt nem tudni, pontosan milyen hibáról lehet szó – írta meg pénteken a hvg.hu.
A valzartánt szedő betegek hozzájuthatnak ilyen hatóanyagú gyógyszerhez most is, csak nem feltétlenül ahhoz, amit rendszeresen szednek, hanem valamelyik hivatalosan felajánlható helyettesíthető készítményhez.
Ferenczi Attila háziorvos is a helyettesítést ajánlotta lehetséges megoldásként. Az RTL Híradónak azt mondta: a patikákban pontosan tudják, melyik gyártó valzartán-készítményeinek forgalmazását függesztette fel a gyógyszerészeti intézet, és azokat a készítményeket állítják át egy biztonságosan használható, ugyanolyan hatóanyagú, de más cég által gyártott készítményre. Persze az is lehet, hogy a beteg kéri az orvost, állítsa át egy másik hatóanyagú vérnyomáscsökkentőre, ha az addigi készítményben megingott a bizalma – tette hozzá.
Az eddig ki nem váltott, de érvényes recepteken szereplő gyógyszereket akkor lehet helyettesíteni ugyanolyan hatóanyagú és hatáserősségű, de más gyártónál készült gyógyszerekre, ha az orvos a recepten nem ikszelte be a „nem helyettesíthető” felirattal ellátott kockát.
Magyar Tünde háziorvos arról beszélt a tudósításban, hogy az érintett gyógyszerek forgalmazását „csak” felfüggesztették, de nem tudni, meddig tart ez. Szerinte biztonságosabb, ha a beteg nem szedi az adott hatóanyagot addig, amíg ki nem derül, hogy az jó vagy nem jó.
A hvg.hu úgy tudja: a gyógyszertári dolgozók arra panaszkodnak, hogy kevés információt kaptak a hatóságtól arról, pontosan hogyan is kommunikálják a felfüggesztést a betegek felé, illetve mi a teendő az egyedi esetekben. Nehezítette a munkájukat az is, hogy a felfüggesztéssel kapcsolatban elérhető hivatalos információkat a sajtóban többfelé félrevezető címmel tették közzé vagy félreértelmezték azokat.
Tény, hogy az OGYÉI honlapján pénteken csak a „száraz információk” voltak fent az érintett gyógyszerekről. Az OGYÉI Facebook-oldalán szombaton közzétett posztban már az szerepelt, hogy „a gyógyszerügyi hatóság jövő hét első napjaiban tájékoztatja az egészségügyi szakembereket, szükség esetén a betegeket a további teendőkről” illetve „azok a betegek, akik a felfüggesztéssel érintett gyógyszerek valamelyikét szedik, továbbra is folytathatják a terápiát”. Az is benne volt, hogy „feltételezett minőségi hibáról” van szó, illetve vizsgálat folyik az ügyben.
Ugyancsak június 30-i dátummal a hatóság honlapján is megjelent egy frissített tájékoztatás az érintett vérnyomáscsökkentőkről. Ebben szintén az olvasható, hogy eljárást indítottak a feltételezett minőségi hiba feltárása érdekében, a hibára vonatkozó bejelentést az Európai Gyógyszerügynökség is vizsgálja, az eredményeket az OGYÉI folyamatosan értékeli, és ha szükséges, lépéseket tesz.