2018. június. 06. 14:02 MTI Utolsó frissítés: 2018. június. 06. 14:09 Itthon

Ombudsman: Súlyos problémák vannak a gyermekpszichiátriai kezelésekkel

Javaslatot fognak tenni a szabályok módosítására.

Súlyos, az alapjogokat érintő problémák sora merül fel a kötelező és önkéntes gyermekpszichiátriai kezelésekkel kapcsolatban – közölte az alapvető jogok biztosa szerdán Szegeden.

Székely László a helyetteseivel Csongrád megyében tett kétnapos munkalátogatásának tapasztalatait összegző sajtótájékoztatón elmondta, a tervek szerint a témában még az idén minden érintett – az Igazságügyi Minisztérium, az egészségügyi államtitkárság és az orvostársadalom képviselőinek – bevonásával szakmai konferenciát szerveznek. A hivatal a Kúriával közösen munkacsoportot hozott létre, amely áttekinti az országos gyakorlatot, és javaslatot tesz a kötelező gyógykezelésre vonatkozó nem peres eljárás szabályainak módosítására.

Az alapjogi biztos kifejtette, munkatársaival a megyeszékhelyeken tett látogatásai során azokat a helyszíneket keresik fel, ahol leginkább sérülhetnek az alapvető jogok, az emberi jogok. Szegeden ellátogattak a Szegedi Fegyház és Börtönbe is, ahol a tényleges életfogytiglanra ítélt fogvatartottak is élnek egy speciális részlegben. Az ombudsman úgy fogalmazott, összességében igen jó benyomásai voltak arról, miként lehet ezt a nagyon súlyos büntetést a lehetőségekhez képest humánusan végrehajtani.

Szó esett a nemzetiségi pedagógusokról is, Szalayné Sándor Erzsébet, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes azt mondta, problémaként merült föl, hogy a kis lélekszámú nemzetiségi önkormányzatok magas adminisztratív terhei elveszik az érdemi időt a közösségek életének szervezésétől, a feladatalapú támogatásokkal kapcsolatos döntések, az elnyert összegek utalásának csúszása pedig működési gondokat okoz. Szalayné Sándor Erzsébet azt mondta, mindenkinek joga, hogy a személyi dokumentumaiban a nevét az anyanyelvének szabályai szerint írják le. A nemzetiségi nyelvhasználat a magyartól eltérő betűkészletet alkalmazó kisebbségek esetében problémát okoz.

Bándi Gyula, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes a természet- és örökségvédelem területén dolgozó szakemberekkel folytatott megbeszéléseit összegezve a kiszámíthatóság fontosságát hangsúlyozta a jogalkotás és a költségvetési finanszírozás területén. Példaként az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot is említette, amelyre szerinte a kormányzatnak sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítania. 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.