Itthon hvg.hu 2018. május. 03. 12:30

Nem kerül házi őrizetbe Gyárfás Tamás

A Fővárosi Törvényszék helybenhagyta a Fenyő János megöletésével gyanúsított Gyárfás Tamással szemben alkalmazott lakhelyelhagyási tilalmat.

Heti négy helyett egyszer kell jelentkeznie a lakhelye szerinti kerületi rendőrkapitányságon a Fenyő János megöletésével gyanúsított Gyárfás Tamásnak, és továbbra sem hagyhatja el engedély nélkül Budapest területét – a Fővárosi Törvényszék jogerős döntése alapján.

A nyomozóhatóság gyanúja szerint Gyárfás adott 1998 elején megbízást üzleti ellenfele, Fenyő János megölésére. Ezzel
párhuzamosan folyik egy másik nyomozás is, zsarolás kísérlete miatt, amelyben Gyárfás a sértett. "A két büntetőeljárás a bizonyítási eszközök tekintetében szorosan összefügg egymással" – írja a Fővárosi Törvényszék közleménye. Hozzátéve, Gyárfás cselekménye bizonyítottság esetén felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettének megállapítására alkalmas.

Gyárfást meggyanúsítása után őrizetbe is vették, de egy nap után hazaengedték, az ügyészség házi őrizet elrendelésére tett javaslatot. A Budai Központi Kerületi Bíróság azonban úgy döntött, hogy a lakhelyelhagyási tilalom és a mozgásérzékelő is elegendő kényszerintézkedés lesz.

A Fővárosi Törvényszék szerint a büntetőeljárás kiemelkedő tárgyi súlyú és büntetési tételű bűncselekmény miatt folyik, valamint jelentőséggel bír az is, hogy a gyanúsított jelentős vagyonnal, illetve külföldi kapcsolatokkal rendelkezik, ezért esetében fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye. Azonban a másodfokú bíróság sem tartotta indokoltnak a lakhelyelhagyási tilalomnál súlyosabb kényszerintézkedés, így házi őrizet alkalmazását. A határozatának indokolásában a bíróság kiemelte, hogy a 69 éves, büntetlen előéletű gyanúsított esetében figyelemmel a közéleti tevékenységére is, a lakhelyelhagyási tilalom szükséges, de ugyanakkor elegendő korlátozás ahhoz, hogy a jelenlétét biztosítsa. A nyomkövetővel, illetve a jelentkezési kötelezettség előírásával együtt a szökés veszélye kiküszöbölhető. A másodfokú bíróság álláspontja szerint azonban az elérni kívánt célok biztosításához elegendő a gyanúsítottnak heti egy alkalommal jelentkeznie a kerületi rendőrkapitányságon.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.