Eddig nem nagyon akarta megmondani az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek, hogy miért adott több mint 500 milliót 2016-ban a kormány kedvenc civil szervezetének, a CÖF-nek, de erre most már jogerős ítélet kötelezi őket.
A Magyar Villamos Művek Zrt-nek ki kell adnia ki minden olyan dokumentumot, amelyet a Civil Összefogás Közhasznú Alapítványnak (CÖKA) megítélt támogatással kapcsolatban kezel – így szól a Fővárosi Törvényszék múlt csütörtöki, jogerős ítélete. 2017 áprilisában a HVG írta meg, hogy százmilliókat kapott a CÖF az állami közműcégtől, az ügyben ezután az Átlátszó indított pert.
Miután az Átlátszó kikérte az adatokat, a cég elismerte, hogy 2016-ban 508 millió forinttal tömte ki a kormánybarát civilek erszényét. Az MVM kommunikációs igazgatója még azt is kikotyogta, hogy a Nemzeti Kommunikációs hivatal adott engedélyt arra, hogy a MVM kifizethesse a pénzt. Azt viszont, hogy mire ment el a több mint félmilliárdos összeg, különböző okokra hivatkozva nem árulták el.
A bíróság a múlt héten azonban jogerősen is arra kötelezte a céget, hogy hozzák nyilvánosságra a támogatással kapcsolatos teljes iratanyagot, köztük
- a CÖKA támogatásra irányuló kérelmét,
- a támogató MVM támogatásra vonatkozó belső előterjesztését,
- a döntés tárgyában tartott testületi ülés jegyzőkönyvének vonatkozó részét,
- illetve magát a támogatási döntést és a támogatási szerződést.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel