2018. április. 11. 12:39 Utolsó frissítés: 2018. április. 11. 13:26 Itthon

Huszonegy évvel ezelőtti gyilkosságot derítettek fel Békés megyében

A technika fejlődésének köszönhetően sikerült DNS-mintát venni egy maszkból, amelyet a gyilkos annak idején menekülés közben elhagyott.

Egy huszonegy évvel ezelőtt elkövetett gyilkosság gyanúsítottját azonosította a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság. Jövő hétfőn vádemelési javaslattal továbbítják az ügyet a megyei főügyészséghez.

Egy most 51 éves, Békés megyei férfi 1997. január 1-jén rablási szándékkal tört be egy békéscsabai, Orosházi úti raktárépületbe, egy ott dolgozó barátjától tudta ugyanis, hogy rendszeresen nagy mennyiségű készpénzt tartanak a helyszínen. Egy maroklőfegyverrel megfenyegette az ott tartózkodó raktárvezetőt, de mivel az nem akarta átadni neki a pénzt, többször meglőtte.     

A férfi 2,5 millió forintnak megfelelő német márkát és schillinget vitt el a helyszínről, menekülés közben azonban elhagyott egy maszkot. Azt a nyomozók már 1997-ben megtalálták, de a szakértői módszerek csak 2016-ban fejlődtek olyan szintre, hogy abból DNS-nyomot tudtak kinyerni, így jutottak az elkövető nyomára a rendőrök.

Egy embert már 1997-ben gyanúsítottként hallgattak ki az ügyben, a maszkot az FBI is megvizsgálta akkor, ebből azonban az derült ki, hogy nem az az ember követte el a gyilkosságot. Az ügyet 2008-ban ismét megnyitották, de eredményre akkor sem jutottak.

A rendőrség mai sajtótájékoztatóján azt mondták megyei rendőri vezetők: nyomasztotta őket ez az ügy, ezért vették elő ismét 2016-ban, amikor a szakértői technika fejlődése nyomán sikerült a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézetben DNS-mintát találniuk a maszkban.

Így jutottak a jelenleg is jogerős büntetését töltő Zs. Róbert nyomára, aki először tagadta a gyilkosságot. Kihallgatták azonban a barátait, így megtudták, hogy 1996 szilveszterének éjjelén többen tervezték el a rablást, de a társai végül visszaléptek, így a raktárépületbe már csak egyedül a férfi ment el. A szembesítéskor, 2017. március 8-án végül részletes beismerő vallomást tett.

A pénz egy részéből a férfi autót vett, amelyet az anyja nevére íratott, a többit rövid időn belül felélte.

A gyanúsított több bűncselekményért is felelős, ezért volt meg a DNS-mintája a rendőrségi adatbázisban, de más ilyen súlyú bűncselekményt nem követett el.    

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.