Idegengyűlöletre fogékony, paternalista államképpel rendelkező, magát jobboldalnak valló magyar társadalom választotta megint a Fideszt, a baloldal pedig elszúrta, nem volt képes megszólítani az embereket. A korrupció önmagában még kevés a diadalhoz – mondta el a HVG-nek a Tárkit vezető szociológus.
Termékeny talajra hullott a Fidesz kampánya, a baloldal pedig alig tudta témáival meghatározni a kampányt, ezért bukott el, mondja el a HVG-ben Tóth István György szociológus, a Tárki vezérigazgatója. Lehetséges lett volna pedig megszólítani a társadalmat, de nem volt elég érthető és átütő víziója. A korrupciós ügyek pedig nem voltak elég erősek: ezeket a társadalmunk jobban elfogadja, ha a "mieink" követik el.
A magyar társadalom amúgy is 2000 óta egyre növekvő arányban jobboldaliként határozza meg magát, még ha ezt a meghatározást a Fidesz baloldali eszközökkel és intézkedésekkel (rezsicsökkentés, tandíjmentesség) támogatta is meg, viszont a piacellenes lépéseit eladta jobboldaliként. A társadalmunk eddig jobban értékeli a biztonságot, mint a szabadságot. Ám Tóth szerint a magyar társadalom nem olyan egyszerű, hogy pusztán migránsozással és rezsicsökkentéssel megvehető volna: érzékelték a gazdasági eredményeket is, a versenyképességi problémákat vagy a gazdaság fejlődésének regionális elmaradását pedig nem érzékelik egyelőre.
További részletekért keresse a HVG-t az újságárusoknál!