Itthon hvg.hu 2018. április. 09. 14:20

EBESZ: nem voltak adottak az egyenlő feltételek a magyar választáson

Akkora volt a Fidesz médiatúlsúlya, és a kormány annyival többet kampányolhatott, hogy ugyan maga a választás tiszta volt, egyenlő versenyről szó sincs – állapította meg az EBESZ. A szervezet sajtótájékoztatón ismerteti eredményeit. "Vegyék komolyan ezt a jelentést!" hangsúlyozta a misszióvezető a kormánynak.

Választás 2018
Friss cikkek a témában

Sajtótájékoztatón ismertette az EBESZ a magyar választásokról kiadott jelentését: Douglas Wake misszióvezető elmondta, március 5. óta dolgoznak az országban, hogy megértsék a folyamatokat, és 16 szakértő dolgozott a jelentésen. Az OSCE egységes metodológia alapján dolgoznak. Ez az ötödik alkalom, hogy a misszió nálunk vizsgálódott.

Wake több problémát is említett. Többek közt a politikai versenyt nagyban korlátozta a kormányzati és a Fidesz forrásainak átfedése. Az információhoz hozzáférés és a média szabadsága részleges volt. Aggályos a kétféle szavazás a szavazatok egyenlősége szempontjából. Wake megemlítette a kamujelöltek problémáját is.

A versengés feltételei nem voltak egyenlőek. A kampány lecsökkentette a valódi tájékozódás lehetőségét, a kormány és Fidesz közti határvonal "elhomályosodott". Az egyenlő esélyek lehetősége nem volt meg.

Nagy, de polarizált és kritikai elemzéstől mentes volt a kampány médiamegjelenése. Megfigyelhető volt hatalmi nyomás az újságírókon. A nők alulreprezentáltak a politikai jelöltek között, és nem volt semmilyen törvényi kötelezettség az arány növelésére. A romákat is negatív színben tüntette fel a kampány. És a szavazatvásárlást is megemlíti.

Túry Gergely

Wake elmondta, a korábbi választásokon milyen megfigyelései voltak az EBESZ-nek. "Vegyék komolyan ezt a jelentést", üzeni a magyar közéletnek, hatóságoknak, és korrigálják a jogi problémákat, oldják meg a felkerült gondokat. Reméljük, a munkákat úgy értékelik, amilyen szellemben született: a választási folyamat megjavítására.

Ezután a kérdések következtek: hogy lehet értékelni a választásokat? Wake szerint a lényeg azok a megfigyelések, amiket tettek, nem a minősítés, nem is minősíteni (pl. szabad volt, de nem fair). Érkezett kérdés arra vonatkozóan, hogy a Külügyminisztérium negatív migránsos híreket kért a különböző külképviseletektől. Wake azt mondta, ezzel a kérdéssel nem foglalkoztak különböző okok miatt.

Az EBESZ a folyamatokat nézte, arra nem tud mit mondani, hogy a folyamatok hogy befolyásolták a szavazókat, a döntésük hogyan hozták meg.

Arr a kérdésre, hogy máshogy vizsgálják-e az EU-s és a nem-EU-s országokat, azt mondta, Az 57 tagállamra mind ugyanazok a sztenderdek vonatkoznak, válaszolja a misszióvezető. Ez az egyik fő üzenet: mindenkire ugyanazok az elvárások vonatkoznak.

Arra, hogy mennyire volt rosszabb a helyzet a fenti problémák viszonylatában, mint 2014-ben, Wake azt mondta, nem méricskélik egymáshoz a választásokat.

A kormány 2014 után nem fogadta meg azokat a tanácsokat, amiket az OSCE adott, hogy kijavítsák a választási rendszer hibáit. A retorika ellenséges és idegenggyűlölő volt.

Fülöp Máté

A jelentés részletei

Az állam és a Fidesz annyival több forráshoz fért hozzá a választás előtt, hogy nem lehetett egyenlő versenyről beszélni

– erre a megállapításra jutottak az EBESZ megfigyelői a magyar választáson.

A jelentés szerint magát a választást tisztán bonyolították le, a szavazás csalás nélkül zajlott. Egészen más a helyzet azonban, ha azt nézzük, hogy mi minden történt a választás előtti hónapokban. 

A kormányzati médiatúlsúly és az átláthatatlan kampányfinanszírozási rendszer lehetetlenné tette, hogy igazi politikai vita legyen a választás előtt, így a szavazók jelentős részéhez nagyon sok információ nem jutott el – írták.

A pártok kampánykiadásait például azzal az indoklással limitálták, hogy egyenlő feltételek mellett indulhasson mindenki – csakhogy eközben a kormány reklámokkal árasztotta el az országot, így nem lehetett szó egyenlő feltételekről. (Ezeket a hirdetéseket kormányzati információként tették közzé, nem a Fidesz-kampány részeként.)

A jelentés szerint a média szabadon foglalkozhatott a választással, de valóban szabad, a pártokat és a fontos témákat bemutató anyagok igazán csak az online sajtóban születtek. A közmédia a kötelező feladatát ellátta, minden indulónak adott némi időt a programja bemutatására, csakhogy a híradói egyértelműen a kormánypártot támogatták az EBESZ szerint is.

Arról is szó esik a jelentésben: a civil szervezeteket megfélemlítő retorikával és a törvényi szabályozással a kormány elérte, hogy az állampolgárok ne tudjanak figyelni arra, szabályosan zajlik-e a választás, de legalább a nemzetközi megfigyelőket beengedték.

Itt található a teljes jelentés.

A Fidesz szerint az EBESZ megfigyelői túlterjeszkedtek hatáskörükön. Gulyás Gergely reakcióját részletesebben itt olvashatja.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?