A Városligettől a Szabadság térig vonul a Közös Ország Mozgalom.
A Közös Ország Mozgalom tartja a választás előtti utolsó nagyobb redezvényt. Gulyás Mártonék a Városligettől a Szabadság térig vonulnak szombat késő délután.
Munkatársunk szerint jóval kevesebben vannak ott a tüntetésen, mint amire előzetesen számítani lehetett.
Ott van viszont Karácsony Gergely, „polgárként” érkezett a Közös Ország Mozgalom, ezt mondta a hvg.hu kérdésére. A várakozásnál lényegesen szerényebb létszám nem szegte a kedvét.
Az MSZP-Párbeszéd kormányfőjelöltje tudósítónknak azt mondta, magas részvételt vár vasárnap. Utalt arra, hogy Zuglóban kétszer akkora az átjelentkezők száma, mint négy éve. Ők vidékiek, akiknek regisztrálniuk kellett a voksoláshoz, legutóbb feleennyien vették erre a fáradságot.
Karácsony azt mondta, személy szerint mindent megtett a váltásért. Nem elégedetlen a koordináció alacsony mértéke miatt, abban bízik, hogy a Fidesz vasárnap leváltható.
Miért ne lennék itt, az a természetes, hogy az ember itt van - mondja Fischer Iván karmester. Reméli, hogy lesznek még többen. Holnap pedig szavazok - tette hozzá. Már tudja kire, szerinte minden szavazó tudja már, kire voksol. Ő arra, aki esélyes, és akivel egyet is ért.
Gulyás Márton a ligetvédők igazáról beszélt a tüntetés elején az Olof Palme sétánynál pár száz ember előtt. Szerinte vasárnap az itt táborozóknak is igazságot szolgáltatnak a választók. Lukácsi Katalin mindenkit arra kért, hogy aki teheti, szavazzon minél hamarabb. Mert így az első részvételi adatok majd hitet adnak a többieknek.
Hogy Linczényi Márkó miről beszélt, nehéz visszaadni. De szerinte ünnep a szavazás. Mindenki menjen el, és hozzon magával még egy döntést.
Kóti Piroska az utolsó megszólaló a Ligetben, egy tiszavasvári roma nő. A kisebbség szavazatairól beszél, amelyeket csak azért lehet esetleg megvenni, mert nyomorban hagyta őket a kormány. Ebből a perspektívából kell nézni. Szavazásra buzdít, kormányváltásra és társadalmi megbékélésre.
A beszédek után a menet elindul a Ligetből a Szabadság tér irányába. Ahogy mozgásba lendülnek az emberek, már nem tűnnek reménytelenül kevésnek.
Kóti Piroska a hvg.hu-nak már a menetben elmondja, azért vállalta a beszédet, mert nagyon fontosnak tartja, hogy a romák szavazzanak. A fülkében mindenki egyedül van, mondja a tiszavasvári nő, és döntsön úgy, hogy az a következő négy évünket meghatározza.
A Damjanich utcában a felvonulók Papp Réka Kinga felszólítására megállnak, és krétával hagynak nyomot a betonon.
Lassan érnek el a Damjanich utca végébe. Helyi becslések szerint 6-700 ember lehet jelen. A hangulat egyébként javult valamennyit, a Liget kisszámú tüntetésének apátiája elmúlt.
Horgas Péter jelmeztervező, civil aktivista nem csodálja, hogy nincs hatalmas tömeg. Az aktivisták rengeteget dolgoztak az elmúlt két hónapban, kimerültek.
Az Almássy téren azt mondja, járta az országot, fórumokat tartott. Most még hátra van a szavazatszámlálás nehéz munkája vasárnap. Aztán április 9-én le kell vonni a tanulságokat. A politika matematikai feladvánnyá vált. A pártok helyett pedig civileknek kell végre megbékélést hozniuk. A társadalmi béke most a legfontosabb, és azt nem lehet pártokra bízni.
Közben a menet lassan eléri a nagykörutat. Horgas szerint a kritika ideje még nem jött el. Most szavazni kell, nem csüggedni.
Én úgy veszem észre, hogy a magyar identitás az a nyelvben lakozik, ha beszéled, akkor magyarnak fogadnak el - mondja egy eritreai fiatal, aki a rendezők egyikeként gyűjt adományt. Öt éve érkezett Magyarországra, tapasztalja, ahogy az idegenellenes kampány egyre durvábbá vált, de neki nincs rossz tapasztalata a hétköznapokból. Amíg magyarul köszönök, elfogadnak - fűzi hozzá.
A tömeg az Akácfa utcában halad, a bulinegyedben vannak spontán csatlakozók, és akik eleve csak itt akartak belépni.
Egy holland IT-vállalkozó a magyar barátai miatt jött ki. Azt hallja, hogy a kreatívok egyre többször beszélnek az ország elhagyásáról. Azt tapasztalja saját környezetében is, hogy falakba ütközik a vállalkozó kedv. Ami felháborítja, az a hazugság, amit Nyugat-Európáról terjesztenek hazánkban.
Az emberek Papp Réka Kinga felszólítására megtapsolják az épületet a Király utcában, ahol a Sirály működött valaha, a civilség korábbi találkozóhelye.
Na ki a jó gyerek? Aki elmegy szavazni! Táncolj, Budapest - kiabálja Papp Réka Kinga, majd angolul is elismétli. A szűk utca biztos tehet róla, de itt vállalható sokaságnak tűnnek a felvonulók.
A Király utcában turisztikai látványossággá válik a hangos zenével felvezetett tüntetés. Papp angolul csábít csatlakozókat.
Az Erzsébet térhez érve újra levegőhöz jut a tömeg, amely legalább megduplázódott menet közben. Az óriáskeréknél már egy vidám társaság vonul a kisteherautó mögött. Megdolgoztak érte a szervezők. Az V. kerületi polgármesteri hivatal előtt megállnak, hogy két X-szel gyakorolják a szavazást.
Papp Réka Kinga a Nádor utcában a CEU központi épülete felé közeledve magyarázza a turistáknak: el akarják venni a demokráciánkat. Hosszabb magyarázat nem futja. A menet pedig megtapsolja a CEU-t.
Lassacskán a teljes menet megérkezik a Szabadság térre, ahol X-et formálnal majd a résztvevők. A szervezők a színpadról instruálják őket, "boldog rendeződést, molekulák!" - hangzik el.
"Leszavazzuk a kormány lábáról a zoknit holnap, és visszavesszük a szabadságunkat!" - kiáltja Papp Réka Kinga, mire az X-be rendeződött, mobiltelefonjukkal világító résztvevők üdvrivalgással fogadnak.
Gulyás Márton az esemény végén arról beszélt, hogy a kormány épp elég szabadságjogot vett el a magyaroktól ahhoz, hogy a választás szabadságáról ne mondjanak le önként. Aztán a TV2 műsorvezetőinek üzent, akik videójukban köszönetet mondtak Orbán Viktornak. "Bárcsak tényleg az az ország lennénk, hogy akár én is azt mondhatnám, köszönöm, miniszterelnök úr. De ő sajnos az emberektől kapott felhatalmazást kizárólag a sajátjainak kitömésére és a saját vagyonának a tisztességtelen gyarapítására használta fel. Így aztán Gönczi Gábor, Marsi Anikó, és mindenki, aki belemondta a kamerába, hogy köszöni az elmúlt nyolc évet a miniszterelnöknek, szégyellje magát!"
Gulyás a sajtó nem kormánypárti részétől azt kérte, hogy mostantól ne idézzék és ne nevezzék újságíróknak a "Fidesz fizetett propagátorait", akik a fizetésükért "eladják a lelküket, amiért semmi mást nem érdemelnek, mint megvetést".
Ezután felszólította az összegyűlteket, hogy keressenek egy nevet a telefonjukban, olyasvalakijét, akiről nem tudják, hogy elmegy-e szavazni vasárnap, hívják fel, és kérdezzék meg tőle. Ha azt mondja, még nem biztos benne, hívják fel a figyelmét arra, hogy ne mondjon le önként erről a lehetőségről.
Zárásként közös esküt tetetett a demonstráció résztvevőivel arról, hogy elmennek szavazni, és üzent az ellenzéki pártoknak is.