A Politico korábbi, korántsem pozitív hangvételű cikke után a londoni The Economist is a magyar miniszterelnökről szóló anyaggal jött ki. Az írás szót ejt a közelgő választási esélyekről, és arról is, hogy egykor Orbán volt az, aki levélben kért támogatást Sorostól, hogy a civil társadalom újjászületését tanulmányozhassa Oxfordban. Ehhez képest, teszik hozzá, most ott tartunk, hogy Orbán csaknem megfojtja azt a független polgári társadalmat, amit egykoron ő maga pártfogolt.
Ismét Orbánnal foglalkozik a nemzetközi sajtó. A Politico csütörtökön írt a magyar miniszterelnökről és lengyel kollégájáról, akiket úgy mutattak be, mint az újkori kommunistákat. Most a tekintélyes The Economist is hasonló, nem túl pozitív cikkel jelentkezett, mely sorba veszi az orbáni rendszer eddig történéseit, egészen a magyar miniszterelnök oxfordi tanulmányaitól kezdve.
Mint emlékeztetnek, egykor Orbán volt az, aki felkereste Soros Györgyöt, a miniszterelnök ma legelkeseredettebb ellenségét, hogy pénzügyi támogatást kérjen a magyar származású milliárdostól a civil társadalom újjászületésének tanulmányozásához. Orbán bár megkapta az ösztöndíjat, most újabb választási győzelemre készül, miközben szinte megfojtja az általa korábban pártfogolt civil társadalmat.
A The Economist a választási eredményeket latolgatva azt írja, országosan senki nem képes megszorongatni Orbánt, a velük szemben álló nacionalista párt, a Jobbik a második helyre fog kerülni számításaik szerint. A lap szerint az egyik kétségbeesett ellenzéki párt reménye, hogy a Fidesz nem nyeri meg a túlnyomó többséget, és lehetővé teszi a liberálisok és a baloldaliak számára, hogy kisebbségi kormányt alakítsanak a Jobbik hallgatólagos támogatásával.
A The Economist pénteki cikkében arról is beszámol, hogy Orbán nyolc évet töltött hatalmon, mialatt a polgári csoportok és a nem kormányzati szervezetek őket érő folytatólagos ostromokról, hatósági zaklatásokról panaszkodtak, panaszkodnak, valamint arról, hogy a Fideszhez lojális média támadásával kénytelenek rendszerint szembenézni.
A The Economist az állami televízióról is szót ejt, amelyről azt írja, több mint a Fideszből kinőtt, propaganda szerepét betöltő kar. Az egészségügy és az oktatási rendszer hanyatlik, különösen a fővároson kívül, a nemzetközi vizsgálati eredmények pedig a tudomány, a matematika és az olvasásbeli teljesítmények romlását mutatják – sorolja a lap a rendszer miatti problémákat.
A cikkben idézik az Együtt miniszterelnök-jelöltjét, Szigetvári Viktort is, aki szerint Orbán felszállt az illiberális vonatra, amit nem tud megállítani. Szerinte egy újabb Fidesz-győzelem esetén a polgári szabadságjogok, az igazságszolgáltatás, az ellenzék és a civil szervezetek elleni támadásokra lehet készülni.