A dunakanyari településen a jelöltek fórumán a közönség egy dologra volt kíváncsi, hogy lesz-e ellenzéki egység a Fidesz ellen. Nem lett okosabb.
A királyválasztás elmaradt.
A szójátékot és a tényt közösen hozta össze Leányfalun a képviselő-jelöltek fórumán a műsorvezető Nyári Julianna és a közönség. Királyon a Demokratikus Koalíció jelöltje, Király Miklós értendő, aki nem jelent meg a helyi civilek által szervezett szerda esti eseményen a Faluházban. Ő hetek óta úgy hirdeti magát, mint esélyes ellenzéki jelölt. A minap a röplapján ennél is tovább ment: ő volna „a közösen támogatott esélyes jelölt, aki legyőzheti a Fideszt! Ha másra szavaz, azzal csökkenti a kormányváltás esélyét”.
A királyválasztás lehetőségét tehát Nyári Julianna villantotta fel, azt javasolva, hogy a közönség válasszon a megjelentek – Abonyi Géza (független), Drávucz Zsolt (LMP), Pál Gábor (Jobbik), Spät Judit (Együtt), Vásárhelyi Judit (Momentum) és a Mikulás (Kétfarkú Kutyapárt) – közül, melyikük lehetne az a közös jelölt, aki eredményesen indulhatna harcba a fideszes Hadházy Sándor ellen. Ekkor figyelmeztették a közönség soraiból, inkább tapintatosan, mint ellenségesen, hogy még elszólással se kampányoljon Király mellett. A fórum résztvevői pedig határozottan kijelentették, hogy egyikük sem támogatja a DK-s képviselőt. Sőt. Mondhatni, nyilvánosan megvonták tőle a bizalmat. Ha ugyan volt mit.
Király Miklós amúgy nem menekül a közönség elől, csak különutakon jár. Komoly DK-s potentátok egyengetik az útját, április 4-én 17 órakor például Andor László korábbi EU-biztossal és Niedermüller Péterrel, a DK európai parlamenti képviselőjével lép fel Budakalászon. Riválisainak hatos fogata aznap a közeli Pomázon találkozik potenciális választóival, 18 órától, majd április 5-én ők is megjelennek Budakalászon. Hadházy viszont sem Királlyal, sem a többiekkel nem mutatkozik együtt, tartja magát a fideszes hagyományokhoz.
Igaz, Hadházy elképesztő médiafölény birtokában van. Minden háztartásba jutott a Hajrá, Magyarország című alkalmi újságból, amelynek címlapján, támogatójaként Böde Dani hirdeti: „a címeres mezt felvenni büszkeség”. Nyilván a szerkesztő nem feltételezte, hogy Bödéék Kazahsztántól és Skóciától is kikapnak. Címeres mezben, büszkeséggel telve. No és minden családtagnak jutott Leányfalun a Magyarország jobban teljesít című kiadványból, valamint az Állítsuk meg őket! tényhamisító hirdetményből is, amelyen a Fidesznek sikerült az, mi másnak nem: egy lapra hozta össze az ellenzéki pártvezetőket. (Copyright by Szikszai Rémusz)
De vissza a fórumhoz, amelynek első része csendesen csordogált. A szigorú, percre pontos koreográfia szerint a meghívottak bemutatkoztak, kifejtették, mit gondolnak az önkormányzatokról, az oktatásról, a szociál- és a nyugdíjpolitikáról. „Tök jóban lettünk, normálisan tudunk együtt dolgozni” – jellemezte a kapcsolatukat Spät Judit, és ez látszott is. Azt pedig, hogy ne lankadjon a figyelem, a Mikulásnak öltözött jelölt garantálta, akiről azért némi informatikai segítséggel ki lehetett deríteni, hogy az álszakáll Kövesdi Miklós arcát fedi el. Félig. „Fel kell számolni a titkos mutyikat, csinálják nyíltan, úgy sincs semmi következménye” – mondta találóan, más bölcsességek mellett. Az oktatás témakörénél például kijelentette, hogy az iskolákban nem kellene lövészettel beérni, ideje a harckocsioktatást is bevezetni. Habár – tűnődött – mi a garancia arra, hogy ha a lövészetben gyakorlatot szerzett gyerekek felnőnek, vajon nem fognak rénszarvasra vadászni? (derültség).
Aztán egyszer csak fellázadt a közönség: arra válaszoljanak, lesz-e összefogás, ki lesz a közös jelölt – követelte. És itt már némiképp megváltozott a hangulat. Valahogy így.
Abonyi Géza (független, aki azzal büszkélkedik, hogy egyszer már legyőzte Hadházyt, s valóban, 2010-ben őt megelőzve polgármesternek választották): Egy normális demokráciában teljesen rendben van, hogy a jelöltek bemutatkoznak. Csakhogy nem normális demokráciában élünk. Vissza kell állítanunk a demokráciát. A Fidesz majdnem olyan erős, mint az összes többi párt együttvéve. De csak majdnem. Összefogással győzni lehet, ám ez „nem ezeken a nagyon szimpatikus fiatalokon múlik”, akiket itt láthatnak. Felajánlom, hogy támogatom a közös jelöltet, és azt is, hogy ha a többiek engem támogatnak, igyekszem Hadházyt legyőzni.
Drávucz Zsolt (43 éves szentendrei családapa, kommunikációs szakember, LMP): A pártok közt nincs elmozdulás, nem rajzolódik ki, hogy ki volna az a markáns jelölt, akinek a javára vissza lehet lépni. Ha lesz ilyen, megteszem, mert ezt „a korrupt és tisztességtelen kormányt le kell váltani”. Ha a pártvezetők nem tudnak megegyezni, a szavazóknál a labda, nekik kell eldönteniük, kit inspirálnak.
Spät Judit (közgazdász, nyugdíj- és szociálpolitikai szakértő, sikeres banki pályafutást adott fel, hogy azoknak a helyébe lépjen, „akiknek a szavatossági ideje lejárt”, Együtt): Az a helyzet, hogy az LMP, a Jobbik, a DK, az MSZP és a Momentum nem tud kooperálni, és ezt a helyzetet az Együtt egyedül nem tudja megoldani. Mi egy sor körzetben nem is indítottunk jelöltet, ha a baloldal győzelemre esélyes politikust állított, és több helyen egyoldalúan visszaléptünk, de hiába, ezt nem viszonozták. A Momentum Csepelen visszalépett Szabó Szabolcs javára, köszönet érte, de az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó nem. Az LMP-nek még 103, a Momentumnak 90 jelöltje áll, az MSZP és a DK pedig felosztotta egymás közt az országot. Rájuk kell nyomást gyakorolni. Mert azt tudni kell: ha az ellenzék a Fidesznek összehozza a kétharmadot, a választók vasvillával mennek neki (nagy taps).
Mikulás (alias Kövesdi Miklós, MKKP): Megértem a kis pártok problémáit, szerencsére ez minket nem érint. Március 15-én a miénk volt a legnagyobb ellenzéki tüntetés. Ránk azok akarnak szavazni, akik jobbról, balról és hátulról is ugyanazt kapták… Hajlandó vagyok feláldozni magam, és elfogadom a jelöltséget (derültség).
Vásárhelyi Judit (25 éves közgazdász, egyetemi hallgató, Momentum): Egy-két helyen a Momentum már visszalépett mások javára. Három alapelvet fogalmaztunk meg. A jelölt legyen hiteles, tisztességes. Legyen esélye a győzelemre. A többi ellenzéki jelölt is lépjen vissza. Van, akinek a javára vissza tudnék lépni, de nem árulom el, hogy ki.
Pál Gábor (40 éves, a Magyar Nemzet korábbi újságírója, a Jobbik kommunikációs csapatát erősíti): Kivel kellene összefogni? Király Miklóssal, aki nem jött el? Mi alapján mondja, hogy ő a legesélyesebb jelölt? Itt nem készült friss felmérés, legutóbb, 2017-ben a Fidesz 40 százalékon állt, a Jobbik volt magasan a második. Egyébként mi nem az elmúlt nyolc évet szeretnénk lezárni, hanem az elmúlt tizenhatot. A választáson a pártszimpátiák dominálnak, egy jobbikos nem szavazna a DK jelöltjére, és viszont. A szavazók el tudják dönteni, ki a legerősebb jelölt.
Ismét egy hang a közönségből: Arra kérem önöket, nyilatkozzanak: összefogás nélkül le lehet győzni Hadházyt?
Vásárhelyi: Nem.
Pál: Arra esküdtem föl, hogy legyőzöm.
Mikulás: Jó lenne összefogni Hadházy Sándort (derültség).
Spät: Összefogás nélkül sehol nem lehet legyőzni a Fideszt, a 13. kerületet leszámítva.
Drávucz: Ez a választókerület összefogás nélkül nem vihető el.
Abonyi: Én már egyszer legyőztem, igaz, az másmilyen választás volt.
Újabb hang a közönségből: A DK egyedül le tudná győzni?
Spät: Nem, ez egy mérsékelten konzervatív körzet, olyan a lakosság szociológiai összetétele, hogy egy DK-s jelöltnek nincs esélye.
Fontos mondatok hangzanak még el arról, hogy igenis érdemes a kisebb pártokra szavazni, mert ha elérik az 5 százalékos küszöböt, akkor öt képviselői helyet vesznek el a Fidesztől, majd lassan befejeződik a három órán át tartó szeánsz. Béke, nyugalom. Feszültség.
„Egy tapodtat sem léptünk előre.”
– állapítja meg valaki. Mások azt firtatják, honnan értesülnek róla, ha mégis születik valamiféle egyezség. Búcsú, szedelőzködés, többen gratulálnak Spät Juditnak, mások azt vizslatják, Drávucz Zsolt és Pál Gábor valóban elindul-e együtt sörözni, amint arra már utaltak kedvesen. Folytatás Pomázon, Budakalászon. Civilek szervezésében, akik azért szálltak be, mert „a közszolgálati média nem látja el a feladatát”, ami egyébiránt aligha vitatható. Az eseményt a neten is közvetítették, de hogy ez zavartalan legyen, a szervezők megkérték a hallgatóságot, kapcsolják ki a mobilokat, „mert elfogyott a sávszélesség”. Egyenlő pályák, egyenlő esélyek, avagy pucéron, strandpapucsban a tankok ellen.