Villámgyors kormányinfó volt a kampányolás miatt. A kínos kérdésekre kevesebb, mint fél óra jutott. Percről percre tudósításunk.
Most érkezett
Arra az újságírói kérdésre, hogy a házközponti fűtést használók nem jutnak hozzá a 12 ezer forintos téli rezsicsökkentéshez, Lázár János azt mondta, a kormányrendelet készítői nem hibáztak, nem tudnak minden kivételre rendeletet alkotni. A bejelentéseket vizsgálják.
Arról is beszélt, az államnak elővásárlási joga van a világörökségi helyszíneken, így a Sofitel Hotelt megvehetik.
Ezzel lett vége a kormányinfónak.
Lázár rengeteg kérdést kapott a 444.hu-n ma megjelent cikkel kapcsolatban, ami szerint két ember átcsúszott az átvilágításon, és úgy kaptak letelepedési kötvényt, hogy közben nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az országnak. Lázár folyamatosan arról beszélt, a szolgálatok körültekintően járnak el. Arról a belügyminiszternek kell döntenie, hogy szükségesek-e újabb vizsgálatok az ügyben.
A letelepedési kötvények ügye szerinte nem azonos a bevándorlással, hiszen itt csak ideiglenes letelepedési engedélyről van szó, ráadásul ez egy hitelprogram, melyben a magyar államot hitelezik. Korábban olyan likviditási helyzetben volt az ország, hogy erre is szükség volt.
Arra a kérdésre, hogy Bécs lett a legélhetőbb város, Lázár azt mondja, "gratulálok, nagyszerű hír." Köztudott, hogy Bécset a világ egyik legélhetőbb városának tartják Bécset, akik nem járnak ott, ahol a bevándorlók vannak többségben. Lázadás, késelés, merényletkísérlet volt a Favoritenben - sorolja Lázár. Ott már nem élnek bécsiek, csak bevándorlók.
Sajnálja, hogy a Nemzetbiztonsági bizottságban kialakult helyzetet - a Fidesz bojkottálja az ülést, mert Németh Szilárd szerint Szél Bernadett nemzetbiztonsági kockázat -, de részleteiben nem kommentálhatja, mert a bizottság őt felügyeli.
Lázár egy esetben vizsgálta felül a C típusú átvilágítás eredményét, de annak vállalta a felelősségét.
Fel lehet bontani a szerződést az oroszokkal- mondja Lázár. Törvény döntötte el, hogy szerződést kötnek, és hogy milyen pénzügyi konstrukció lesz. A mindenkori többség változtathat rajta. A kérdés, van-e értelme.
A szerződés teljesítése jól halad, az oroszok nem könnyű tárgyalófél. A következő hetekben kezdik az építkezési munkát, a beruházás végdátuma nincs veszélyben.
Pénzügyi következmények nélkül nem lehet felmondani a szerződést - pontosítja Lázár egy újabb kérdésre.
Nem tudni, 2019-ben egy számjegyű lesz-e az SZJA, szeretné, ha inkább erről folyna a vita a kampányban. Fontosabb ez, mint hogy egyes biztonságpolitikai szakemberek mivel kampányolnak, vagy mivel sározzák egymást az ellenzéki politikusok.
Magyarok adatai biztonságban vannak a Facebookon? Ez a kérdés nem merült fel eddig, magyarok adatait az eddigi tudása szerint nem lopták el.
Kormánynak határozott álláspontja van migrációs kérdésben- kezdi a választ az új plakátkampányról. Nem lát semmi kirívót abban, hogy a kormány tájékoztatja az embereket erről.
Az, hogy etikus-e egy konkrét ügyben tájékoztatást adni a kampányban, ez 2006-ban eldőlt, Gyurcsány akkor kormányzati kampánnyal népszerűsített egy gazdasági eredményt. Nem merült fel ezzel kapcsolatban kérdés.
Azzal, hogy ez félelemkeltő vagy gyűlöletkeltő plakát lenne, nem ért egyet. Röszkén ennél durvább képeket lehet készíteni. A fotó Szlovéniában vagy Horvátországban készült, nem rasszista.
Nem tudja, hány ilyen plakát lesz, de ha megtudja, elmondja.
Arra, hogy a netet ellepték a migránsos videók, nem tartanak-e az indulatok elszabadulásától, Lázár azt mondta, ő hűti az indulatokat. Vele szemben folyamatos gyűlöletkampány folyik, ennek ellenére itt van talpon. Nem a hírekből kell eldönteni egy választónak, hogy kire szavaz, hanem a saját érdekei alapján eldönti, ki a jó neki. Szerinte a hírekkel nem lehet befolyásolni a választókat. "A végén mindenki maga dönt, kampány ide, hírek oda."
Az álhírkampányról azt mondta, nem látja ezt rendkívülinek a korábbi kampányokhoz képest.
"Az ember a saját szemének higgyen, minden más kampánymese!"
Lehet, ez az utolsó kormányülés a választás előtt. Az Origo kapott szót először, az ózdi polgármesterrel nyit, a kérdés, Lázár szerint le kell-e mondania, miután állítólag nemi erőszakkal fenyegette meg egy kolleganőjét. A hódmezővásárhelyiek szerint le kellene mondania, aki így viselkedik.
Vona Gábor török kapcsolata miatt a hírszerzés nem tervez vizsgálatot.
NVI-s kopaszokról jön a következő kérdés, hogy Kubatov környékéről azt az utasítást kapták, akadályozzák meg a szocialisták népszavazási kérdését. Maradhat-e Kubatov. Lázár szerint 10 nappal a választások előtt a hírfolyam kampányhazugság vagy kampánymese, szürreálisak a történetek. A Fidesz nem adott senkinek ilyen cselekményre, a székház védelem is ide tartozik. Törvényellenes cselekményre nem utasította a Fidesz. "Belőve vagy részegen ki mit beszél, azzal nem foglalkozik." A további kérdéseket a Fradi világában tisztázza.
Magyar letelepedési kötvényügyről - miután kiderült, hogy bűnözők kaptak engedélyt - Lázár azt mondta, hogy ez ideiglenes tartózkodási jogot jelent. Végh Zsuzsára hivatkozva, hogy minden letelepedési kötvényt szerzők a hatóságok átvilágítottak, ezért ők vállalják a felelősséget. Minimális volt azok száma, akiket nemzetbiztonsági kockázat miatt nem engedtek kötvényt vásárolni. A 444 cikkben megjelölt egyik ember 1999 óta él itt.
Lázár azzal vág vissza, akik a letelepedési kötvényt nemzetbiztonsági kockázatnak tartja, védi a Röszkén rendőrökre támadókat. Szerinte inkább ez nemzetbiztonsági kockázat.
Konkrét kérdéseket is megtárgyalt a kormány, megnézték, hogy áll a téli rezsicsökkentés. Részletes tájékoztatást kapott a kormány erről. Biztos ami biztos, Lázár elismétli, kapnak 12 ezer forint jóváírást a fogyasztók, akik gázzal vagy távhővel fűtenek.
A kormány megnézte, hány olyan település van, ahol nincs gázhálózat, kiderült, nagyjából 300 ilyen lehet. A kormány megvizsgálja, hogy az itt élő lakosoknak milyen támogatást adhatnak, a szociális tüzifára ígért plusz pénzen felül. Ezt a napokban bejelentik.
Botkáztak kicsit: Lázár arról beszélt, 106 Szeviép károsult van, 1,4 milliárd tőke és 900 milliós kamatot kövelenek. Az építőipari cég csődje után a szocialisták miatt a Fidesznek és az adófizetőknek kell helyt állni. Május végéig jelentkezhetnek a károsultak.
A kormány törvényjavaslatot ad ma be a magasházak kérdésében. Az ország egész területén a legmagasabb épület 65 méter lehet, július 30 lesz a hatálybalépés napja. A folyamatban lévő beruházásokra is vonatkozik a javaslat. A XIII. kerületben 120 méteres épületek is szóba kerülnek, de hiba lenne ilyen épületet felhúzni. A Bazilikánál magasabb épületre nincs szükség Budapesten. Három futó projekt van és két terv, az érintetteket kártalanítják. A parlament a következő ciklusban dönthet erről.
Meghallgatták Varga Mihály miniszter beszámolóját is, az 1 millió új munkahely létrehozása reális cél, folyamatos a reálbér növekedés is, 2017-ben átlagosan 1 havi bérrel vihettek haza többet a munkavállalók.
A kilátások is pozitívak.