Itthon hvg.hu 2018. március. 23. 16:20

50 000 forintra büntették a hvg.hu munkatársát, mert tudósított a diáktüntetésről

Mint korábban megírtuk, a közlekedési szabályok megsértése miatt ötvenezer forintos bírságokat kaptak a február 23-i diáktüntetés egyes résztvevői. Azóta kiderült, megbüntették a hvg.hu munkatársát is, pedig ő csak tudósított az eseményről.

Csütörtökön a 444.hu számolt be róla, hogy több újságírót, fotóst is igazoltattak a február 23-i diáktüntetésen tüntetésen. Így járt Képszerkesztőség munkatársa, illetve Karancsi Rudolf, a 24.hu fotóriportere is: a napokban mindketten megkapták az ötvenezres bírságot.

Épp Karancsi Rudolf fotóján látható munkatársunk, Czeglédi Fanni is, amint igazoltatás közben bemutatja sajtóigazolványát a rendőröknek. Bár a többi újságíróhoz hasonlóan ő is elmondta, hogy a munkáját végzi, a postás már meghozta a határozatot, és a kézzel írt, ötvenezer forintról szóló sárga csekket.

24.hu / Karancsi Rudolf

A papíron az áll, hogy a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése miatt kell felelnie, mivel "gyalogosan történő közlekedése során az úttesten szabálytalanul haladt, ezzel akadályozva a gépjárműforgalmat". A határozatban azt is írják, hogy munkatársunk a több alkalommal elhangzó szabálysértés megszüntetésére vonatkozó rendőri felszólításnak nem tett eleget, így rendőri intézkedésre került sor.

Az egyik 444-nek nyilatkozó megbírságolt fiatal határozatában is ez áll, holott semmilyen rendőri felszólítás nem volt.

Munkatársunk – amíg lehetett, a járdán haladva – követte a tüntetőket a Vadász utcán, mígnem rendőrök vették körbe őket. Itt egyfajta szembenállás alakult ki, néhány tüntető kiabált a rendőröknek, a többiek pedig tíz-tizenöt percig csak bóklásztak a rendőrgyűrűben, majd elkezdték igazoltatni őket. Az igazoltatás után kollégánkkal közölték, hogy megsértette a KRESZ-t, ezért ha a kamerafelvételek alapján bebizonyosodik, hogy az úttesten vonult, akkor eljárás indulhat ellene.

A tüntetést azt követően hirdették meg, hogy Orbán Viktor nem állt ki a diákokkal vitára a közoktatásról. A Diákparlament csütörtöki közleménye leszögezi, a vonulások már nem az ő szervezésükben történtek (és ugyanilyen vonulás történt a március 15-i diáktüntetés után is, azaz azzal kapcsolatosan is várhatóak szabálysértési eljárások – a szerk.), de szolidaritásból és az összetartás jegyében, valamint a véleményszabadságban való hite miatt megpróbál segíteni az érintetteken, akikre pénzbírság várhat.

*

Szerkesztőségünk megkereste az illetékes rendőrséget, ahol közölték: kollégánk éljen a jogával, kérjen meghallgatást, oda pedig vigye magával bizonyítékait. Többek között azt is, ami bizonyítja, hogy munkáját végezte. Arról, hogy ez mennyire győzte meg a rendőrséget (mennyivel jobban annál, mint amikor személyesen igazolta magát, és elmondta, mit csinál a tömeggel), természetesen beszámolunk. Az eddig történtek alapján minden esetre az látszik: a rendőrség célja a megfélemlítés volt, a sajtó munkatársainak elijesztése attól, hogy beszámoljanak egy kormányellenes tüntetésről.

Hirdetés