Itthon hvg.hu 2018. február. 08. 14:25

Stop Soros: Nem törvény lenne, hanem buldózer

A Magyar Helsinki Bizottság is véleményezte a Stop Soros törvénycsomagot, és a visszavonását kéri.

"Elfogadhatatlan és alkotmányosan védhetetlen politikai célokat szolgál, értelmetlen szabályokat tartalmaz, ezért azt kategorikusan elutasítjuk" – írta a Stop Soros törvénycsomagról a Magyar Helsinki Bizottság, amely alaposan áttanulmányozta a társadalmi vitára bocsátott tervezetet és a véleményét megküldte a Miniszterelnöki Kabinetirodának is. A Helsinki szerint mivel a tervezet technikai jellegű módosításai, „javításai” legfeljebb azt eredményezhetnék, hogy az eredendően kártékony kormányzati szándékok hatékonyabban érvényesülhessenek, vagyis a rossz még rosszabb legyen, ezért nem látták értelmét a közzétett normaszöveg módosításának sem. Hozzátéve, "kutyából nem lesz szalonna, úgy e törvénytervezeteknek álcázott buldózerből sem lesz soha jó törvény".

A jogvédő szervezet úgy látja, egy jogállamban a jogalkotás alapvető célja a közjó szolgálata és a jó kormányzás előmozdítása. Ezek egyike sem képzelhető el úgy, hogy a törvényeket a társadalommal szemben alkossák meg. Ez esetben a törvényalkotás célja azonban egyértelműen a kormányzati önkény kiszolgálása. Így, ha a tervezett „szabályok” hatályba lépnének, azok a gyakorlatban csak a társadalom elemi érdekeivel szemben működhetnének – hangsúlyozza a Helsinki Bizottság, amely szerint a Stop Soros törvénycsomag valódi célja "nem más, mint bizonyos, a kormány számára nem tetsző civil szervezeteknek az önkényes megbélyegzése, befeketítése és elkülönítése a társadalomtól – végső soron működésük ellehetetlenítése.

Mivel sem a javaslatcsomag szándéka, sem tartalma, sem formai megoldása nem felel meg az alkotmányos jogállamiság elemi követelményeinek, ezért a törvénytervezetek azonnali és teljes visszavonását tartják egyedül lehetséges megoldásnak.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?