Magas a korrupciós kockázat, a hatóságok nem ellenőrzik a költéseket.
Napirendre vette az Európai Parlament költségvetési szakbizottsága az uniós pénzek felhasználását ellenőrző magyarországi látogatást - írja az Index EUrológus rovata. A vizitre szeptemberben került sor, az EP képviselői ekkor megtekintették a felcsúti kisvasutat és a Zeneakadémiát, illetve tárgyaltak a minisztériumokkal.
A küldöttek jelentéséből az derült ki, hogy Magyarországon az irányító és ellenőrző hatóságok nem átláthatóan működnek, és magas a korrupciós kockázat. Azt is felvetették, hogy a magyar hatóságok lehetnének proaktívabbak, hogy ne az EU-nak kelljen felfednie a szabálytalanságokat. Ilyeneket is találtak: megsértettük a közbeszerzési szabályokat, túlárazások is történtek.
Jelenleg 14 OLAF-viszgálat folyik ellenünk, összesen egymilliárd euró értékű beruházás érintett. Azt is kifogásolták, hogy az uniós pályázatok 36 százalékára Magyarországon egy pályázó jelentkezik csak.
Deutsch Tamás, a bizottság fideszes tagja is elsimerte, hogy ez elég rossz arány, de máshol is előfordul. Deutsch egyébként elégedetlen a jelentéssel, szerinte kimaradt belőle, hogy milyen magas a gazdasági növekedés és hogyan emelkednek a jövedelmek.
Deutsch azt is felvetette, hogy az egész vizsgálódás csak azért van, hogy megbüntessék a magyarokat a migrációs politika miatt, de Ingeborg Grässle, a bizottság elnöke ezt "gyerekes játéknak" nevezte.