Itthon hvg.hu 2018. január. 27. 10:13

Karácsony: "Nem vagyok pankrátor"

DrMáriás festményén a humanista Mike Tysonként jelent meg, időként pókerezik, és úgy az MSZP jelöltje, hogy nem akar belefolyni a párt ügyeibe Karácsony Gergely.

"Ami a kártyában gyengeség, az a politikában erény: nem tudok blöffölni. Felszabadultan, meggyőződéssel csak arról tudok beszélni, amiben hiszek", válaszol Karácsony a nepszava.hu-nak adott interjúban arra felvetésre, hogy politikai pókerarccal tud beszélni a kormányváltásról. 

A helyzet az, mondja Karácsony, hogy csak az MSZP - és a Párbeszéd - mutatja azt a nyitottságot, amit a választók teljes joggal elvárnak. Azt is hozzáteszi, hogy "az ellenzéki pártok közül az MSZP és a Párbeszéd képes áldozatot hozni a győzelemért". "Ráadásul a szocialisták programja áll a mienkhez a legközelebb", indokolja a választási együttműködést.

Karácsony nem fél attól, hogy még a februári MSZP-kongesszus előtt megpuccsolják. Azt gondolja, hogy erre garancia kívülállósága: "Az egyik fontos érv mellettem, hogy nem vagyok az MSZP tagja, nem akarok belefolyni a párt ügyeibe. A másik fontos érv, hogy nagyon rövid az idő. A harmadik, és talán legfontosabb az, hogy én azt mondom, amit az MSZP szimpatizánsai már nagyon rég vártak a saját pártjuktól. Gyakran mondják azt nekem MSZP-tagok, hogy végre baloldali miniszterelnök-jelöltjük van"

"Nem vitás, okos politikai stratégiára van szükség, olyanra, amelyik a legtöbb mandátumot garantálja. De nem lehet, nem szabad a vereségre optimalizálni egy kampányt, csak a győzelemre", válaszol Karácsony kicsattanó optimizmussal arra a felvetésre, mely szerint "van egy érthető praktikus szempontú ellenállás is egyes MSZP-s politikusokban - ha a szocialisták sok helyen állnak be független jelölt mögé, és ezek a jelöltek nem nyernek, akkor a töredékszavazatok elvesznek, nem a pártlistát erősítik".

"Egyértelmű, hogy azokban a választókerületekben – például Pécsett vagy Veszprémben –, ahol a független jelölt győzhet, érdemes pártonkívüli emberek mögé állni", mondja Karácsony, "mert nagyon fontos a lista – különösen azoknak a politikusoknak, akik rajta akarnak lenni –, de az, hogy én leszek a miniszterelnök vagy Orbán Viktor, azon múlik, miképp szerepel az ellenzék az egyéni választókerületekben". 

Karácsony szerint a "választási matematika nagyon egyszerű: több szavazó kell, és kevesebb párt". "Az Orbán-rezsim akkor élheti túl a választást, ha a kormányváltást akarók otthon maradnak, vagy ha elmennek, megoszlik a szavazatuk", így a politikus, "És persze a két mondás között ok-okozati viszony van: akkor mennek el sokan, ha esélyes jelöltet észlelnek, ha látják a Fidesz egyértelmű kihívóját", teszi hozzá Karácsony, aki arra még nem tudott válaszolni, hogy a Liberálisokat beveszik-e az MSZP-Párbeszéd-együttműködésbe ("Van szándék, hogy együttműködünk").

Ami az MSZP-re vonatkozó eltérő százalékos adatokat illeti - a ZRI Závecz Research 13 százalékot mért január elején, a Publicus 17-et később - Karácsony szerint "a közhangulat olyan, mint a dinoszaurusz: mindig késleltetve és baromi lassan mozdul meg". És akkor megint az a bizonyos kicsattanó önbizalom: "Biztos vagyok benne, hogy ez a választás nagyon szoros lesz, és az általam vezetett szövetség lesz a legerősebb a mai ellenzéki formációk közül"

"A változást akarók egyre kevésbé törődnek a párthűséggel", mondja Karácsony, aki az interjúban szót ejt az MSZP és a DK választókerületekre vonatkozó megállapodásáról: "Nekem a tárgyalások alatt úgy tűnt, a DK választókerületekben gondolkozott, nem jelöltekben. Maradjunk annyiban, ez vitatható és nem szerencsés. Különösen nem a DK szempontjából. Szavazóik nagyobb arányban fogják megtalálni a baloldali jelöltet, mert ott lesz mellette az MSZP-logó. Az MSZP támogatói nehezebben fogják megtalálni a nekik felajánlott DK-jelöltet. Ez a stratégia megkérdőjelezhető. De nem akarok üzengetni, legyen annyi elég: a közös lista erkölcsi és matematikai szempontból is jobb. Úgyhogy mindenkit várunk, és nincsenek feltételeink"

Beszélt a saját magáról alkotott, kialakított szakértői képről is ("miközben a kormánypártok politikusi pankrátorokat küldenek a ringbe"): "Dr. Máriás festményén a humanista Mike Tysonként jelentem meg. És én valóban nem vagyok pankrátor. De ezt előnyként értékelem, mert olyan emberekre van szükség, akik nem verekednek, hanem marha sokat dolgoznak kormányon"

Hirdetés