Január 1-jétől már a halgazdálkodási létesítményeken, halastavakon is kötelező állami horgászjegyet vagy turista horgászjegyet váltani – emlékeztet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A hatályos jogszabályok alapján Magyarországon horgászati tevékenységet úgynevezett halgazdálkodási vízterületen és halgazdálkodási létesítményben kizárólag állami horgászjegy vagy turista állami horgászjegy birtokában lehet folytatni. Ha valaki enélkül próbál horgászni, azt megbírságolják, és eltiltják attól, hogy legközelebb horgászjegyet vegyen - hívja fel a figyelmet a Nébih..
Nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen (az úgynevezett víztérkóddal rendelkező vizeknél) az állami vagy turista állami horgászjegy mellett területi jegyet is kell váltani. Nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen pedig (amelynek nincs víztérkódja és nem halastó) fontos szabály az is, hogy onnan elvinni csak idegenhonos halfajokat lehet.
A Nébih felhívja a horgászok figyelmét, hogy a jogszabályban előírt kötelezettségek betartása alól a magántulajdonban lévő úgynevezett „horgásztavak” (nem összekeverendő a halastóval) sem mentesülnek!
A halastavak esetében (ezeknek szintén nincs víztérkódja), amennyiben nem egyértelmű, hogy a horgászni kívánt víz nem nyilvántartott vízterület vagy halastó, az üzemeltetőtől kell felvilágosítást kérni, hogy a létesítmény rendelkezik-e FELIR azonosítóval. A FELIR azonosító megléte a haltermelési létesítmények esetében kötelező.
A megtévesztő, túlzottan kecsegtető hirdetéseket érdemes kétkedve fogadni – tanácsolja barátian a Nébih.