Itthon hvg.hu 2018. január. 24. 14:31

Már tüntetés is szerveződik a holokauszt-emléknapi Horthy-mise ellen

Megszólalt a Horthy-misének helyszínt biztosító Plébániatemplom is, véleménye szerint a korszakot jól ismerő hozzászólók beszélnek majd a kormányzóról, és Horthy amúgy is mindent megtett a zsidó magyarok védelméért.

Szombatra tiltakozó tüntetés szerveződik a nagy felzúdulást kiváltó, tisztelettel és szeretettel teli Horthy-emlékmise ellen. A misét, ami ellen – pontosabban Lezsák Sándor országgyűlési alelnök részvétele és támogatása ellen – a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) is tilakozott, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége kezdeményezte január 27-re, a nemzetközi holokauszt- emléknapra – ekkor szabadult fel az auschwitzi haláltábor.

A tüntetés Facebook-posztja alatti posztok között az egyik a Belvárosi Plébánia válaszát is tartalmazza.

A plébánia szerint a rendezvény célja "megemlékező imádság, melyhez kapcsolódóan – a szentmisét követően – a korszakot jól ismerő felkért hozzászólók osztják meg gondolatikat a résztvevőkkel". Ezek: Boross Péter politikus, Lezsák Sándor, Szakály Sándor történész, aki szerint a numerus clausus zsidók jogait korlátozó törvény nem volt jogsértő.

Horthy "mindvégig támaszkodott azokra a magyarországi nagyvállalkozókra és tudósokra, akik a zsidóság köréből tanácsaikkal segítették a haza talpra állítását a trianoni tragédiát követően". A mise célja, hogy igazolja, "nincs ellentét a kormányzó iránti tiszteletadás és az áldozatokra való megemlékezés között".

Az, hogy a mise épp a nemzetközi holokauszt-emléknapra esik, véletlen. Ez logikus, hiszen Horthy Miklós 150. és menye Edelsheim-Gyulai Ilona 100. születési évfordulójára van időzítve a mise: Horthy születésnapja június 18., Edelsheim-Gyulaié pedig január 14.

Hirdetés
hvg360 Körösi Ivett 2025. április. 26. 20:00

Észak-Koreában értik a sötét és szarkasztikus humoromat – interjú a magyar idegenvezetővel, aki külföldieket visz az elzárt országba

Váczi Gergő Észak-Koreába visz nemzetközi turistacsoportokat, munkája során eddig harminc alkalommal járt a világ egyik legelszigeteltebb országában. Bár jelenleg épp nem lehet turisztikai céllal utazni az országba, neki lehetősége volt futókat vinni az áprilisi phenjani maratonra. Milyennek ismerte meg az észak-koreaiakat, hogyan működnek a kirakatlátványosságok, és van-e bármilyen technológiai fejlődés az elzárt országban? És hogy kell összehajtani a Phenjan Timest, ha az ember nem akar bajba kerülni? – erről is beszélgettünk Váczi Gergővel.