Itthon hvg.hu 2018. január. 19. 08:01

Orbán Viktor: A Stop Soros-törvénycsomag becsületbeli kérdés

A miniszterelnök szerint a nemzeti konzultáció kötelez.

A Stop Soros névre hallgató javaslatcsomag e heti debütálása után igazi jutalomjátéknak ígérkezett Orbán Viktor pénteki interjúja a Kossuth rádió 180 perc című műsorában, és a beszélgetésben valóban csúcsra járatta a miniszterelnök a sorosozást és migránsozást. A miniszterelnök szerint a törvényjavaslat a nemzeti konzultáció szellemében született meg, a célja pedig az, hogy Magyarország ne legyen bevándorlóország, és azok, akik a migrációt szervezik és finanszírozzák, ne tudjanak boldogulni, és távol lehessen tartani őket Magyarországtól.

Arra a kérdése, hogy a javaslatcsomag Soros György személyének vagy tevékenységének szól-e, Orbán Viktor azt mondta, az új jogszabály új helyzetet teremt, amelynek nyomán mindenki eldöntheti, hogy mit csinál, Soros György például abbahagyhatja a Soros-terv végrehajtását, és akkor az új törvény nem érinti.

Soros György szerint a probléma a kerítés, a megoldás pedig Európa jövőjére a migráció, a magyar kormány viszont pont fordítva látja: a probléma a migráció, a megoldás a kerítés – bontotta le fekete-fehérre a helyzetet Orbán Viktor.

MTI / Koszticsák Szilárd

Orbán Viktor szerint becsületbeli kérdés, hogy ha a kormány elindította a nemzeti konzultációt, akkor utána valamit cselekednie is kell, ennek eredményeként született meg a Stop Soros-törvénycsomag.

Orbán Viktor szerint a migrációt támogató civil szervezetek inkább álcivilek, hiszen fizetett aktivistákat alkalmaznak, ezért nagyítóval fogják nézni a pénzügyeiket. A törvényjavaslat értelmében a külföldi pénzt kapó szervezetek, akár magánszemélytől, akár szervezettől kapják azt, és az több mint a Magyarországról összeszedett összeg, akkor a külföldi pénz után 25 százalékos illetéket kell fizetni. A miniszterelnök szerint az uniós forrásokat is be kell vonni az elszámolás körébe, hiszen

mindegy, hogy Soros György adja-e személyesen vagy az Európai Unió, ha olyan célra adják, amely ellentétes a magyarok akaratával.

Az interjúban szóba került az is, hogy bármennyire változatlan is Magyarország migrációs politikája („Olyan országot látunk magunk előtt, amely nem bevándorlóország” – mondta Orbán Viktor), 2017-ben mégis 1300 embernek biztosított oltalmazotti státuszt. A miniszterelnök szerint ezek a nemzetközi jog alapján védelemre szoruló emberek abban különböznek a határt illegálisan átlépő migránsoktól, hogy ők illedelmesen bekopogtak. A Magyarország által biztosított oltalom pedig csak átmeneti, vagyis ők sosem lesznek magyar állampolgárok. A témát érintő elemzésünket itt olvashatja.

Hirdetés