Itthon Tóth Richárd 2018. január. 08. 05:30

Gergő, ugye nem lesz nekünk újabb kétharmadunk?

Az MSZP miniszterelnök-jelöltje szerint egy normális országban nem olyan a kormányfő, mint itthon, mert Orbán betegesen ragaszkodik a hatalomhoz. Elmondta, ki győzheti le Orbánt, és ez szerinte nem Vona. A Spinoza Ház és Rangos Katalin politikusokat bemutató sorozatának vendége az MSZP és a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje, Karácsony Gergely volt.

Választás 2018
Friss cikkek a témában

Inkább ember

A Spinoza Ház sorozatának vasárnap esti vendége, Zugló polgármestere azzal kezdte: amikor az egyetem elvégzése után kutatónak állt, nem gondolta volna, hogy politikus lesz, mára mégis ez az élete. Igaz, átmenetinek tervezte politikai karrierjét is, de – jött a hasonlat – a háború után itt állomásozó szovjet csapatok is így indultak, aztán kicsit elhúzódott. Ugyanakkor Orbán a példa számára, hogy hosszú ideig senki sem lehet jó politikus. Neki is vannak tervei a jövőre nézve, ám nem árulta el azokat, csak annyit jegyzett meg:

Fontosabb embernek maradni, mint politikusnak.

Bevallotta, amikor az MSZP egyik köre először kereste meg, hogy legyen ő a miniszterelnök-jelölt, még bőven Botka volt a szocialisták hivatalos indulója ezen a poszton, ráadásul ő maga is győzködte Szeged polgármesterét a feladat elvállalására. Botka agresszív szövetségi politikájával azonban nem tudott azonosulni. Karácsony most is úgy gondolja, hogy az olyan összefogásnak, amiben nincs benne a DK és Gyurcsány Ferenc, annak nincs értelme.

Azt azonban határozottan állította, hogy

a puccsban nem vett részt.

Keresték ugyan az MSZP-n belülről, hogy tevékenyen vegyen részt benne, de nemet mondott. Úgy látja, Botka azért bukott meg, mert rombolt és nem épített, nem hozta el sem a békét, nem jöttek a várt számok sem.

Rangos Katalin: Hogy működik egy ilyen puccs? Nem voltam MSZP-s politikus soha.
Karácsony Gergely: Én sem.

A politikus saját mostani helyzetét elemezve azt mondta, jelenleg nincs alternatívája, ez pedig magabiztosságot ad neki.

A Karácsony Gergely - MSZP - DK háromszög bonyolult viszonyairól aligét hete még így nyilatkoztak a vezető politikusok:

Remény

A Párbeszéd nagyjából másfél évvel ezelőtt dobta be a köztudatba, hogy a demokratikus ellenzék pártjai tartsanak előválasztást. Azzal érveltek: az egyfordulós választási rendszerben nincs arra lehetőség, hogy két forduló között visszalépjenek egymás javára a versengő felek, az előválasztással pedig az emberek szavazatával dőlt volna el, ki a legesélyesebb. A pártok többsége azonban elutasította ezt. Karácsony ugyan az előválasztás megvalósulásában már nem hisz, de a Közös Ország Mozgalom kezdeményezésében, amivel közvélemény-kutatásokat végeznek legalább 20-30 fontos körzetben, igen.

Azt is elmondta, hogy szerinte túl nagy az emberekben az összefogás iránti vágy, túl sokat beszél erről mindenki, ráadásul sokan a Jobbikot is beterelnék az összeborulásba, ami Karácsony szerint nem működne, egyszerűen ez egy túlzó szavazói igény: "Ez olyan, mint Columbo felesége, beszélünk róla, de senki nem látta."

Ha a Jobbikkal nincs is összefogás, a megvalósult MSZP–DK-összeborulás körzeti szinten, valamint az ebből kimaradó Együtt hármasa okoznak kellemetlen meglepetéseket a pártoknak. Legújabban például Csepelen, ahol Németh Szilárddal szemben több esélyes is indulhat. Most úgy néz ki, hogy az Együttből Szabó Szabolcs – aki győzött már itt – és az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó is elindul, erről Karácsony azt mondta vasárnap este, hogy dolgoznak a problémán, szerinte mindkét ellenzéki politikusnak helye lenne a parlamentben, de ezzel a felállással mindketten kieshetnek onnan. Ráadásul a csepeli mellett fel tudna sorolni tíz másik olyan körzetet is, ahol szerinte nem az a jelölt indul, aki a legesélyesebb.

Győzelemre esélyes jelölteket vesznek le a tábláról a politikai háttéralkuk. Nem igaz, hogy a jelölt nem számít, én és a 2014-es polgármesterré válásom bizonyítja, hogy számít a jelölt. Jó jelölt voltam és jó polgármester vagyok.

Szerinte az, ha nem a legesélyesebb jelöltet indítják, olyan, mintha a választóknak azt mondanák, szavazzanak a Fideszre. "Lehet szavazni a nem esélyes jelöltre is, ha tudjuk, ki az, de az pont olyan, mintha a Fideszre szavaznánk."

 

Fazekas István

Orbán és Orbán 2

A kiszivárgott kifakadásáról, amiben egy diszkrét faszozás is elhangzott, azt mondta, ez akkor történt, amikor az akkor épp magára maradt Együtt és Párbeszéd megegyezett, hogy Karácsony a jelölt, de Juhász Péter pártja nem akart nyitni az MSZP felé. Elkeseredésében mondta akkor azt Karácsony, nem érti, minek kellett így elvállnia az Együtt és a Párbeszéd felkérését, ő nem akar a kis pártok megmentője lenni. Mégis hálás annak, hogy kiszivárgott a beszéd, mert hosszú távon szerinte ez jó neki, ugyanis az emberek látják, egy közülük.

Orbán Viktort nem egy olyan fogja leváltani, aki olyan mint ő, nem egy Orbán Viktor 2, mert akkor ugyanúgy Orbán győzött.

Úgy látja, Orbán egy politikai értelemben beteg jelenség, betegesen ragaszkodik a hatalomhoz. Szerinte egy normális országban nem ilyen a miniszterelnök. Pont ezért nem tudja elképzelni Vonát valódi kihívónak és az Orbán utáni idők kormányfőjének, hiszen nem tudja, melyik az igazi arca. Majd ha húsz évig ugyanazt mondja, talán. Karácsony nem azért akar miniszterelnök lenni, mert az személyesen jó lenne neki, ráadásul szerinte ő az egyetlen jelölt ma a politikai palettán, aki mindig vissza akar lépni valaki más javára, ha például Szél Bernadett megérkezne a pártjával az összefogásba, azonnal visszalépne a javára.

Szúrás az LMP-nek

Karácsony beszélt a pártról, amiben elkezdett politizálni. Állítja, próbálkozott náluk, hogy egyesüljenek a Párbeszéddel, mert rengeteg a közös pont, amiben egyetértenek. De az, hogy az LMP ragaszkodik az önálló induláshoz és elutasít minden közösködést, hitelteleníti Karácsony szemében a párt rendszerellenességét. Szerinte nem lehet úgy akarni a kormányváltást, hogy közben az ugyanazt akarókkal nem fog össze.

Ezzel hatalomban tartják a Fideszt.

Karácsony ideológiai értelemben még mindig LMP-s, de nem érti, mi a politikai logika volt pártja elutasító viselkedése mögött.

 

Fazekas István

Szelíd és halk

Karácsony Orbánról sokat, de magáról a Fideszről keveset beszélt, azonban annyit elárult, polgármesterként beszél fideszesekkel is, akik különféle háttérbeszélgetéseken elmondták neki, háború dúl a Fideszben. Állította, volt olyan Fidesz-politikus, aki szinte sírva mondta neki, hogy:

Gergő, ugye nem lesz nekünk újabb kétharmadunk? Ennyire nem lehettek szerencsétlenek. Egy újabb kétharmaddal itt mindennek vége lenne.

Beszélt arról is, hogy ő milyen kormányfő lenne. Szelíd és halk, amilyen most is. Szerinte az emberek is erre vágynak.

Ma a politika a háború és a lopás szinonimája, ebben Orbán verhetetlen.

De nekik más a dolguk, el kell hitetniük az emberekkel, hogy mit tesznek a rövid várólistákért és a minőségibb oktatásért. Karácsony azt hangoztatta, hogy a politika szolgálat, aminek a jutalma az, hogy újraválasztják az embert. Ha ezt nem hitetik el az emberekkel, a Fidesz akkor is nyer, ha veszít. Meggyőződése, hogy a politika az önbeteljesítő próféciák terepe. Ha azt mondják magukban, hogy nem nyernek, akkor nincs remény. Ha azonban azt, hogy nyernek, akkor ott az esély. Ha egy fogadóirodában ülne, mást mondana, de most állítja, lesz még ő miniszterelnök. A választók majd eldöntik, hol tartanak ebben a folyamatban.

Teli gatyával nem lehet választáson indulni.

A mostani jó hangulat az MSZP-ben pedig felhúzza majd a pártot a közvélemény-kutatásokban is. Aminek véleménye szerint meglesz az eredménye:

Néhány százezer szavazaton múlhat, milyen országban élünk majd. Ha a Fidesznek nincs többsége, a rendszer másnap megbukik.

 

Fazekas István
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról