Helyi szinten megvalósult az, amiről a nagypolitikában csak álmodnak a pártok, egy választáson egyetlen esélyes indul a Fidesz ellen. Próba a solymári hatos választókerületből, néhány hónappal az előadás előtt.
– Azt a másikat még nem is láttam, ez még köszön is.
– Köztünk él.
Ez a beszélgetés néhány nappal a solymári időközi önkormányzati választás előtt játszódott le, két helyi beszélgetett Dalos Attiláról – ő a Fidesz jelöltje – és Kárpáti Zsuzsannáról, aki függetlenként indul, civilben pedig mérnök-közgazdász végzettséggel lett fotós. Alapvetően keveseket mozgatna egy önkormányzati időközi, talán az érintetteket sem, de Solymáron a december 10-i választás próba, ugyanis Kárpáti mögé beállt az MSZP, a DK, az LMP, az Együtt, a Párbeszéd, a Momentum és a Liberálisok is, a Jobbik pedig nem indít jelöltet. Tehát a baloldalon helyi szinten megtörtént az összefogás, ráadásul olyan pártok is részesei, amelyek országosan elzárkóznak ettől, mint az LMP vagy a Momentum.
Indul egy harmadik jelölt is, a Munkáspárt politikusa, Pálmai Ferenc, akinek ez hobbi lehet, mármint nem Solymár, hanem az indulás, megmérettette már magát idén Szentendrén és Kisorosziban, de próbálkozott már Tahitótfaluban is.
A sváb gyökerű Solymár – ahogy egy helyitől megtudtuk – nagyon fideszes, de inkább csak megszokásból. “Mindig így volt, miért legyen másként?” A választást is azért kellett kiírni, mert a korábbi képviselő, Gaal Gergely beült a parlamentbe a KDNP padsoraiba. Gaal ebben a körzetben 2014-ben 215 szavazatot kapott (61,9 százalék), az MSZP-DK színeiben induló Aranyi Zoltán Zsolt 96-ot (27,6 százalék), a jobbikos Murányi Levente pedig 36-ot (10,3 százalék).
A helyiektől úgy tudjuk, az ott legerősebb ellenzéki párt, az MSZP hozta tető alá az egyezséget, ők keresték meg először Kárpátit, majd a többi ellenzéki pártot és így jött létre az alkalmi gigakoalíció. Ezt a helyi szocialista, Bárány Balázs, aki az MSZP országos elnökségének is a tagja, a hvg.hu-nak sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta, csak annyit mondott, a sikeres helyi egyeztetés után minden pártnak le kellene vonnia a megfelelő következtetéseket. Kicsit az országos helyzet felé is kacsintva hozzátette, akkor van csak esély a Fidesz ellen, ha minél szélesebb körben tudnak mindenki számára elfogadható, esélyes, közös kihívót állítani. Erre reflektálva egy Solymáron élő, de a fővárosban dolgozó, Kárpátit évek óta ismerő nő csak annyit mondott, áprilisra meg kellene találnia az ellenzéknek a 106 Kárpátit.
A körzetben lakókkal beszélgetve az derült ki, hogy a Fidesz kicsit belealudt december 10-be, talán az esélyesek magabiztossága miatt. Egyfelől információnk szerint Kárpáti csak a szükséges minimális aláírást adta le indulásakor, másrészt azt, hogy apránként, de beáll mögé mindenki, a lehető legkésőbbi időpontban jelentették be. Talán ez a szervezettség lepte meg azt a férfit is, aki egy buszmegállóból kiáltott utánunk és bevallottan Fidesz-szavazó.
Senki nem gondolta volna, hogy amíg országosan egy rakás szerencsétlenség az ellenzék, itt ennyire jól csinálják a dolgukat.
Azonban kapcsolt a Fidesz is. Ugyan jelöltjüket nem tolják a választók arcába személyesen, legfeljebb plakátról, a fantomként viselkedő férfiról csak annyit sikerült megtudni, hogy neves család ott helyben a Dalos, ő maga pedig a Ford Magyarország egyik vezető beosztású alkalmazottja. Kárpáti saját bevallása szerint ősszel látta őt utoljára. “Minek neki program? Fideszes” – sopánkodott egy idős helyi asszony, amikor Dalos esélyeiről kérdeztük. November közepén a Fidesz bevetette Solymáron Kubatov Gábort is, a helyiek évek óta nem láttak élvonalbeli politikust, legfeljebb tévében, a pártigazgató nemzeti konzultációs fórumot tartott a Soros-tervről a településen. Kubatov itt a többi között arról beszélt, hogy ők a Soros-terv akadálya, a választásokon pedig nemcsak arról kell dönteniük a választópolgároknak, hogy melyik pártot vagy melyik ideológiát támogatják, hanem arról is, hogy Magyarország befogadjon-e illegális bevándorlókat. Erre mondta egy idős helyi, amikor Solymáron jártunk, hogy “itt én vagyok a bevándorló, meg az utca, ahol lakunk, svábok vagyunk.”
Ez azonban kevéssé érdekelte a kormánypártokat, amikor másodjára jártunk Solymáron, pénteken, addigra néhány postaládában már ott volt a Solymári Polgári Körök Szövetségének szórólapja. Ebben arról tájékoztatják a hatos körzet lakóit, hogy “az igazság az, hogy Kárpáti Zsuzsanna azoknak a bukott baloldali pártoknak a jelöltje, amelyek Gyurcsány Ferenc vezetésével egyszer már tönkretették az országot. Ezek a pártok most a bevándorlást támogatják, és Soros György szolgálatában állnak. Felháborító, hogy Gyurcsányék függetlennek hazudott jelöltjükön keresztül ide, Solymárra is el akarják hozni bevándorláspárti politikájukat.”
A szórólapot Kárpáti pénteki kampányeseményének környékén is osztogatták, az egyik helyi étteremben tartott beszélgetésre nagyjából húsz ember volt kíváncsi, köztük az egyik fideszes képviselő, Cser Angéla is, aki az őt számon kérő helyieknek egyszer azt mondta, ne kezdjünk el politizálni.” Kárpátinak nincsenek nagypolitikai ambíciói, ő is, valamint azok is, akikkel beszéltünk, kivétel nélkül azt mondták, azért indul, mert helyben szeretne tenni valamit. Programja is csupa helyi ügy, nagy a autóforgalom, fel kellene újítani az iskolát, óvodát, jó lenne új művelődési ház is, szükség lenne sportolási lehetőségre.
Kárpáti a hvg.hu kérdésére a pénteki rendezvénye után elmondta, nincs ellenére, hogy a baloldali ellenzék beállt mögé, mert ez azt mutatja, hogy sokan igénylik a változást, a választópolgárok és a pártok is. Ugyanakkor nem érzi azt, hogy a pártok kihasználnák őt és esetleges sikerét, mert mindegyik párt képviselőjével sikerült leülni és egyeztetnie, nem szóltak bele abba, mit csinál, de tanácsaival támogatták őt. “Nem volt pártoskodás, de tényleg segítettek, szórólapozással, aktivistákkal, ötletekkel.” Ha vasárnap megválasztják, nem fogja zavarni, hogy a pártok az ő sikerét kampányra fogják felhasználni.
Nyitott vagyok arra, hogy kiálljak az összes, engem támogató párttal és azt mondjam, ez így sikerült. De én nem országos, hanem helyi problémákat akarok megoldani.
Mindezek fényében nehéz esélyeket latolgatni, a nagyjából ezer választásra jogosultból jó, ha háromszáz elmegy, négyszáz, ha jó a mozgósítás, akikkel beszéltünk és jóslatokba bocsátkoztak, csak annyit mondtak, szoros is lehet, tíz-tizenöt százaléknál nem lesz több a Fidesz és a függetlenként induló, de sokak által támogatott jelölt között.
Van remény, aztán az is lehet, hogy 70-30 lesz oda, azért kezdünk kiábrándulni – mondta egy helyi boltos.
Hiába tűnik úgy, hogy csekély a vasárnapi voksolás tétje, ha nyer Kárpáti, az összetákolt ellenzéki összefogás nyomán ütőkártyát markolhatnak fel a szocialisták – mivel ők bábáskodtak a leginkább helyi szinten –, amit bevihetnek a tárgyalóasztalhoz. Ha azonban a Fidesz nyer, még akkor is mondhatja azt a baloldal összefogást erőltető fele, hogy “ugye, nem is volt olyan nehéz ez az együttműködés?”