Itthon hvg.hu 2017. november. 13. 07:25

Egészségügyi államtitkár: Rosszul gazdálkodhat a hospice-ház

Ónodi-Szűcs Zoltán szerint minden ilyen ellátással foglalkozó szervezet ugyanazt a normatív támogatást kapja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel kötött szerződés alapján.

Van, akinek ez elég, míg másnak nem – magyarázta az egészségügyi államtitkár a Magyar Nemzetnek. Azt is hozzátette, hogy "ha tetszik, ha nem", ki kell jönni abból a forrásból, ami adott az ellátók számára.

Ahogy korábban megírtuk, a Magyar Hospice Alapítvány (MHA) korábban jelezte, hogy néhány héten belül kénytelen lesz bezárni budapesti hospice-házát, mert elfogytak a forrásai. Ennek nyomán adományozók több millió forintot adtak össze a szervezetnek. Később az emberierőforrás-miniszter is utasításba adta Ónodi-Szűcsnek, hogy biztosítsa a működéshez szükséges összeget.

Az államtitkár ugyanakkor a lapnak azt mondta, a szakma nagy része fel van háborodva azon, hogy az alapítvány volt annyira erős, hogy külön kért és kapott pluszfinanszírozást hospice-ellátásra, miközben a többi, ugyanilyen ellátást nyújtó szervezet nem.

Az államtitkár azt is közölte, hogy Magyarországon 600-nál több ágyon folyik ilyen típusú ellátás, az MHA orvos igazgatója, Muszbek Katalin ugyanakkor azt mondta a lapnak: országosan csupán 220 ágy áll rendelkezésre, a WHO ajánlása szerint pedig legalább 500 ilyen ágynak kellene lennie.

A lapnak Gyura Barbara, a pécsi gyermekhospice-házat működtető Szemem Fénye Alapítvány elnök azt mondta, nem kapnak normatív támogatást az államtól, évente 5 millió forint támogatást igen. A működéshez ez messze nem elég, de a kicsinek is örülnek – tette hozzá.

A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület pedig a múlt héten közleményben jelenzte: évek óta szembesülnek azzal, hogy a hazánkban működő – leginkább otthoni ápolást nyújtó – 90 hospice szolgálat működési forrásai rendkívül szűkösek. Kivétel nélkül mind finanszírozási problémákkal küzdenek.

Hirdetés