Jövő nyártól a háziorvosoknak minden betegről ki kell állítania az elektronikus törzskartont, amely a betegségeken, rokonok betegségén kívül számos egyéb, szociológiai jellegű adatot is tartalmazna.
Az eddiginél jóval részletesebb egészségügyi adatgyűjtésre kötelezi a háziorvosokat egy minap megjelent jogszabály – írja a Népszava.
A jövő júliustól életbelépő rendelkezés szerint az úgynevezett elektronikus törzskartonon nem csak a páciens minden adata szerepel majd, de a rokonok betegségei is, a lap szerint pedig az űrlap az orvosi kérdések mellett lényegében egy szociológiai kérdéssort is tartalmaz, mert kitér a páciens munkaviszonyára, az életmódra (dohányzási, alkoholfogyasztási, étkezési szokások), hogy mennyire látja sötétnek a jövőjét, vagy hogy milyen korán kel reggel. Bár a nem direkt egészségügyi adatokkal kapcsolatban elvileg megtagadható a válaszadás, de ezt a lehetőséget csak a kérdéssor végén kínálja fel az űrlap.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár szerint ez azért kell, hogy pontos képet lehessen alkotni a lakosság egészségügyi állapotáról, illetve hogy ki lehessen számolni a valódi egészségügyi ellátási szükségletek költségeit, de adatvédelmi szempontból aggályos lehet a rendelkezés.
Alexin Zoltán adatvédelmi szakértő a lapnak azt mondta, kötelező lenne a betegeknek előzetes adatvédelmi tájékoztatást kapniuk arról, hogy hova kerülnek az adataik, a háziorvosoknak ugyanis azt névvel, TAJ-számmal továbbítaniuk kellene. Ma még a törvény úgy szól, hogy az egészségügyi adatok szolgáltatása a beteg részéről önkéntes, és a páciensek azt is megtilthatják, hogy a törzskartonra kerülő adataik automatikusan bekerüljenek az e-egészségügyi portál e-profiljába.
Selmeczi Kamill háziorvos, a FAKOOSZ Alapellátók Országos Szövetségének elnöke azt mondta, az új törzskarton bevezetése többletmunkát jelent majd az orvosoknak, de a törzskarton kötelező kitöltése csak a jövő nyártól indul és három év alatt kell a háziorvosoknak a teljes körzet lakosságával elkészülni.