Itthon hvg.hu 2017. október. 09. 20:00

Botka után villámgyorsan tárgyalóasztalhoz ült az MSZP és a DK

Az MSZP választmányi elnöke és a DK ügyvezető alelnöke is biztos abban, lesz megállapodás a két párt között. Egyelőre az egyéni körzetekben, de később a szocialisták szerint a lista is szóba kerülhet.

Egy hete jelentette be Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje, hogy visszalép a jelöltségtől, pont rá egy hétre már le is ült tárgyalni egymással az MSZP és a DK. A tárgyalás tényét a Hír Tv Egyenesen című műsorában jelentette be a két politikus. Hiller István szocialista választmányi elnök azt mondta, a 106 egyéni körzetben meg tudnak állapodni, de ez nem jelenti azt, hogy később a választási listáról ne születhetne egyezség.

Arra a kérdésre, hogy Gyurcsány Ferenc személye akadály-e még, Hiller azt mondta, "javaslatokkal és nem feltételekkel érkeztünk."

Arról is beszélt, normál esetben a párt elnöke a listavezető, aki pedig a választásokig Molnár Gyula lesz. Más szocialista is azt mondta a hvg.hu-nak, hogy a pártelnök menesztése nem került szóba a választmányi ülésen. Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke a műsorban megerősítette, "világosan látszódott, hogy lesz megállapodás, nagyon gyors."

A DK alelnökét a hvg.hu is elérte, lapunknak azt mondta, nagyon normális, hasznos tárgyaláson vannak túl.

"Nem volt Gyurcsányozás vagy bármilyen kizáró feltétel."

A listákról nem, csak az egyéni körzetekről tárgyaltak, gyakorlatilag mind a 106 körzetben átnézték a jelölteket, nevekről is beszéltek. Azt mondta, egyértelmű a szándék arra, hogy minden körzetben megállapodást kössenek, ez szerinte pár héten belül megtörténik. Az MSZP tudomásul vette, hogy a DK külön listát állítana - tette hozzá Molnár -, amiből következik, hogy technikailag nem közös jelöltek lesznek, hanem koordináltan indulnak. A helyeket nem osztották le, arányokról sem volt szó, csak az igényeket tisztázták. Nagy vita nem volt, miután ez még csak az első kör volt.

Molnár Csaba és Gyurcsány Ferenc
Fülöp Máté

Abban is egyetértettek, hogy "jó lenne, ha nem kettesben maradnának." A tárgyalást egy héten belül folytatják. Kérdésünkre, hogy a DK mennyire ragaszkodik a külön listához, Molnár Csaba azt mondta, egyhangú döntést hoztak, ahhoz tartják magukat.

A közös miniszterelnök-jelölt fel sem merült, említés szinten sem. Bár magasrangú DK-s és MSZP-s forrásból is hallottuk, Molnár Csaba és a szocialista Molnár Zsolt kvázi megállapodott tavaly télen a budapesti jelöltekről, a DK-s politikus szerint ez nem igaz, semmilyen különalkut nem kötöttek. Budapestet alaposan végigtárgyalták ma. Továbbra sem zárják ki, hogy Gyurcsány Ferenc egyéniben induljon, de csak akkor, ha rajta van a listán is. Konkrétan viszont nem tárgyaltak erről.

A Gyurcsány kérdés

A szocialisták szombati, rendkívüli választmányi ülése után rákérdeztünk Molnár Gyulánál, Gyurcsány Ferenc személye mennyiben akadály, mire azt mondta, örülnek, hogy nem kell azzal foglalkozni, mi legyen Gyurcsány Ferenccel, hiszen ő maga vetette el a közös listát, a DK külön lista felállításáról döntött, ezért

"az, hogy szereplünk-e vele közös listán, nem szerepel a vizsgálandó témák között."

Molnár Gyula egyébként korábban azt mondta, személy szerint nem kifogásolja, hogy Gyurcsány is rajta legyen a listán. Molnár erről még Botka visszalépése előtt beszélt, jelentősen szembe menve a miniszterelnök-jelölt véleményével. Molnár akkor arról is beszélt, egyelőre a lista alját - vagyis az egyéni körzeteket - rakják össze, a "piramis csúcsával" még nem foglalkoznak. A választmányon úgy döntöttek, most nem állítanak a saját soraikból miniszterelnök-jelöltet, és más párt miniszterelnök-jelöltje mögé sem állnak be.

Szabad kezet kaptak

Hétfőn napközben - vagyis az esti bejelentés előtt - beszéltünk több szocialistával, akik azt mondták, a választmány nem kötötte meg a tárgyalódelegáció kezét. Egyik névtelenséget kérő nyilatkozónk szerint a 2014-es megállapodás az egyéni körzetekben simán reprodukálható, a pártok helyzete nem sokat változott. A 2014-ben győztes egyéni jelöltekhez ragaszkodnak. Van, aki szerint program-alapú megállapodás kell, olyan jelöltet nem támogathatnak, aki például az adórendszerről mást gondol, mint ők.

Fülöp Máté

Bár a DK az arányok meghatározásakor hajlamos érvelni az Európai Parlamenti választáson elért, magához képest kiemelkedő eredménnyel, a szocialisták ezt az alacsony részvétel miatt nem tartják fairnek és releváns mutatónak, ők inkább a közvéleménykutatási adatokat vennék alapul. Aszerint kétharmad-egyharmad a két párt aránya.

"Ha korrektek, marad a támogatottságnak megfelelő paritás, ha nem korrektek, bármi lehet. Gyurcsány nem egy grállovag"

- mondta forrásunk, aki szerint a pártelnöki illetve miniszterelnök-jelölti "tilalom" ellenére helyben azért beszéltek egymással a pártok, úgy tudja, az egyik fővárosi kerületben például "teljesen reálisan álltak a kérdéshez a dk-sok, csak kérdés, felülről mit engednek."

"Nagyot koccint Orbán"

Több szocialista is a közös lista mellett érvelt, az egyik politikus azt mondta, ha csak az egyéni jelöltekben tudnak megállapodni, simán nyerhet a Fidesz, mivel szerinte mindenki a saját listájáért fog kampányolni, nem a másik párt jelöltjéért. Egyikük szerint hiba volt, hogy a DK bejelentette, külön listán indulnak, ám szerinte Gyurcsány az ellenkezőjét is be tudja jelenteni pillanatok alatt.

Botka László több egyéni jelöltet is bejelentett már, szocialista forrásunk nem tud arról, hogy bárki visszalépett volna. Az tény, hogy egyesekkel újra beszélni kell, mert vannak feltételeik. Akik nem párttagok, a programhoz adták a nevüket.

Bár Molnár Gyula pártelnök azt mondja, nem állnak be más párt miniszterelnök-jelöltje mögé, beszéltünk olyan szocialistával, aki szerint ez éppúgy elképzelhető, mint hogy beálljanak egy civil jelölt mögé. Más viszont azt mondja,

"ekkora idiótaságot csak nem csinálunk",

másik párt jelöltje mögött nincs semmilyen szintű társadalmi támogatottság. "Hol a bázis, hol a háttér, kikből állna mondjuk egy LMP kormány?" - tette fel a kérdést.

Mindenesetre most nem a miniszterelnök-jelölt a legégetőbb kérdés, hanem hogy a 106 egyéni körzetben dűlőre jussanak.

Beszéltünk Szanyi Tibor EP képviselővel is - aki durván nekiment Botkának -, ő azt mondta, csak akkor lesz civil vagy közös jelölt, ha "számottevő létszámú összefogás" jön létre.

"Ha nincs összefogás, akkor győzelem se nagyon lesz, az leértékeli egy miniszterelnök-jelölt miniszterelnök-jelöltségét."

A fővárosi jelöltekkel kapcsolatban nem lát vitalehetőséget, szerinte "rá kell nézni a térképre", teljesen egyértelmű, melyik kerületben melyik párt erősebb. A vérmesebb reményekben a fővárosban 14 győztes körzet szerepel - mondta Szanyi. Ő, és rajta kívül más politikus is beszélt arról, értékelésük szerint 14-ben nem az összefogás, hanem Simon Gábor volt választmányi elnök titkos bankszámlájának ügye miatt vesztették el a választást.

A jelenlegi adatok és elemzések szerint másra nagyon most sem számíthanak.

Hirdetés