2017. szeptember. 20. 09:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2017. szeptember. 20. 09:59 Itthon

15-en szöktek meg az elektronikus lábbilincsből a 2013-as bevezetés óta

Jelenleg 362-en viselnek elektronikus lábbilincset Magyarországon, és egyre közkedveltebb a használata a bíróságok körében.

Az elektronikus házi őrizet azért is népszerű az erről döntő bíróságok körében, mert sokkal biztonságosabb, és az eddig az őrizetben lévők felügyeletével megbízott rendőrök a közterületen láthatnak el szolgálatot – mondta az Inforádiónak Lakatos Tibor, az ORFK közrendvédelmi főosztályának vezetője. Jelenleg 493 házi őrizetes van Magyarországon, közülük 362-en kaptak elektronikus lábbilincset.

"A készülék működése kétcsatornás rendszerű. Az épület belsejében tartózkodva egy beltéri egység követi figyelemmel, hogy milyen távol van az őrizetben lévő személy. Ha elhagyja azt a távolságot, amely a készülék beállított hatósugara, akkor vészjelzést ad a tevékenységirányítási központokba. Ha pedig a lábon található eszköz és a beltéri egység között megszakad a kapcsolat, akkor átáll egy második csatornára, amely egy GPS alapú jeladó rendszer, ahol pontosan látható a szökésben lévő őrizetes földrajzi helyzete" – írják.

Lakatos Tibor ezredes szerint többen megkísérelték már leszedni a lábukról a bilincset, de közülük csak 15-nek sikerült. Ellenük azonban elfogatóparancsot adtak ki, és a többségüket el is fogták.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.