Itthon Joó Hajnalka 2017. szeptember. 08. 11:10

Csak szemfényvesztés, hogy kinyitott a Tüskecsarnok uszoda

Joó Hajnalka
Szerzőnk Joó Hajnalka

Több hónapnyi zárva tartás után a létesítmény üzemeltetői engedtek a lakossági nyomásnak, és újra megnyitották a 3,2 milliárd forintból épült uszodát. Legalábbis látszólag: kis utánajárással ugyanis kiderült, hogy valójában csak a kismedencét használhatják a környékbeliek, a nagyot egész évre lefoglalta az úszószövetség. Hétvégente lehet persze menni az 50-esbe is – amikor nincs verseny, de olyan nem sokszor lesz.

Kedves Vendégeink! Tájékoztatjuk Önöket, hogy szeptember 11-től (hétfő) az alábbi időpontokban lakosság részére is újból látogatható a Sportuszoda! – ez az elsőre örömtelinek tűnő bejegyzés fogadta csütörtök délután a Tüskecsarnok uszoda honlapján és Facebook-oldalán a létesítmény lassan egy éve kiszorított látogatóit. A másfél éve átadott, de lakosság elől eddig nagyrészt elzárt uszoda körüli anomáliákról múlt héten írtunk részletesen, szerdán pedig az RTL híradója próbált utánajárni, bemehet-e már halandó.

A csatorna riportja után nem sokkal került ki a Tüskecsarnok weboldalára – a tervezett nyitva tartás kíséretében – az örömtelinek tűnő közlemény, csakhogy az már az alaposabb áttekintés után sem stimmel: egyrészt hétfőtől péntekig kizárólag a 25 méteres medencét vehetik igénybe az úszni vágyók, pedig a korábban lapunkhoz forduló újbudaiak egyik panasza múlt novemberben – amikor még legalább részlegesen használhatták az uszodát – az volt, hogy legtöbbször csak a kismedence volt szabad, az 50-méteres nem.

Az uszodába pedig – szólt a másik panasz – nem mehettek „emberi időben”: reggel, munka előtt vagy munka után, mert kizárólag azt dél körüli időpontokban nyitották meg. Nos, erre is csak félig adott megoldást az üzemeltető: reggel 6 órától nyitva lesz ugyan (a kismedence), de csak délután 4-ig, úgyhogy a munka utáni úszkálás megint kilőve.

A közlemény szerint hétvégén 10–18 között az 50-es medencét is használhatja a lakosság – csakhogy ebben a formában ez sem igaz: a létesítményt felhívva ugyanis kiderült: ez csak azokra a hétvégékre vonatkozik, amikor nincs verseny az uszodában, márpedig az egyébként készséges recepciós tájékoztatása szerint „majd’ minden héten lesz valami”, csak a pontos versenynaptárat nem kapták még meg az üzemeltető Nemzeti Sportközpontoktól (MNSK).

Arra a kérdésünkre pedig, hogy az 50-es medencét mikor vehetik birtokba a környékbeliek, az volt a válasz, hogy „idén sajnos már nem", ugyanis a pályákat egész évre lefoglalta az úszószövetség. Reggel és délután a tájékoztatás szerint úszó-, napközben pedig vízilabdaedzéseket tartanak benne.

MTI / Marjai János

Mindez rendben is lenne egyébként, ha egy kifejezetten a versenysportolók kiszolgálására épített létesítményről lenne szó, csakhogy a 3,2 milliárd forintból megépített uszodát „vegyes” használatra szánták; már a 2014-es alapkőletételekor azzal ajánlotta az újbudaiak figyelmébe Simicskó István akkori sportállamtitkár, hogy a környék lakóinak hiánypótló sportolási és rekreációs helyszíne lesz.

Néhány állomás az uszoda „nemhasználhatóságának” fázisaiból:

  •         2016 március: átadták az uszodát, de „terheléses próbaüzem” miatt a környéken élők nem vehették birtokba, csak a sportolók
  •         2016 június–november: a korlátozott használatra panaszkodnak a környékbeliek
  •         2017 január: a vizes vb uszodafelújításai miatti „sportolói többletterhelésre” hivatkozva kitiltották a lakosságot, azt ígérve, hogy áprilisban újra megnyitják előttük is
  •         2017 április: meghosszabbították a lezárást, az ígéret szerint csak a vizes vébé végéig
  •         2017 augusztus: először karbantartásra hivatkozva, majd különösebb magyarázat nélkül továbbra is zárva maradt az uszoda.
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.