Hivatalosan az elnökségi tagok pótlására ül össze az úszók közgyűlése, de az elnök lemondása vagy lemondatása lesz a legfőbb kérdés. Bienerth körül elfogyott a levegő, és megjelentek az új elnökjelöltek – Wladár Sándor már korábban bejelentette, egy vidéki klub elnöke pedig a hvg.hu-nak mondta el, ringbe száll az elnökségi posztért. Politikából érkező jelölt egyelőre nincs. Elnökválasztás viszont most nem lesz.
Pénteken összeül a Magyar Úszó Szövetség közgyűlése. Hivatalosan elsősorban azért, mert az elnökség létszáma a lemondások miatt annyira lecsökkent – mostanra csak három főt számlál –, hogy határozatképtelen lett, és ebben a helyzetben az alapszabály rendkívüli közgyűlés összehívását írja elő. Tisztújító közgyűlést már csak azért is ki kellett írni, mert az Ellenőrző Testület elnöke szintén lemondott.
De az úszók kimondva-kimondatlanul arra készülnek, hogy egyben az elnök személyéről is döntenek. Az elnökségi tagok lemondása miatt ugyanis elsősorban bizalomvesztés van: ahogy Wladár Sándor, a kilépett elnökségi tagok kvázi szóvivője korábban a hvg.hu-nak elmondta, kommunikációs problémák voltak az elnök Bienerth Gusztáv és a testület között, szerintük például nem is történt meg az az egyöntetű igennel zárult bizalmi szavazás, amelyre Bienerth hivatkozott a vizes vb utáni sajtótájékoztatón.
Ide tartozik, hogy szerdán Szabó tünde Emmi-államtitkár is lemondott felfüggesztett MÚSZ-alelnöki pozíciójáról – ő úgy jellemezte megválasztása után Bienerth Gusztávot, hogy „fantasztikus menedzser típusú vezető”.
Bienerth manőverei
A lemondások óta és a közgyűlés meghirdetése után Bienerthet többen is támadták, a megválasztását hozó közgyűlésen ellene kandidáló Tóth István fel is jelentette, de az örök ellenzéki Hornyák Viktor, a Széles Sándor Úszó-Nevelő Műhely vezetője is támadta őt. Vitatható gazdasági döntésekkel vádolják, és jogellenes személyi döntéseket is a szemére hánynak. A hangadók szavai alapján Bienerth elvesztette a hitelességét, a bizalmi tőkéjét felélte.
A zendülők számára a legkönnyebb helyzet az lenne, ha Bienerth maga venné a kalapját pénteken, bár korábban Sós Csabával együtt egyszer már kijelentették: nem "mondogatnak" le. Igaz, Bienerth korábban azt is kijelentette az Origónak, hogy Gyárfás Tamásnak nincs helye a magyar úszósportban, legutóbb viszont a portálnak már azt mondta, "Gyárfás Tamásra szüksége van a magyar és a nemzetközi úszósportnak". De más téren is megengedőbbnek tűnik Bienerth: míg korábban kifejezetten maga hívta fel a Deloitte-féle átvilágítás által feltártakra, most már úgy fogalmaz: "a Deloitte megállapításait a jogi bizottság megvizsgálja, és a következő elnökség majd annak fényében javaslatokat tesz". Mennyire máshogy beszélt korábban:
"arra kaptam megbízatást, hogy végleg felszámoljam a barter-korszakot, rend legyen a szövetségben és a sportágban. Közben bizonyos emberek lábára léphettem, de ez is azt mutatja, hogy jó úton járok."
Túlárazásokat említett a MÚSZ és Gyárfás közötti szerződések kapcsán, amelyekről az elnökség nem tudott. Most ez mintha már nem számítana.
Adódik a kérdés, hogy ha ekkora az elégedetlenség, vajon új elnököt is választanak az úszók pénteken? Bár a közgyűlés felvehet napirendre más, az előzőleg meghirdetetteken túli pontokat is, tehát akár az elnökválasztást is, ezt egyfelől százszázalékos egyetértéssel teheti csak meg. Másfelől az elnökjelöltek jelölési procedúrájának is van egy 15 napos határideje, ami így nem valósulhatna meg, vagyis új elnököt választani csak szabályellenesen lehetne.
Ringbe száll a székesfehérvári klubelnök
Mire lehet hát számítani? Sárdi Ákos, a székesfehérvári Hullám 91 Úszó és Vízilabda Egyesület elnöke szerint most az történhet, hogy az úszók lemondatják Bienerthet és az elnökséget, és kiírnak egy újabb, elnökválasztó, tisztújító közgyűlést egy hónap múlva. Ettől fogva vannak már jelöltek, Sárdit magát is jelölte három egyesület.
Sárdi pedig vállalja a jelöltséget – most is dolgozik programján. Úgy látja, a Bienerth-féle vezetés morális és szakmai csődbe vitte a MÚSZ-t, de nem lepődne meg, ha anyagi értelemben is nagy veszteségeket találna egy ellenőrzés. Az elnök egyszemélyi döntéseket hozott, és ezek Sárdi szerint pazarló, rossz döntések voltak. Olyanokra gondol, amelyek a Tóth-féle feljelentésben is szerepeltek – amelyeket Bienerth egyébként rágalomnak minősített. (Sárdi korábban támadta a Gyárfás-féle vezetési módszereket is.)
Sárdi szerint mivel az elnökség és az Emmi is felügyelő szerepet töltött be a MÚSZ életében, őket is terheli felelősség a Bienerth-féle döntések zavartalan hatályba lépésében. Sárdi úgy látja, sajnos a szövetség teljes tagsága is felelős (önmagát is beleértve) Bienerth ámokfutásának létrejöttében, de azok az elnökségi tagok, akik – akárcsak passzivitásukkal is – hozzájárultak az elnök "gátlástalan tevékenységéhez", nem kerülhetik el a felelősségük kimondását. Ebben a felelősségben osztoznia kell az Emmi sportért felelős vezetésének is, hiszen hónapok óta nyilvánvaló anomáliák zajlottak a MÚSZ-ban, ráadásul a sportért felelős államtitkár (a lemondott Szabó Tünde) maga is tagja a szövetség elnökségének, mondja Sárdi.
Sárdi benyújtott alapszabály-módosítási javaslatokat is. szerinte máshogy kéne összeállítani az elnökséget, és azon is változtatni kellene, hogy az elnökségi döntésekről a konkrét napi munkát végző edzők, egyesületek mindig időben és pontosan értesüljenek, mert Sárdi szerint ez most elég esetleges, viszont a javasolt változtatásokkal ezen a problémán generálisan lehetne javítani. Sárdi úgy látja, vannak személyes korlátai, amelyet egyesek nem fogadnának el könnyen: pl. nincs érzéke az alakoskodáshoz, sumákoláshoz.
Wladár keményen kritizálja Bienerthet
Wladár Sándor egykori olimpiai bajnok hát- és vegyesúszónk, a MÚSZ elnökségi tagságról lemondott tagja is úgy látja, kialakult a bizalomvesztés légköre Bienerth ellen, a tagság többsége – szerinte – más elnököt akar. Tizennyolc egyesület nyújtott be a közgyűlés napirendi tervezetéhez módosító egyéb napirendi javaslatot, ezek nagy része ugyanarról szólt: döntsön a közgyűlés az elnök visszahívásáról is. Wladár szerint ez is lenne most a legfontosabb. Ha ebben a kérdésben visszahívásról dönt a közgyűlés, akkor a többi napirendi pont egyszersmind jelentőségét is veszíti. Legyen tabula rasa, mondja Wladár. Ha az elnököt visszahívják, akkor pedig egy új közgyűlés kell, amely előtt a jelöltek lehetőséget kapnak a bemutatkozásra.
Maga Wladár is könnyen közöttük lehet, mert azt mondja, megkeresték a klubok, holott "életemben nem gondoltam volna, hogy szóba kerülök" ezen a tisztségen. A klubok szerint most megnyugvás kell, egy elfogadott, nyugodt emberre vágyik az úszósport, aki ismeri az úszók életét, lemegy az uszodákba. A volt elnökségi tag szerint lehet nála alkalmasabb embert is találni a posztra, de azok között, akik most megjelentek lehetséges jelöltként, nincs. Ki kell dolgozni egy programot, ha arra kerül a sor, és Wladár azt is leszögezi, hogy csak segítőkkel, támogatókkal együtt vállalná el a feladatot. Konkrét neveket egyelőre még nem akar mondani.
Wladár kritizálja Bienerthet azért, mert bár nagy bizalmi tőkével indult, hamar felélte. A vizes vb-n is elfogadhatatlan dogokat produkált: saját bevallása szerint minden idők legjobb Masters vb-je idején nem volt itthon, a vizes vb-n pedig nem adott át egy érmet sem, és visszautasította a neki felajánlott 4X200-as női gyorsváltó eredményhirdetését (Bienerth korábban azt nyilatkozta, három eredményhirdetésre is bejelentkezett, de a FINA nem engedte). Wladár szerint ilyet nem lehet csinálni, ha egy Darnyi, egy Egerszegi megtiszteltetésként éli meg, hogy díjat adjon át egy vb-n, akkor Bienerth sem válogathat. Az is visszás, hogy miközben az ifjúsági vb-n óriási eredményeket érünk el, és az elnök ezeket nagy hangon dicséri, a szövetség több hónapi kifizetésekkel késik bizonyos klubok felé.
Kérdéseinkkel megkerestük Bienerth Gusztávot is, telefonon nem értük el, más módon egyelőre nem kaptunk választ tőle.