2017. augusztus. 23. 14:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2017. augusztus. 23. 15:39 Itthon

Megoldódni látszik a hiperaktív kisfiú ügye, akit egy iskola sem akart befogadni

Az első osztály készülő Gábor édesanyja a parasznyai iskola elutasítása után végigjárta a környékük iskoláit, de sehol sem akarták fogadni a sajátos nevelési igényű kisfiát.

Az otthonához legközelebb eső, integrációval is foglalkozó sajószentpéteri általános iskolában közölték, hogy várják szeptembertől Gábort – írja a 444.hu. Korábban ez az intézmény is elutasította a kisfiú felvételét, állítólag azért, mert túl nagy létszámú osztályokkal indulnak, és attól tartottak, hogy emiatt nem tudják az integrációs feladatukat megfelelően ellátni.

Gábor édesanyja eredetileg azért fordult újra a sajószentpéteriekhez, hogy írásban, hivatalosan is megkapja az elutasítást, de ehelyett azzal a jó hírrel fogadták: mégis felveszik a fiát.

A Klik központjából is intézkedtek a gyermek ügyében. Közölték, hogy azonnal felvették a kapcsolatot az intézményvezetővel és a szülő szerdán beírathatja gyermekét „a számára megfelelő ellátást nyújtó körzet szerinti iskolába". Hozzátették: a Kazincbarcikai Tankerületi Központ már rajta volt az ügy megoldásán, már kijelölték a Gábornak megfelelő iskolát, csak a szülők és az iskola közötti kapcsolatfelvétel nem jött össze mostanáig.

Parasznyától Sajószentpéterig

A kisfiúról először kedden írt a 444.hu. A nyolcéves Gáborról óvodás korában megállapították, hogy hiperaktív, de a pedagógiai szakszolgálatnál azt írták az iskolaérettségét bizonyító adatlapjára: "a többi tanulóval együtt, integráltan oktatható”. Ez azt jelenti: bármelyik olyan iskolába járhatna, amelynek az alapító okiratában benne van, hogy sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekeket fogadnak. A Borsod megyei Parasznya egyetlen iskolája pont ilyen volt, fel is vették oda a kisfiút márciusban, majd egy hónap múlva mégis eltanácsolták.

Az iskola módosította az alapító okiratát, és kivették belőle az SNI-s gyerekek fogadásáról szóló részt – a szülők szerint kifejezetten miattuk. Az egyházi fenntartású iskola azzal próbált védekezni, hogy ők már állítólag előre jelezték: nem örülnek a kisfiúnak, nem is nagyon tudnának mit kezdeni vele, és már a nyílt napon is látták rajta, hogy problémás.

A szülők új iskolát kerestek, kiderült, hogy a legközelebbi integráló iskola a sajószentpéteri. Papíron egyetlen intézményről van szó, de a gyakorlatban három tagiskolából áll. Az alapító okiratában benne van, hogy az egyik tagintézményük foglalkozik „sajátos nevelési igényű tanulók integrált nevelése-oktatásával”, de ott közölték a szülőkkel: hiába ők a területileg illetékes integráló iskola, nincs tapasztalatuk hiperaktív gyerekek nevelésében, úgyhogy nem akarják fogadni Gábort.

Azt javasolták, hogy vigyék a gyereket egy kazincbarcikai, kifejezetten fogyatékkal élő gyerekeknek kialakított iskolába. Ott viszont azért nem fogadták a kisfiút, mert nem fogyatékos.

A család ezután a környék összes általános iskolájával megpróbálkozott, de hiába. Utoljára Alacskán mondták azt hétfő délelőtt, hogy felveszik Gábort, majd délután ők is telefonáltak az édesanyának, és közölték: mégse. Az indok az volt, hogy „nem a településen járt a kisfiú óvodába".

Hirdetés