Máris óriási összegre rúg a Burgaszban kómában fekvő szegedi lány kórházi számlája, és a család nem tudja biztosan, ebből mennyit kell nekik kifizetni. Közben továbbra is bizonytalan, hogy hazaszállíttathatják-e végre Burkus Vanesszát.
Még mindig a burgaszi kórházban fekszik a 19 éves szegedi Burkus Vanessza, szerdán lesz három hete, hogy odakerült. A lányt a családja már nagyon szeretné hazaszállíttatni, ennek első lépése azonban - hogy a kórház áldását adja a beteg szállíthatóságára és kiadja a szükséges dokumentációt - még várat magára - írta az Index.
A lány azért ment Bulgáriába, hogy meglátogassa idegenvezető barátját. Július 19-én lerobbant a kocsi, amelyben utazott, és mielőtt ki tudott volna szállni, egy másik autó 160-nal beléjük rohant. A balesetben egy nő meghalt, a magyar lány pedig súlyosan megsebesült: kétoldali agyi ödéma alakult ki nála, valamint két nyaki csigolyája eltört. A Délmagyar információi szerint nem baleseti, hanem mesterséges kómában van, gégemetszést végeztek rajta, emellett nyaki csigolyaműtétre vár. A lány állapota stagnál.
Az apa, Burkus Sándor azt mondta, nagyon nehezen kommunikálnak a kórházzal. Angolul alig beszél valaki, így egy, a közelben lakó magyar nő jelentkezett, hogy ingyen tolmácsol a lány hozzátartozóinak. A lány kezelését itthon a Szegedi Tudományegyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézete vállalná. Az intézmény vezetője, Molnár Zsolt azt mondta, angolul levelet írt a burgaszi kórház intenzív osztályának, amire választ nem kapott, néhány nappal később azonban CT-leleteket küldtek neki.
Abban az esetben, ha súlyos beteget kell hazaszállítani egy távoli országból, első lépésként a küldő ország kórházában kell megállapítaniuk, hogy objektív orvosi kritériumok szerint szállítható-e a páciens. Ennek ismeretében kezdheti el szervezni a hazaszállítást a biztosító vagy a család. A család azonban semmilyen információt nem kapott Vanessza szállíthatóságáról.
A szállítás költségei igen tetemesek, ilyen súlyos esetben egy mozgó intenzív osztállyal felérő mentőrepülőnek kell hozni-vinnie a beteget. Feltehető, hogy a cechet a családnak kell majd állnia.
Szombaton Burkus Sándor végre találkozott egy intenzív terápiás orvossal Burgaszban, aki tudott angolul, így goyrsan össze is kötötte a szegedi professzorral. Arra jutottak, hogy a szállításnak nincs akadálya, legalábbis orovsi szempontból, de ennek ellenére előfordulhat, hogy a kórház egyelőre nem támogatja Vanessza utaztatását idegsebészeti vagy traumatológiai megfontolásokból - mondta a lapnak Molnár Zsolt.
Burkus Sándor és családja kérte, hogy mielőbb végezzék el a szükséges vizsgálatokat, és kérte a kinti magyar konzult is, hogy sürgesse meg az ügyet, de a diplomata sem beszél bolgárul, úgy pedig nehéz a kórházzal szót érteni. Balázs Csaba konzul többször telefonált a kórházba, de nem adtak felvilágosítást, személyesen pedig nem ment el, majd múlt pénteken el is ment szabadságra - mondta Vanessza édesapja.
Hétfőn a kórházban azt mondták a szülőknek, hogy a lányuk kezeléséért kb. húszezer eurót, több mint hatmillió forintot kell fizetniük. A fiatal nő utasbiztosítást nem kötött, de volt európai egészségbiztosítási kártyája - ezzel a magyar egészségbiztosítási kassza terhére vehetnek igénybe egészségügyi szolgáltatásokat külföldon az arra jogosult magyarok - ha orvosilag szükséges. Utóbbi kitétel miatt nem lehet tudni, hogy a magyar állam mennyivel száll majd be Burkus Vanessza kezelésének költségeibe.
Egy magánszemély kétmillió forintot ajánlott fel a Burkus családnak.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közölte: munkatársaik többször egyeztettek a kórházzal és a főorvossal, a külképviselet pedig folyamatosan a hozzátartozók rendelkezésére áll, segítettek a tolmácsolásban is. (Erről a család korábban az RTL Híradónak azt mondta, a konzulátuson keresztül csak fizetős tolmácsot ajánlottak nekik.) A külügy munkatársai lefordíttatták az időközi zárójelentést is - állítja a KKM.
Mint mondták, a kormány nem vállalhatja a hazaszállítást, azt a konzulátus nem kezdeményezheti, az ugyanis a biztosító, a család, vagy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alap dolga. A külügy szerint a követség igyekszik segíteni a szegedi és a burgaszi kórház közötti egyeztetést is.
A kormányközeli Origo azt írta, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő szeretné megvárni, hogy a lány szállítása kevesebb kockázattal járjon, például tudjon önállóan lélegezni. A szófiai magyar nagykövetség Molnár Zsolt professzor korábbi egyeztető emailjét bolgárra fordÍttatja, és azt elküldi a burgaszi kórházba.