Itthon 2017. május. 29. 13:21

Az azonnali kérdésekkel soroznák Orbánt - parlamenti események percről percre

Többen régóta várnak Orbán Viktor miniszterelnökre, de kérdés, ott lesz-e, ugyanez a helyzet Matolcsy György jegybankelnökkel is. Az azonnali kérdések előtt azonban még jönnek a napirend előtti felszólalások és az interpellációk is. Kövesse velünk a Parlamentet.

Most érkezett

Az Európai Parlament egy terroristát véd, hogy Magyarországot bántsák – mondja Kósa Lajos. A terrorizmus áldozatainak nevében kéri ki, hogy Ahmed H.-t veszi védelmébe az EP. A Fidesz frakcióvezetője szerint a magyar bíróság igazoltnak látja, hogy a röszkei zavargásnál megafonnal szerepet vállaló férfi terrorista. Ha ennek a bűncselekmények csak egy enyhe formáját mutatja – mondja Kósa, és hozzáteszi, hogy a terrorizmus nem robbantással kezdődik. Szerinte az egész kontinensnek meg kellene döbbennie, hogy a boszorkányüldözés érdekében terroristákat védenek. Kósa a manchesteri és lyoni merényletekről beszél, és skandallumot kiált.

Dömötör Csaba is Manchesterről beszél, majd Ahmed H. elítéléséből idéz (megafont használt és három tárgyat elhajított). Az államtitkár szerint az EP-ben a határozatot támogató magyar ellenzéki képviselők a terrorista oldalára állt.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Hollik István következik a KDNP részéről, és Botka Lászlót kritizálja, amiért a szocialista politikus a határkerítés elbontását kezdeményezte hétvégén. Hollik azt mondja, senki sem vonja kétségbe, hogy a migráció és a terrorizmus között összefüggés van. A kormánypárti politikus a machesteri merénylettől jut el a kvótareferendumig. Szerinte az MSZP továbbra is bevándorláspárti. Ezt követően Botka korábbi kijelentéseit sorolja, és kritizálja, hogy Brüsszelbe látogat hivatalos jelöltté válása után.

Kontrát Károly államtitkár mélyen egyetért Hollik aggodalmaival, és Botka nyilatkozatait idézi maga is.

Apáti István (Jobbik) a korrupcióról beszél, és ezzel megtöri a képviselőnők vitanapját. Szerinte Polt Péterrel nem lesz egy ügy sem kivizsgálva. Apáti nem tudja eldönteni, mi a jobb: ha Orbán Viktor tud az ügyekről, vagy ha nem tud róla semmit. Mészáros Lőrinc gazdagodásából azt szűri le a politikus, hogy Orbán mostantól az ország leggazdagabb embere akar lenni. Apáti azt ígéri, Rogán "nézését és járását" is külön meg fogják figyelni. Mengyi Roland is szóba kerül, Apáti szerint ő dolgozta ki a fordított 10 százalékok, amikor már 90 százalékot nyúlnak le. Simonka György is említést kap, mint aki az "utolsó év" rablásából nem akar kimaradni. A Jobbik politikusa nem feledkezik meg Németh Szilárd sportcsarnok-építő alapítványáról és Farkas Flóriánról sem.

Dömötör Csaba államtitkár válaszol. A kormány zéró toleranciát hirdetett a korrupcióval szemben, majd a Jobbik gyanús ügyeit sorolja. Dömötör felsorolja, hol mindenütt nem indított jelöltet a baloldal ellen forráshiányra hivatkozva, miközben végigplakátolja az országot átláthatatlan pénzekből a "gazdájuk" kérésére.

Szél Bernadett folytatja a kérdést. Németh Szilárd szavait idézi, aki kijelölte a nők helyét a szülőszobán. Nicolae Ceaușescu stílusát látja a Házban és a kormányban. Az LMP politikusa a kétszülős modelltől eltérő famíliák helyzetéről beszél, és megkéri közben Kósa Lajost, hogy ne beszélgessen, hanem figyeljen oda. Az LMP segíteni akar a kormánynak, és ezért összeírta a "Nem vagy egyedül" programot.

Novák Katalin a tények felé lép, és harmadik nekifutásra elmondja, hogy 35 éve halnak meg többen, mint ahányan születnek. Az államtitkár kikéri magának, hogy Novák olvasatában Szél lemondana a külföldön születő magyarokról. Majd megszólja az ellenzéket, hogy nem tudnak viselkedni a Házban.

Azt tudtuk, hogy a szocialista pártnak a bolsevik gyökerekhez van köze, de parlamentarizmushoz semmi

– mondja Kövér László. Majd folytatta: "27 évvel a rendszerváltás után ideje lenne hozzászokni. Futballdrukker-közönségből intelligensebb bekiabálásokat lehet hallani. Ez nem kocsma, önöknek is joga van szólni, amíg ezt meg nem vonják".

Bangóné Borbély Ildikó napirend előtti felszólalásra jelentkezett, és viszi tovább az előző témát. A szocialista politikus elmondja, hogy az alanyi jogon járó juttatások semmit sem nőttek az elmúlt hét évben. A gyes vagy a családi pótlék összege változatlan. Bangóné szerint ezen Orbán bejelentett programja sem változtat. Az adókönnyítések ugyanis mit sem segítenek a szegény családokon. Kilakoltatás szélén élnek százezrek, és a kormányfő családpolitikai kutatóintézetet hoz létre. Mintha a KSH-nak nem lenne ilyen intézménye. Bangóné azt mondja: Varga Mihály szavaiból kiderült, hogy nincs pénz Orbán terveire. Csak a nőknek akarják előírni, hogy sorra szüljék a gyerekeket.

Ha jövő van, gyerek is van

– így összegzi a helyes politikát Bangóné. Ehhez képest Magyarországon csak bunkó fideszes beszólások vannak.

Novák Katalin erre azzal válaszol, hogy az MSZP vette el a 13. nyugdíjat, bevezették a vizitdíjat, emelték az áfát. Az államtitkár perceken keresztül sorolja az elmúltnyolcévet. A szocialista képviselők hangosan kiabálnak erre, őket pedig Kövér László fegyelmezi. Az MSZP árt a gyerekvállalásnak a tervezett választási programjával.

Az igazi fenyegetést a baloldal jelenti a családoknak.

Dúró Dóra (Jobbik) biztosítja a kormányt, hogy a Jobbik a családtámogatásban a kabinet oldalán áll. Kormányváltás esetén is megőriznék a támogatások rendszerét, még ha vannak is kritikai észrevételeik. Szerinte gond az, hogy a családtámogatás nem inflációkövető – az összegek nem változtak az elmúlt 6-7 évben. Dúró kezdeményezi, hogy a gyereknevelés kiadásainak áfáját csökkentsék.

Szél Bernadett (LMP) adatatokkal szembesíti a kormányt: a KSH szerint csökken a születések száma, ami nő, az a külföldön világra jött magyarok. Egy komplett évnyi élve születést vesztettük el az Orbán-kormány alatt. Szél jófejségből nem idéz semmit, ami a kormány által sikernek gondolt konferenciát elhangzott.

Bangóné Borbény Ildikó (MSZP) szerint 2018 nem a család éve lesz, hanem a választás éve. Ezt szűrte le Novák bejelentéseiből. Ezt követően Bangóné a kormány eddigi gyerekellenes intézkedéseit sorolja, köztük a tankötelezettség életkorának leszállítását. Az MSZP képviselője a kormány fejére olvassa, hogy a hétvégi gyereknapon is szegénykonyhán álltak sorba sokan.

Selmeczi Gabriella (Fidesz) megköszöni a kormánynak fáradozásait, és lerántja a leplet, hogy vannak még, akik a családokat támadják. A családi kötelekéket próbálják rongálni – állítja Selmeczi és az MSZP-t meg is nevezi felelősnek, de a migrációra is van pár rossz szava. A családok megvédése mindig erősebb lesz a Júdás pénzénél – zárja sorait.

Hoffmann Rózsa (KDNP) nagy tetszéssel köszönti a kormány programjait. A kétszülős család az, amelyet ideálisnak tekintünk – mondja, ám szerinte a kormány támogatja az egyszülős famíliákat is. A gyerekek figyelnek minket, mindent meghallanak és megértenek – mondja Hoffmann, és félti a fiatalokat a lelki fejlődésükre ártalmas politikai megszólalásoktól.

A magyar modellről beszél napirend előtt Novák Katalin államtitkár a kornány részéről, és a múlt heti budapesti konferenciákra büszkélkedik. Szerinte az egész világban példaértékű a hazai családtámogatási modell, amellyel a demográfiai furdulópontot migránsok betelepítése nélkül lehet elérni. Novák ezt követően elismétli az Orbán Viktor és Lázár János által a múlt héten bemutatott akciótervet. A cél az, hogy a GDP öt százalékát fordítsa a családok támogatására a kormány. Novák hangsúlyozza, hogy a magyar gyerekek megszületését külföldön is támogatja az állam.

Megdöbbenve értesültünk a manchesteri terrortámadásról, Magyarország nem hátrál meg, részt vesz a terrorizmus felszámolásában

– kezdte Kövér László a pulpitusról a hétfői ülésnapot. Majd megemlékezett Pintér Istvánról, aki az FKGP parlamenti képviselője volt, és nemrég hunyt el. Az áldozatok és Pintér emléke előtt tisztelgett a Ház néma felállással.

Hirdetés