Kósa Lajos közölte: megvárják a Velencei Bizottság állásfoglalását, illetve a nemzeti konzultáció "részeredményeit".
A külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat zárószavazását még a tavaszi ülésszakban tervezik, de júniusra csúszik – mondta kedden Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője.
Szavai szerint a törvényjavaslat elfogadásával várnak a nemzeti konzultáció részeredményére, valamint a Velencei Bizottság előzetes véleményére, amelyek várhatóan június elejére meglesznek. A kérdés, hogy ezekben lesz-e esetleg olyan módosítási javaslat, amely beépíthető az előterjesztésbe – tette hozzá.
CEU-ügyben a politikus azt mondta: a kormány egy olyan levelet vár, amelyben az Egyesült Államok hivatalosan tisztázza, van-e teendője az ügyben, és ha igen, mi az.
Kósa elmondta, hogy az Országgyűlés június 15-én fejezi be munkáját, a december 15-ig tartó őszi ülésszak első plenáris ülése pedig szeptember 18-án lesz. A 2018-as parlamenti választás előtti utolsó ülésszak 2018. február 19-től március 9-ig tart majd. A Fidesz–KDNP kihelyezett frakcióülései szeptember 13–15., majd 2018. február 14–16. között lesznek. Rendkívüli parlamenti ülésszakok összehívását alapvetően nem támogatják – mondta még.
Április végén a 48 tagú, strasbourgi székhelyű Európa Tanács közgyűlési határozatban szólította fel a magyar kormányt: függesszék fel a lex CEU alkalmazását, illetve halasszák el a civilellenes törvény elfogadását addig, amíg a Velencei Bizottság ki nem alakítja álláspontját a kérdésekben.
A nemzetközi szervezet közgyűlési határozata jogilag semmire sem kötelezi a kormányt, szemben az EU intézményeivel. Ennek ellenére az Igazságügyi Minisztérium akkor úgy reagált, hogy a Velencei Bizottság bevonásáról szóló kezdeményezést "tudomásul veszi".
Trócsányi László tárcája hozzátette: a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításával kapcsolatban egyeztetés van folyamatban az Európai Bizottsággal is. Ugyanakkor fontosnak tartják az együttműködést a Velencei Bizottsággal ezért "előkérdések tisztázása céljából" miniszter a kormány nevében jogi szakvéleményt kér a Velencei Bizottságtól.