Nem akart részletekről nyilatkozni a múlt csütörtöki, újbudai fórumon történtekkel kapcsolatban Szabó László kerületi fideszes kabinetfőnök-helyettes egy keddi, fővárosi bizottsági ülés után, ahol több újságíró, többször is megkérdezte tőle, valóban elvette-e a 444.hu munkatársának telefonját. A politikus az érdemi válaszadást kikerülte, és születtek kissé kínosnak tűnő válaszok is tőle. Videó.
Látszólag kötélnek állt kedden a XI. kerületi fideszes kabinetfőnök-helyettes, nyilatkozott az őt kérdező újságíróknak a csütörtökön történtekről, de az esetek nagy részében nehezen értékelhető válaszokat adott. "A pénteki közleményünkben minden benne van", "erről egyelőre nem kívánok nyilatkozni", "nem kaptam eddig e-mailt", "milyen címre küldik, megkérdezhetem?" – ilyen és ehhez hasonló fordulatokkal kerülte meg a válaszadást Szabó László. Azt viszont határozottan tagadta, hogy inzultálta volna a 444.hu munkatársát, illetve szerinte semmilyen erőszak nem történt a rendezvényen.
A 444.hu munkatársa csütörtökön egy újbudai gimnáziumban megtartott, nyilvános nemzeti konzultációs fórumról akart videóriportot készíteni, de ezt a helyszínen nem engedélyezték neki, később pedig elmondása szerint elvették a munkaeszközét, a telefonját is. Halász Júlia azt állította: Szabó László kerületi fideszes kabinetfőnök-helyettes lerángatta egy lépcsőn, kidobta az épületből, és fenyegetően lépett fel vele szemben.
Miután a 444.hu közölte a munkatársától a kihallgatási jegyzőkönyvben szereplő idézeteket, a XI. kerületi Fidesz provokációval és hazugsággal vádolta meg a lapot. A közleményre szombaton újabb cikkben reagált a 444.hu főszerkesztője, Uj Péter. Szombat délután Halász Júlia mellett több százan demonstráltak az újbudai Fidesz-iroda előtt.
Hétfőn derült ki, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság nyomozást indít Halász Júlia feljelentése alapján. A Fidesz is feljelentést tett az újságíróval szemben rágalmazásért, de még nem tudni, hogy ebben az ügyben indítanak-e eljárást.
Szabó Lászlót a fővárosi önkormányzat egyik bizottságának keddi ülése előtt is megpróbálták szóra bírni újságírók, de akkor ennyire sem volt közlékeny, azt kérte, hogy írásban tegyenek fel neki kérdéseket.
Nem nyilatkozok, küldjenek levelet, lejárató kampányt indítottak
Szabó Lászlótól az ülés után is megkérdezték újságírók, igaz-e, hogy elvette Halász Júlia telefonját. Először azzal próbálta lerendezni a kérdést, hogy a pénteken kiadott közleményükben minden benne van. Erre jelezték neki, hogy a telefonról abban nem volt szó. Innen úgy hátrált ki a politikus, hogy amíg a rendőrség nyomoz az ügyben, nem kívánnak nyilatkozni.
Hivatkozott arra is, hogy „az újságíró állításai között több olyan kijelentés is van, amely nem igaz", és szeretné, "ha egyben tisztázódna ez az egész ügy”.
Az újságírók jelezték, hogy kérésének megfelelően elküldték neki kérdéseiket. A válasz erre az volt, hogy ő még nem látta a leveleit, majd megkérdezte, milyen címre küldték el a kérdéseket.
Újra megkérdezték Szabó Lászlót, hogy nem akarja-e mégis elmondani, mi történt múlt csütörtökön, mert ha valóban igaza van, akkor máris tisztázhatná magát a nyilvánosság előtt. Itt már azzal védekezett, hogy az újságíró szerinte már „egy olyan méretű lejárató kampányt elindított”, amit nem szeretnének külön, minden alkalommal cáfolni. Arra sem kívánt kitérni, hogy mit ért lejárató kampány alatt.
Szabó László állította: nem lépett le a helyszínről, szerinte ő szervezőként utolsóként hagyta el azt, autóval távozott a kapun.
A rendezvényről azt mondta, hogy a lakosság számára nyilvános volt, de csak meghívott újságírók vehettek részt rajta. A 444.hu-nak nem küldtek meghívót, Halász Júlia lakosként sem regisztrált a rendezvényre – tette hozzá.
Elmondása szerint a 444-nek azért nem engedték a forgatást a helyszínen, mert a szerkesztőség több olyan videót, hangfelvételt is készített, amely „nem tükrözte teljes mértékben a valóságot, összevágott anyagok voltak”. Konkrétumot nem tudott azonban említeni.
Nyilvános, rögzíthető? Igen
A múlt csütörtöki, újbudai fórum nyilvánosságának megítélésével kapcsolatban egyfajta sorvezető lehet Hidvéghi Balázs fideszes kommunikációs igazható április végi sajtótájékoztatója, ahol bejelentette: pártja a nemzeti konzultáción feltett kérdések témájában országjárásba kezd, és a következő három hétben valamennyi választókerületben, 120-130 helyszínen lesznek nyilvános fórumok, ahol szeretnék minél több emberrel megvitatni a kormány álláspontját az érintett kérdésekben.
Péterfalvi Attila 2006-ban még adatvédelmi biztosként mondta ki, hogy egy önkormányzati ülésen – ha az nem zárt – mindent lehet rögzíteni képben-hangban, mert ezen a fórumon közérdekből nyilvános a közfeladatot ellátó személyek minden megnyilvánulása, ez pedig az azt jelenti, hogy „a nyilvános ülésen bárki (tehát akár a hallgatóság valamelyik tagja is) az ott jelenlévő más személyek külön engedélye nélkül is készíthet felvételt a képviselő-testület tanácskozásáról, képviselők, egyéb felszólalók megnyilatkozásairól, és azt bármilyen, nem jogellenes célra felhasználhatja.” Mi több, az ilyen fórumon részt vevő hallgatóság, meghívottak, érintettek is ugyanezen elbírálás alá esnek.
Péterfalvi Attila később, már a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökeként hívta fel a figyelmet korábbi állásfoglalására más ügyekben, például amikor a felcsúti önkormányzat Mészáros Lőrinc polgármester vezette ülésén akarták megtiltani a kamerázást.
A lakossági fórumok pedig épp úgy nyilvános események, tehát ezekre is a fenti szabályok érvényesek, több törvényhely és alkotmánybírósági határozat szerint is.
A 2013-as új polgári törvénykönyvben például ez áll a képmáshoz és a hangfelvételhez való jogról:
„Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén.”