Windisch Judit
Szerzőnk Windisch Judit

Kiderült, miért lépett fel olyan drasztikusan Balog Zoltán, aki megvonta a Paulay Alapítványi Középiskolától a jogot, hogy az intézményben bárki idén érettségit tegyen. Az Oktatási Hivatal úgy látja: az érettségin nem feltétlenül a vizsgázók felkészültségének megfelelő eredmények születnének.

A tavalyi, botrányos érettségi vizsga után az oktatásért felelős miniszter két évre megvonta az érettségiztetés jogát a Paulay Alapítványi Középiskolától – hogy mi volt a baj, ebben a cikkünkben is összefoglaltuk –, ám most kiderült, nem csak a kormányhivatal, de az Oktatási Hivatal is feljelentést tett a rendőrségen az érettségi után.

A kormányhivatal tavaly óta nem árulja el, milyen konkrét ügyben tett feljelentést. A rendőrség hivatali visszaélés gyanújával nyomoz. Az ügy még folyamatban van, gyanúsítottat egyelőre nem hallgattak ki. Most viszont az Oktatási Hivatal elárulta, ők is tettek feljelentést, méghozzá

"a felsőoktatási felvételi eljárásban felhasznált hamis tartalmú érettsági bizonyítvány miatt élt feljelentéssel az intézményben 2016-ban érettségi vizsgát tett tanulóval szemben."

Részleteket kérésünkre később ígértek, és a nyomozás állását sem ismerik. Mivel az Okatási Hivatal a saját, illetve a Kormányhivatal feljelentését két külön ügyként emlegette, ezért a hamis érettségi miatt is megkerestük a rendőrséget. Kiderült: hivatali visszaélés miatt nyomoznak, és a két ügyet nem kezelik külön. A középiskola igazgatójának is írtunk, bár ő már a korábbi leveleinkre sem válaszol. Tegnap kerestük az iskolában telefonon, de nem volt elérhető.

Balog Zoltánnak lépnie kellett
MTI / Balogh Zoltán

Miután a kormányhivatal tavaly megállapította, hogy az érettségit manipulálták, megkérdeztük az Oktatási Hivatalt, hogy ki tudja ellenőrzini, hamis-e egy érettségi bizonyítvány, például egy OKJ-s képzéssel foglalkozó intézmény képes-e erre (nem beszélve a munkáltatóról), amire azt írták,

"az érettségi bizonyítványt abban a középiskolában tudják ellenőrizni, ahol azt kiállították."

Az érettségire vonatkozó adatokat nyilvános adatbázisban nem lehet keresni, az Oktatási Hivatalnak van nem nyilvános adatbázisa, amelyből a jogszabályban erre felhatalmazoatt szerveknek információt ad. Arra a kérdésünkre, hogy felsőoktatási intézménybe hamis érettségi bizonyítvánnyal lehet-e jelentkezni, vagy ott ki tudják szűrni a csalást, az OH tavaly ezt írta:

"Az OH az adott évben a felsőoktatási felvételi eljárásban a felvételiző által benyújtott érettségi dokumentum fénymásolatokon szerepelő adatokat összehasonlítja az Oktatási Hivatal által vezetett központi érettségi nyilvántartásban megtalálható adatokkal. Amennyiben eltérés tapasztalható az érettségi dokumentumok és a nyilvántartásban található adatok között, úgy az OH megkeresi a dokumentumot kiállító intézményt az eltérés okának tisztázása céljából. Az érettségi dokumentumokat kiállító intézmény a rendelkezésére álló törzslapot és a vizsgázóhoz kapcsolódó egyéb dokumentumokat megvizsgálja, és megállapítja, hogy a vizsgázó milyen érettségi eredményeket szerzett. Az intézmény megállapításairól írásban tájékoztatja az OH-t. Amennyiben az intézményi tájékoztatás alapján hamisítás gyanúja merül fel, az OH hivatalból feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen."

Itt van részletesen, miért ugrott a joguk az érettségire

Fülöp Máté

A kormányhivatal kedden csak annyit közölt, hogy a Paulay-s diákok a Bánki Donát Közlekedésgépészeti Szakgimnázium és Szakközépiskolában érettségiznek majd. Az Oktatási Hivatal azt írta, a Paulay "a tavalyi évben tapasztaltakhoz hasonlóan rendkívül nagy számú, 321 jelentkezőt regisztrált" a május-júniusi érettségi vizsgaidőszakra. A kormányhivatal V. Kerületi Járási Hivatala hatósági ellenőrzést indított az Intézménnyel szemben a 2016/17-es tanévre vonatkozóan, a tanügyi nyilvántartások vezetésének és valódiságának, valamint a tanulmányok alatti vizsgák megszervezésének és lebonyolításának vizsgálatára.

A Járási Hivatal az ellenőrzéskor hiányosságokat és jogszabálysértő működést tapasztalt, ezért kezdeményezte a miniszternél az érettségi vizsgaszervezés jogának megvonását. Nem látták ugyanis biztosítottnak, hogy

"a vizsgázók a jogszabályokban foglaltak szerint teljesítik az érettségire bocsátás feltételeit"

(az már tavaly is gyanús volt a kormányhivatalnak, hogy az osztályozó vizsgákon nem bukott meg senki), mint ahogy azt sem látták garantáltnak, hogy az érettségin

"a vizsgázók felkészültségének megfelelő eredmények születnének."

Ennyi diák szabályos érettségiztetéséhez nincsenek meg az infrastrukturális és szakmai feltételek sem. A miniszter a következő két vizsgára vonta meg az érettségiztetés jogát, de a válasz alapján lehet, hogy ez tovább fennmarad: amíg az intézmény nem biztosítja az előfeltételeket, nem szervezhet érettségit.

Az Oktatási Hivatal válaszából az is kiderült, az érettségi vizsgára jelentkezett tanulók számára a Kormányhivatal szervezi meg az érettségit, de nem a Bánkis tanárokból tevődik össze a vizsgabizottság. A diákok a kijelölt intézményben tehetnek érettségi vizsgát.

Hirdetés