Botka ismét a gazdagokat osztotta, luxusadóval kampányolt, és már a magáncégek béreibe is beleszólna, Molnár Gyula pártelnöknek dakota közmondásokkal küzdött, Kunhalmi Ágnes pedig a néphatalmat fedezte fel.
Élő közvetítésünk itt nézheti meg:
Magyarország ma ünnepel, hiszen épp 13 éve csatlakozott az Európai Unióhoz – kezdte beszédét Kunhalmi Ágnes budapesti elnök, aki hangsúlyozta: ez az ország történelmének egyik legjobb döntése volt. A politikus szerint ma azok támadják az uniót, akik ellopják a pénzét, és azért, hogy ez ne derüljön ki, illetve, hogy a magyaroknak ne jusson eszébe, miért rohadnak el a kórházak és pusztul az oktatás.
Kunhalmi felidézte, hogy Áder János a múlt héten ellátogatott egy középiskolába, ahol a diákok okos kérdésekkel bombázták. Méghozzá azért, mert ők is nagyon jól tudják, hogy a politika nemcsak a bérekről vagy a nyugdíjakról szól, hanem arról is, hogy mit tanítanak az iskolákban. És az, amit az iskolákban tanítanak, egy életükre kihat, amit az iskolákban tanulnak.
"És akkor Orbán Viktor azt mondja, hogy több kétkezi munkásra lenne szükség az országban?" - tette fel a kérdést a szocialista politikus, aki szerint az, aki az önvezető autók korában azt mondja, hogy egy fiatalnak a következő 40-50 évben elég lesz a megélhetéshez a két keze, az hazudik.
"És ti azt hiszitek, hogy a Fidesz nincs ezzel tisztában?" - következett Kunhalmi második kérdése, majd emlékeztetett: Orbán Ráhel és az államfő lánya, Áder Orsolya is olyan iskolába járt Svájcban és Nagy-Britanniában, amilyet épp most akarnak bezárni Budapesten. "A fideszes gyerekeknek jár a jó iskola, a többieknek nem?! Nem több kétkezi munkás kell, hanem kevesebb álságos és buta politikus."
A politikus úgy látja, a Fideszt csak az uniós projektek ellopása érdekli, és a menekülés az igazságszolgáltatás elől. Emellett mindent elkövetnek annak érdekében, hogy az őket leváltani képes többség elveszítse az önbizalmát, hogy azt higgye, nincs már mit tenni, a mostani rendszer a nyakunkon marad. "Pedig nincs a népnél nagyobb erő az országban, a nép irányítja az ország sorsát" - jelentette ki.
"Orbán egyszerűen egy lufi: felfuvalkodottnak látszik, de teljesen üres, nincs benne, csak áporodott levegő, meg azok a milliárdok, amiket tőletek lopnak el. És csak ti tudjátok kipukkasztani" - mondta.
A nemzeti önrendelkezés és a jobb élet Kunhalmi szerint nem ajándék, hanem eredmény, amiért naponta meg kell harcolni, és amit naponta meg kell védeni, a fejlődés pedig azon múlik, hogy mindenki hozzáteszi-e a magáét. "Ha elmegyünk szavazni, ha nem fordítjuk el a fejünket, amikor társadalmi igazságtalanságot látunk, ha a saját hatalmába belebolonduló miniszterelnököt elküldjük az ország éléről."
A politikus szerint az utóbbi hónapok megmozdulásai azt mutatják, hogy sokan vannak, akik 2018-ban más irányba akarják majd fordítani az ország sorsát. "Mert nem a civileket, hanem a Magyarországon és a magyar népen élősködőket kell eltakarítani." Kunhalmi azt is mondta: az utcára vonuló emberek nem hagyják magukat lenyomni, új feudalizmusban élni. Olyan országban akarnak élni, ahol mindenki azzá válhat, amiért megdolgozik, ahol a saját tehetség és akarat miatt lehet jobb valakinek az élete, "nem holmi hitvány fideszes kegyéből".
Az MSZP a politikus szerint ugyanabban hisz, mint a nép: egy országban, egy társadalomban, egy hazában. Olyan országot akarnak, ahol nemcsak megszületni, hanem élni is érdemes - ez lesz a jövő évtől kezdődő kormányzásuk alapja is.
"Ne hagyjátok, hogy a beletörődés megmérgezze a lelketeket" - zárta beszédét.
A Kunhalmit követő Molnár Gyula pártelnök lelkesítésben semmivel sem marad el budapesti elnöktől, a réten összegyűltek ugyanis pont úgy duruzsolva járták az ő beszéde alatt a sátrakat, mint az első felszólalásnál. Gyorselemzésünk szerint tulajdonképpen hétfőn Valteri Bottasra, a Mercedes finn Forma 1-es pilótjára többen szavaztak Budapesten, mint az MSZP-re. Igaz, előbbi nyert is már valamit
Molnár amúgy Orbánék fejére olvasta a régi dakota közmondást, merthogy szerinte a ló a kormány alatt rég megdöglött.
Egyben köszöntötte a réten a többi baloldali párt szavazóit és vezetőit is, mondván: a kormányváltáshoz ugyanis még dolgozni kell. A közvetlenül a színpad előtt állók ezt, az összefogásra tett utalást tapsolják meg a leginkább.
Nem leszünk hibás nép, a Fidesz leváltható, ezért dolgozunk - mondja Molnár, majd maga jelenti be Botka Lászlót, felszólítva őt: amit megcsinált Szegeden, csinálja meg Magyarországon is.
Sokan vagyunk, elegünk van, és jövőre elegen is leszünk - kezdi Botka.
A melósok és kisemberek vágyairól beszél. Szerinte beléjük kapaszkodva került hatalomra Orbán, ám elárulta őket.
Mi építünk, ők rombolnak, mondta Botka, és következett a l"opások" felsorolása, megnevezve Mészárost, Szijjártót és Rogánt. Orbán rendszerének lételeme a félelem, de mi nem akarunk félni, harsogta, majd meghirdette: Szüntessük meg a Nemzeti Nyomor Rendszerét.
A vagyoni különbségeket csökkenteni kell - mondta az MSZP kormányfő-jelöltje, aki ismét közölte, hogy ezért be fogja vezetni a luxusadót. Fizessenek a gazdagok – hangoztatta ismét a szlogenjét.
„Nincs több lyuk a nadrágszíján, nem lehet beljebb húzni” - ezt mondta Botkának megannyi melós a saját elmondása szerint. A szegedi polgármester szerint az embereknek „bizony viszket a tenyerük”, amikor a fizetéses borítékot kinyitják, és amikor utána látják a fideszes nagyurakat.
Botka megélhetési minimumot ígér, miután húsz okot sorolt fel, amiért a melós tenyere viszket.
Ezért áll szorítóba 2018-ban - mondja. A népnyúzó kormány után a baloldal alakítson kormányt! – hirdette.
Aki alapból 5 milliót visz haza, mint Matolcsy György, az nem szereti hazáját - diagnosztizált Botka, akiről kiderült, hogy beleszólna a privátgazdaság béreibe is. „Nem maradhatnak a bérek a béka segge alatt” - mondja szó szerint. Kiderült, hogy vele olyan előírások lesznek, amelyek korlátozzák az egy cégen belüli fizetési igazságtalanságokat.
Az igazságtalanság nemcsak a munkások és főnökeik tekintetében gond Botka szerint, de a nemek között is. Majd kissé hirtelen közölte, hogy „+Éljen május elseje, éljenek jobban a magyarok”, és ezzel le is tudta május elsejei beszédét.