Továbbra sincs válasz arra az egyszerű kérdésre, hogy mire kapott tavaly félmilliárd forintot a kormánypárti CÖF-CÖKA az állami energiacégtől. Arra már sok magyarázatuk lenne, miért hitványság feltenni a kérdést.
„Kétségtelen, hogy vannak kategóriák, amelyek alapján különbséget lehet tenni kutya és kutya között. Vannak például vadászkutyák, házőrző kutyák és veszett kutyák is. Mi úgy gondoljuk, hogy amikor hazánkat védjük, ránk leginkább a házőrző minősítés vonatkozhat. Fontosnak tartjuk, hogy a folyamatosan CÖF-CÖKA-t támadó HVG válassza ki a ráillő minősítést, miközben jelezzük, hogy a 'házőrző' lehetőség választása már nem áll rendelkezésükre, hiszen az ország érdekeit figyelmen kívül hagyó, kifejezetten rosszindulatú és alaptalan vádaskodásaik csak a másik két kategória választhatóságát teszik lehetővé”
– legújabban ilyen sajátos gondolatmenettel kerülte ki a békemeneteket is szervező, álcivil CÖK-CÖKA, hogy megválaszolja a HVG azon, öt nappal ezelőtt feltett, s nem túl bonyolult kérdését, hogy mégis mennyi pénzt kapott az alapítvány a MVM-csoporttól.
A mellébeszélésben hosszú ideje brillírozó szervezet a válasz helyett inkább ötletelt. „Egyébként szeretnénk, ha azzal foglalkoznának, hogy a Soros-féle alapítványoktól milyen támogatást kapnak, különös tekintettel a Nyitott Társadalom Alapítványra”. Mindemellett óvatosságra is intették a HVG-t,
„mert csontrágás közben a fogak kicsorbulhatnak”.
Csizmadia szerint átláthatóan kéne gazdálkodniuk
Mindeközben az állami energiaóriás, az MVM is lapít, és szintén nem ad választ arra a kérdésre, mire adott több százmillió forintos támogatást a kormányközeli szervezetnek.
Pedig ez Csizmadia László CÖF-CÖKA-elnök szerint sincs így rendben. „Meggyőződésünk, hogy Magyarország polgárainak joga van mindahhoz, amit a törvény biztosít számukra. A törvények azonban nemcsak jogokat, hanem kötelezettségeket is előírhatnak. Az előírások alól nem lehetnek kivételek a civil szervezetek sem, gazdálkodásuk átláthatóságát garantálniuk kell” – fogalmazott a civil törvény ötpárti egyeztetése kapcsán. Hozzátéve még azt is,
„túlságosan enyhének tartjuk az ötpárti egyeztetésen megvitatott és az ellenzék által elutasított civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvénytervezetet. Erősebb garanciákra lenne szükség, hogy a gyakorlatban jelentkező politikai szemléletű és indíttatású NGO-k cselekvéseit ellenőrizni lehessen.”
A csütörtöki HVG írta meg, hogy miközben a kormánykritikus civileket pármilliós külföldi támogatásért már megbélyegeznék, a kormánnyal összhangban mozgó CÖF jelentős támogatást kapott az állami energiacégtől. A HVG-hez eljutott információk szerint a Civil Összefogás Fórum Közhasznú Alapítvány (CÖKA) több százmillió (egyes variációk szerint egyenesen félmilliárd) forintot kapott tavaly az MVM-csoporttól. Ez óriási összeg, tízszerese annak a bevételnek, amit egy évvel korábban összesen szerzett a CÖKA.
Csak Mészáros Lőrinc gazdagodik gyorsabban
Mire adhatott ennyi támogatást az állami energiacég? A nem túl bonyolult kérdést feltettük az MVM-nek, de egyenes válasz helyett néhány nap elteltével azt közölték, hogy érdeklődésünket közérdekű adatigénylésnek tekintik, amelyet 15 napon belül majd megválaszolnak. A Civil Összefogás Fórum (CÖF) mögött álló CÖKA is kitérő feleletet adott: „Többszörös megkeresésükre is csak azt tudjuk válaszolni, hogy a CÖF az érvényes törvényi előírásoknak megfelelően számol el támogatásaival, állami szervektől támogatást nem kapott, pályázatok útján csak a Polgári Magyarországért Alapítványtól nyert támogatást, ezt a sajtóban már önök is többször, évente visszatérően, mindig közzéteszik”.
Az MVM támogatás ügyében Lázár János kancelláriaminiszter is kitért a válasz elől. Lázár szerint az MVM komoly társadalmi felelősségvállalási tevékenységet folytat, amivel semmi gond nincs, ha a támogatás átlátható: visszaélésre nincs lehetőség. Az MVM ugyanis elszámoltatható a tulajdonos állam oldaláról, ezért ez – a külföldről támogatott civilekkel szemben – egy teljesen világos helyzet.
A kormánypárti tüntetések mögött álló CÖKA beszámolóiból a választási kampány előtt felívelő gazdasági karrier rajzolódik ki. E szerint a 2011-ben még csupán 1,8 millió forint bevételt szerző szervezet egy évvel később 46,5 millió forinthoz jutott. A pénz nagy részét, 40 millió forintot „alapítványok, közhasznú szervezetek” adták. Egy újabb évvel később már a „vállalatok adományai domináltak”, az összesen 310,5 milliós bevételből 197 millió forintot dobtak össze cégek, de még magánszemélyek is adtak 92 milliót, az alapítványoktól származó bevétel pedig 20 millió forint volt.
2014-ben, a választás évében megfordult ez a trend, és a magánszemélyek bizonyultak adakozóbbnak: a 260 milliós bevételből 240 milliót ők álltak. Vállalati adományból ez évben csupán 100 ezer forint jött össze, a fideszes Polgári Magyarországért-tól 15 millió érkezett. A kormánypárt szempontjából sikeres választás nyomán lanyhult az adakozási kedv, 2015-ben csak 55 millió forint jött össze: 41 milliónyi támogatás és 14 milliónyi adomány.
A részletekről a szűkszavú beszámolókból és Csizmadia László CÖF–CÖKA-elnök nyilatkozataiból annyit tudni, hogy évi 20–40 millió forintot kaptak az utóbbi években a Fidesz pártalapítványától, de a 2011 és 2015 között szerzett összesen mintegy 674 millió forint forrását homály fedi. Eközben a kormány már évi 7,2 milliós bevétel fölött külföldiek által pénzeltnek bélyegezné az Orbán-rendszer orra alá nemegyszer borsot törő civil szervezeteket.