Itthon hvg.hu 2017. április. 25. 18:24

Index: Simicska körének emberei lobbiztak Kiss Szilárd vízumgyáráért

Két közigazgatási államtitkár közösen lobbizott 2013 októberében azért, hogy legalább Kiss Szilárd egykori agrárattasé orosz élettársának nonprofit szervezete kaphasson „speciális eljárási rendben” schengeni vízumot – derítette ki az Index.

Már bebukni látszott 2013 őszén az akkori moszkvai agrárattasé vízummutyija, amikor a Simicska–Nyerges-érdekkörhöz tartozó két államtitkár közös levélben lobbizott a külügynél, hogy Kiss Szilárd orosz élettársa, Jelena Cvetkova és szervezete folytathassa a vitatott vízumigénylést.

Farkas Imre az NFM és Poprády Géza, az akkori Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára volt az Index szerint Kiss Szilárd legfőbb kormányzati lobbistája. A lap közzétette a 2013. október 7-i keltezésű levelüket, amelyben arra kérték Bába Ivánt, a külügyi tárca közigazgatási államtitkárát, hogy legalább Jelena Cvetkova szervezete kaphasson vízumokat „speciális eljárási rendben". Csakhogy addigra a nőről már kiderítette az Alkotmányvédelmi Hivatal Kiss Szilárd átvilágításakor, hogy kapcsolatban áll az orosz titkosszolgálattal.

Az Index szerint továbbra is kérdéses, hogy az orosz alvilági és titkosszolgálati kapcsolatokkal rendelkező egykori agrárattasé hogyan maradhatott hosszú évekig a pozíciójában, és botrányai, majd több mint két évvel letartóztatása, illetve szabadon engedése után miért sérthetetlen még ma is.

A schengeni vízumokat ismeretlen oroszok állampolgároknak, köztük bűnözőknek, prostituáltaknak, és akár hírszerzőknek is adhatták. A külügynek már 2012-ben feltűnt, hogy minden egyes Kiss Szilárd-féle vízumigénylés ugyanaz a szabványszöveg, az igénylők meg sem jelentek személyesen, több esetben ráadásul olyanok igényeltek, akikről korábban kiderült: szabálytalanul használták fel az előző vízumukat. A moszkvai konzulátus nem kevesebb, mint havi ötszáz vízumot adott így ki. Majd miután a külügy szigorításokat vezetett be, már havi 800 vízumot gyártatott le Kiss.

2013 első felében vonták vissza Kiss cégének, a Monte Tokajnak az akkreditációját, megtiltották a vízumkérelmek átvételét Kisstől, a kiemelt agrárérdekre hivatkozó vízumigényléseket pedig a moszkvai konzulátus helyett egyenesen a külügyminisztérium konzuli főosztályára kellett továbbítani. Az agrárattasé helyzete nemcsak a vízummutyi lelepleződése miatt vált tarthatatlanná, akkorra már lezajlott a második nemzetbiztonsági ellenőrzése is, amin ismét megbukott. Ilyen előzmények után született meg a két közigazgatási államtitkár előbb említett lobbizó levele.

A 2014-es választások után felálló új kormány megalakulásával lapátra került Poprády és Farkas is. Kiss Szilárd a változások ellenére átmentette befolyását. Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnöke korábban az Indexnek azt mondta: szerinte „valószínűleg nem magyarországi oka van″ annak, hogy Kiss a mai napig sérthetetlen, és hogy mi mindent megengedett magának. 2014 novemberében például Moszkvában megnyílt a magyar vízumközpont, mégpedig Kiss élettársa, Jelena Cvetkova irányításával és Tarsoly Csaba többségi tulajdonában. A moszkvai vízummutyi főszereplőit végül csak a Quaestor-botrány, illetve Kiss Szilárd egy teljesen más ügyben elrendelt letartóztatása állította meg – összegez az Index.

Hirdetés