Itthon hvg.hu 2017. április. 18. 13:26

Orbán is üzent a teljhatalomra ácsingózó Erdogannak

Valamikor az azeri és a fehérorosz elnök után.

Eddig az Európa Tanács, az ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) és a török ügyvédi kamara jelentette ki, hogy nem felelt meg az elvárásoknak és előírásoknak a Törökországban vasárnap tartott népszavazás. A referendumon, amelyről egy megfigyelő azt mondta, hogy akár 2,5 millió szavazattal is csalhattak, a nem végleges adatok alapján a szavazók 51,34 százaléka voksolt igennel, jóváhagyva az államfői jogkörök jelentős kiterjesztését, ami a következő választás után lehet hatályos.

A győzelemhez – amely nyomán Recep Tayyip Erdogan akár 2029-ig is hatalmon maradhat – legelőször az azeri elnök, Ilham Alijev gratulált, majd következett a fehérorosz államfő, Aljakszandr Lukasenka. Utóbbiról hírt adott az MTI is, ahogyan azt is megírta, hogy az amerikai elnök, Donald Trump telefonon beszélt Erdogannal a népszavazás után, és gratulált is neki.

Azt viszont nem közölte az MTI, hogy Orbán Viktor is gratulált a török elnöknek a referendum sikere után. Ezt a Magyar Nemzet szúrta ki a török Anadolu Agency hírei között. Mint írták, a hírügynökség diplomáciai forrásokra hivatkozva számolt be arról továbbá, hogy külügyminiszteri szinten szintén kifejeztük gratulációnkat a török félnek, ugyanígy tettek a macedónok, a szaúd-arábiaiak, az irániak, a szudániak, a kenyaiak és a britek is. A gratulálók közt találjuk az amerikai mellett Mahmúd Abbász palesztin elnököt és a katari emírt is, Pakisztán esetében pedig az államfő és a miniszterelnök is jelezte a török államfőnek abbéli meggyőződését, hogy a referendum eredménye egyértelműen jelzi, a törökök egy erős Törökországot szeretnének.

Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő ugyanakkor Törökország megosztottságáról beszéltek a referendum után, felelősségére figyelmeztették Erdogant, és jelezték, hogy nagyon várják az EBESZ választási megfigyelőinek véleményét a voksolásról.

Egy keddi sajtótájékoztatón Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt: Európának minden olyan veszélyforrást el kell kerülnie, ami a Törökországgal kötött migrációs megegyezés felrúgását eredményezheti, a halálbüntetést azonban az európai integrációban nem tekintik elfogadhatónak.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.