A magyar kormány és jelenleg legerősebb magyar ellenzéki párt oroszbarát szemlélete sebezhetővé tette Magyarországot a külföldi befolyással szemben - állapítja meg friss elemzésében a pozsonyi Globsec Policy Institute. Öt tényező alapján vizsgálták meg, hogy a növekvő külföldi befolyás miatt mennyire sebezhetőek a visegrádi országok. A négy állam közül Magyarország eredménye lett a legrosszabb.
Lengyelországot, Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát, vagyis a Visegrádi Négyeket gyakran emlegetik olyan blokként, amelyben közös kihívásokkal néznek szemben a tagországok, és céljaik is nagyjából közösek. Történelmükben ugyancsak vannak közös vonások, köztük a kommunizmus, a szovjet megszállás. Valamennyien EU- és NATO-tagok, elvileg a nyugati társadalmakhoz próbálnak felzárkózni, különbségek azonban vannak.
A háttérben régóta dolgozik Oroszország, hogy megerősítse befolyását a közép-európai régióban. A tavalyi amerikai elnökválasztás és Donald Trump hatalomra lépése után az orosz befolyás kérdése fontosabb lett a V4-ek országában, mint valaha – magyarázzák a felmérés készítői, akik szerint statisztikák, kutatások bőségesen vannak ugyan a témában, de eddig senki sem rendezte össze ezeket tömör, a V4-eket egységesen érintő elemzéssé.
A pozsonyi Globsec Policy Institute öt tényező alapján határozta meg a négy ország sebezhetőségi indexét egy 0-tól 100-ig terjedő skálán (a kutatásban a Globsec partnere volt a magyar Political Capital és a cseh European Values). Az öt tényező: a társadalom viszonyulása az EU-hoz, a NATO-hoz, Oroszországhoz és az Egyesült Államokhoz; a politikai környezet, azon belül a kormány és az ellenzék viszonya az EU-hoz, Oroszországhoz és az Egyesült Államokhoz; a média helyzete; a hatóságok viszonyulása a külföldről, különösen a Kreml irányából érkező befolyásoláshoz valamint a civil szféra és a civil szférán kívüli csoportok helyzete.
Az 57-es magyar összérték
Magyarország sebezhetőségi indexe 57-es, Szlovákiáé 51-es, Csehországé 38-as, Lengyelországé pedig 30-as a 100-as skálán a Globsec elemzése szerint.
A felmérés készítői megállapítják, hogy a magyarországi politikai környezet, valamint az állam egyes intézkedései miatt az ország különösen sebezhetővé vált, a rosszindulatú külföldi befolyással szemben a másik három visegrádi ország elvileg hatékonyabban képes fellépni. Megállapítható, hogy a magyar kormány határozottan oroszbarát szemléletű, ez elsősorban ideológiai és energiapolitikai kérdésekben mutatkozik meg most.
Aggasztó az is, hogy a jelenleg legnépszerűbb ellenzéki erő ugyancsak oroszbarátnak és EU-ellenesnek nevezhető, sőt az elemzők állítása szerint hosszú ideig támogatták a párt egyes tagjai az ukrajnai lázadókat, illetve megfigyelőként vettek részt a Krímmel kapcsolatos, erősen vitatott népszavazás "megfigyelésében", felügyeletében – utalnak név említése nélkül a Jobbikra.
A magyarországi média sebezhetőségét kifejező 60-as érték a legnagyobb a régióban. Az okok között említik, hogy a médiatársaságok jelentős része kormányközeli oligarchák kezébe került. Ugyancsak súlyos tényező az, hogy a magyar közmédia nagyon erős kormányzati befolyás alatt van.
Az ország sebezhetőség az is csak növeli, hogy nem tudni, hogyan lép fel a kormány a külföldről érkező befolyásolási kísérletekkel szemben – állapítják meg az elemzők.
Szerintük számos példa bizonyítja már, hogy próbál beszivárogni az országba az orosz propaganda. Megemlítik az elemzésben, hogy az Átlátszó.hu megírta: több oroszbarát weboldal, például a szentkoronaradio.hu szerverét Oroszországban működtetik.