Itthon hvg.hu 2017. április. 05. 12:14

CEU-ügyben üzent Ádernek a világhírű magyar tudós

Ismét megszólalt Barabási Albert-László a CEU ügyében.

A világhírű hálózatkutató, aki korábban arra szólított fel – pártszimpátiától függetlenül mindenkit –, hogy álljon ki az egyetem mellett, Áder Jánosnak írt nyílt levelet. Facebook-oldalán közzétett üzenetében úgy fogalmazott: nagy öröm volt számára, hogy négy évvel ezelőtt fogadhatta az államfőt az általa vezetett bostoni kutatóközpontban. Úgy erezte, a látogatás gesztus értékű volt – jelezte, hogy mennyire fontos az Magyarország jövője szempontjából a tudomány és az oktatás.

"Számomra is vannak értékek, amelyek politika fölöttiek. Ilyen a minőségi oktatás, amely, egy tudásalapú világban elengedhetetlen. Így oktatóként és kutatóként úgy érzem, hogy a Közép-európai Egyetem ellehetetlenítését célzó, parlament által tegnap megszavazott törvénymódosítás messzemenően ellentmond a magyar nemzet tudományba és oktatásba vetett hitének és büszkeségének.

Bízok benne, hogy a Köztársasági Elnök Úr mindet megtesz, hogy a törvényjavaslat ne válhasson törvénnyé"

– fogalmazott a tudós.

Barabási szerint a magyarok jogosan büszkék Neumann Jánosaikra és Szentgyörgyi Albertjeikre, hiszen nekik köszönhető, hogy "bár kis ország vagyunk, tudományos nagyhatalomként tart számon bennünket a világ".

Ahogy korábbi levelében, Barabási ismét emlékeztett: két, Amerikában töltött évtized után azért költözött Budapestre – amellett, hogy a gyerekei anyanyelvükön tanulhassanak –, hogy visszaadhasson egy keveset abból a szakmai tudásból, amit a legjobb egyetemeken magába szívhatott. Hazatérése után elfogadtam a Közép-európai Egyetem felkérését, hogy segítsen egy világszínvonalú kutatási központ létrehozásában. "Büszkén állítom, hogy az elmúlt öt évben Budapest a hálózatkutatás fővárosává vált Európában."

Ez az idő alatta azt is megértette – folytatta –, hogy milyen fontos szerepet tölt be a Közép-európai Egyetem a magyarországi felsőoktatásban. Meghonosított egy akadémia kultúrát, amelynek párját csak a Harvardon tapasztalta a tudós. Hozzátette: azt is tanúsíthatja, hogy egyetlen cél lebeg úgy az oktatók, mind a diákok előtt, hogy a munkánk gyümölcseként a világ egyik legrangosabb egyetemét teremtsék meg Magyarországon.

Azt is láthatta – írta tovább –, hogy a Közép-európai Egyetem milyen stratégiai szerepet tölt be Magyarország nemzetközi megítélésében, és a szomszédos országokhoz kapcsolódó viszonyukban. Több száz Budapesten végzett diák dolgozik európai, ázsiai, és amerikai kormányhivatalokban és nemzetközi intézményekben. Az egyetemen keresztül szerették meg a magyarokat és Magyarországot. Magyarország láthatatlan nagyköveteiként vannak jelen befolyásos pozíciókban, Közép-Kelet Európában példa nélküli az politika tőke, amit ők képeznek.

Ha a parlament által megszavazott törvénymódosítás életbe lép, meggyőződésem, hogy annak a legnagyobb vesztese mi magyarok leszünk"
– jelentette ki. Úgy látja, nem csak a felsőoktatás csorbul majd példa nélküli módon, hanem "megfosztjuk a gyerekeinket és unokáinkat attól a lehetőségtől, hogy Magyarországon világszínvonalú oktatásban részesüljenek.

Emigrációba kényszerítjük a legtehetségesebb csemetéinket."

Micsoda ország lehetnénk – elmélkedett –, ha ahelyett, hogy a legjobb oktatási intézményünk megszüntetésén igyekeznénk, azt iktatnánk törvénybe, hogy minden egyetemünk a világ élvonalába kell, hogy kerüljön! "Addig is, amíg az Parlament ezt a nemes célt napirendre tűzi,

arra kérem a Köztársasági Elnök urat, hogy segítsen, hogy a józan ész a politika fölé emelkedhessen"

– zárta sorait.  

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.