Itthon hvg.hu 2017. március. 31. 18:41

Óbuda csendben asszisztál a Római-part letarolásához

Védetté nyilvánítanák Bús Balázsék a Nánási úti–Királyok útjai platánsort – döntöttek a legutóbbi óbudai testületi ülésen. Így nehéz lenne gátat építeni az útvonalon, holott papíron ez az alternatívája a római-parti ökoszisztéma elpusztításával járó mobilgátnak. A népszavazási egyszeregyben is a mobilgát javára hoztak döntést.

A Fővárosi Önkormányzatnál kezdeményezi a III. kerületi testület a Királyok útja–Nánási úti fasor védetté nyilvánítását – döntött szerdán a kerületi képviselő-testület.

"A 2016-ban elkészült kerületi fakataszter adatai alapján egyértelműen látható, hogy a fasor helyi védelemre érdemes természeti értéket képvisel" – indokolták a döntést az Óbuda.hu-n. A 427 fából álló fasorban juharlevelű platánok is állnak. A platánok többsége 50 év feletti, a kerületben található 11 darab 100 éven felüli fa közül 5 ebben a fasorban áll.

Mindez azért jelzésértékű, mert a római-parti projektet ellenző civilek ezen az útvonalon tudnák elképzelni a part letarolásával (1600 fa kivágásával) járó mobilgátépítés alternatíváját. A közelmúltban a városvezetés is azt állította, hogy a Nánási úti terv valós alternatíva.

Az nem merült fel sem a III. kerületi testületi ülésen, sem máshol, hogy a főváros utolsó természetes Duna-parti szakasza, annak jellegzetes folyóparti élővilága szintén védelmet érdemelne.

Bús Balázs KDNP-s kerületi polgármester vezényletével egy másik, a mobilgátnak kedvező döntést is hozott a testület. A népszavazás kezdeményezéséről szóló törvény szerint helyi népszavazást legalább a választók 10, legfeljebb 25 százaléka kezdeményezhet. Ezt önkormányzati rendeletben határozzák meg.

Ellenzéki előterjesztés javasolta, hogy a Csillaghegyi-öblözet árvízvédelmével kapcsolatban a választópolgárok 10 százaléka kezdeményezhessen referendumot, de ezt a testület fideszes többsége leszavazta, és 25 százalékban határozta meg az aláírások szükséges mennyiségét.

Óbudán tehát minden negyedik választópolgárnak alá kell írnia, ha azt akarja, hogy népszavazáson nyilváníthasson véleményt az árvízvédelemről.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.