Március elején egy rókában, majd a múlt héten egy elhullott kecskében és gidájában mutatta ki a veszettség vírusát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.
Mindkét eset a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Bekecsen történt – közölte a Nébih.
Az anyakecske nem tudott lábra állni, hátrafeszített fejjel feküdt, nyálzott és görcsös kényszermozgásokat végzett. A tünetek alapján felmerült a veszettség gyanúja, amit a laboratóriumi vizsgálat meg is erősített.
A kecskék tulajdonosa szerint a környékről, többek között az ő udvaráról is több baromfi eltűnt az elmúlt időszakban, amiket valószínűleg róka vitt el.
A térségben jelenleg is érvényben van az illetékes állategészségügyi hatóság által a korábbi eset miatt elrendelt 90 napos ebzárlat.
A vírusra a vadon élő és házi emlősállatok egyaránt fogékonyak, ezért a Nébih újra felhívta az állattartók figyelmét, hogy legyenek körültekintőek és a betegség gyanúja esetén haladéktalanul értesítsék állatorvosukat.
A veszettség az egyik legveszélyesebb zoonózis, azaz állatról emberre terjedő betegség.
Vadállatokban a fertőzés fő fenntartói a vörös rókák, melyekből Magyarországon mintegy 70 ezer egyed él. Hazánkban a rókák veszettség elleni vakcinázását 1992 ősze óta szervezik meg rendszeresen, évente két alkalommal.
Míg az 1990-es években még több száz veszett állatot találtak évente, 2015-ben már klasszikus veszettség eset nem fordult elő Magyarországon, és 2016-ban is csak egy esetben mutatták ki a vírust – írták.